Dansk Metal: Ny europapolitisk aftale er godt nyt for industriens ansatte
Den nye aftale styrker muligheden for gode industriarbejdspladser på det europæiske kontinent.

Fredag har et bredt politisk flertal i Folketinget vedtaget en ny europapolitisk aftale. Den seneste aftale er fra 2008, og verden ser fundamentalt anderledes ud i dag end dengang. Derfor har fagforeningen Dansk Metal ad flere omgange peget på behovet for at forny den europapolitiske aftale. Der er flere gode elementer i aftalen.
”Vi går op i, at Danmark forbliver et produktionsland – og at Europa forbliver et produktionskontinent. Så der også i fremtiden er gode industriarbejdspladser på kontinentet. Derfor er det sød musik i vores ører, at vi i Europa blandt andet skal mindske vores afhængighed af kritiske råstoffer og teknologi udefra. Det er noget, vi i Dansk Metal har efterlyst i lang tid,” siger EU-chef Johan Moesgaard Andersen.
Aftalen åbner også for en udvidelse af EU, men slår samtidig fast, at Danmark ikke skal arbejde for traktatændringer.
”Læser vi i EU-traktaterne, har man historisk forsøgt at beskytte for eksempel den danske aftalemodel på arbejdsmarkedet på forskellig vis. Vi er brændende tilhængere af, at den beskyttelse er så stærk som mulig. Det bliver en vigtig opgave for danske EU-politikere i fremtiden at sørge for, at den danske aftalemodel ikke kommer under pres”, siger Johan Moesgaard Andersen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metals hovedbestyrelse anbefaler et ja til overenskomstforliget10.2.2025 12:35:15 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metals hovedbestyrelse har mandag taget stilling til overenskomstforliget på industriens område. Medlemmerne anbefales at stemme ja, når det skal til urafstemning blandt medlemmerne.
Dansk Metal: Grøn omstilling skal skabe arbejdspladser i Danmark31.1.2025 10:31:35 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal glæder sig over regeringens beslutning om at genudbyde havvindmølleparkerne med statsligt tilskud. Det sikrer, at udbygningen af havvind i Danmark kommer tilbage på sporet – og at den grønne omstilling skaber danske arbejdspladser.
Stærkt forslag til mere konkurrencedygtigt EU29.1.2025 14:31:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser Europa-Kommissionens nye initiativ for øget konkurrenceevne.
Sikkerhed og arbejdspladser kan gå hånd i hånd27.1.2025 20:36:19 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal ser gode takter i den nye Arktis-aftale, som regeringen har lavet sammen med et bredt udsnit af Folketinget partier.
Vurdering er en stor sejr for Danmark14.1.2025 13:19:10 CET | Pressemeddelelse
Det er virkelig gode nyheder, at generaladvokaten deler Dansk Metals opfattelse af, at mindstelønsdirektivet annulleres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum