Sådan kommer juletrafikken til at se ud på Storebæltsbroen

Julen nærmer sig, og det betyder travlhed på vejene, når de danske trafikanter pakker bilen og krydser landet. Op mod 230.000 biler ventes at køre over Storebælt fra den 22. til 27. december. Her kan du se, hvordan trafikken fordeler sig i juledagene.
Dagene omkring juleaften er traditionelt nogle af årets travleste rejsedage på broen. De mest travle perioder hen over julen bliver 22. og 23. december mod Fyn og Jylland, hvor flest biler forventes at passere gennem betalingsanlægget mellem kl. 10 og kl. 15. I retning mod Sjælland vil der være mest travlt 26. og 27. december mellem kl. 10 og kl. 16.
Travl jul på broen
I gennemsnit kører ca. 36.000 køretøjer over Storebæltsbroen om dagen, men søndag den 22. december forventes trafikken at runde knap 40.000 biler, og den 26. december kommer mere end 46.000 biler til at krydse bæltet.
- Størstedelen af vores kunder benytter i dag enten Bizz eller nummerplade i de grønne ekspresbaner, og det giver helt klart også den hurtigste tur gennem betalingsanlægget. Men de mange ekstra juletrafikanter betyder, at man i de travle rejseperioder skal være indstillet på ekstra rejsetid over broen, siger chef for betalingsanlægget, Jens Kjær Nielsen.
For at undgå den ekstra rejsetid over broen, så planlæg turen uden om spidsperioderne og sæt ekstra tid af. Husk også, at snes, is og frost altid er ubekendte faktorer, der kan have indflydelse på trafikken. Det er derfor en god ide at holde sig orienteret, inden man kører hjemmefra.
- Hvis der kommer sne, eller det bliver meget vådt på vejene i julen, kan det påvirke muligheden for at aflæse nummerplader i betalingsanlægget. Det er derfor helt afgørende, at den ikke er dækket af is eller snavs, hvis man benytter en nummerpladeaftale til betaling, slutter Jens Kjær Nielsen.
Få en god start på juleturen
Alle kunder bør huske at opdatere eller tjekke deres oplysninger på brobizz.com. Ellers risikerer man, at bommen ikke går op.
Hvis kunder ikke har en bizz, kan man stadig nå at oprette en nummerpladeaftale og spare mindst 78 kr. på turen over Storebælt. Aftalen kan bruges efter 20 min.
Man kan holde sig opdateret om forholdene på broen via trafikmeldinger på Storebaelt.dk og på X, på Sund & Bælts profil. Det er også muligt at tilmelde sig vores 7-dages SMS-tjeneste (send teksten BRO INFO til 1231).
Kør forsigtig, og altid efter forholdene, så alle kommer sikkert frem til jul.
Download alle trafikprognoser for den 22. til 27. december 2023 herunder.
Kontakter
Lene Gebauer ThomsenChef for Koncernkommunikation
Tlf:+45 21 70 44 50lgt@sbf.dkJens Kjær NielsenChef, Betalingsanlæg
Tlf:+45 20 46 36 04jkn@sbf.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Ny projektdirektør for Femern Bælt-projektet31.10.2025 10:31:39 CET | Pressemeddelelse
Den 1. november tiltræder Guy Taylor som ny projektdirektør for Femern Bælt-projektet. Han afløser Henrik Vincentsen, der fratræder posten.
Nyt lærlingecampus ved Femern-projektet indviet27.10.2025 17:15:16 CET | Pressemeddelelse
Campus Femern består bl.a. af 24 individuelle boliger og fælles faciliteter, der giver lærlinge på Femern Bælt-projektet bedre mulighed for at have et fællesskab udenfor arbejdet på byggepladsen.
Stationsarbejde lukker Københavns Lufthavn Metrostation 29.-30. oktober og der indsættes metrobusser27.10.2025 11:01:32 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med arbejdet med at udvide Københavns Lufthavn Station er det nødvendigt at lukke Københavns Lufthavn Metrostation onsdag den 29. oktober til torsdag den 30. oktober. Der indsættes metrobusser mellem Femøren station og Københavns Lufthavn Station.
COWI vinder rådgiveropgave om kystsikring af kritisk infrastruktur24.10.2025 09:00:39 CEST | Pressemeddelelse
Klimaforandringer medfører en øget risiko for stormfloder i hovedstadsområdet. For at beskytte kritisk infrastruktur mod oversvømmelser fra havet igangsætter Sund & Bælt en miljøkonsekvensvurdering af en oversvømmelsessikring på Sydamager. COWI bliver teknisk og miljøfaglig rådgiver på projektet.
EKSTRA UDSENDELSE: Kæmpekran lukker motorvejsspor ved Københavns Lufthavn fra tidlig mandag morgen19.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udvidelsen af Københavns Lufthavn Station bliver Øresundsmotorvejen midlertidigt reduceret til to kørespor ved lufthavnen og Frakørsel <16> Lufthavn Ø/Kastrup lukkes. De reducerede kørespor træder i kraft fra tidlig mandag morgen, og bilister til lufthavnen anbefales at lægge ekstra rejsetid ind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




