Godt arbejdsmiljø får seniorer til at blive på arbejdsmarkedet

Overkommelige opgaver, godt kollegaskab og et velfungerende arbejdsmiljø. Det er nogle af de faktorer, der kan være med til at holde kommunernes ældre medarbejdere på arbejdsmarkedet, konkluderer ny rapport.
Danskerne skal arbejde længere og gå senere på efterløn og folkepension. Spørgsmålet er bare, hvad der kan være med til at holde de danske seniorer på arbejdsmarkedet.
Det kommer en ny rapport fra VIVE, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, med et bud på. Den konkluderer, at et godt arbejdsmiljø med overkommelige opgaver og gode relationer til kollegaerne er faktorer, der kan bidrage til at fastholde ældre medarbejdere på arbejdspladsen.
Arbejdsmiljøet er også afgørende for, om de ansatte har lyst til at fortsætte med arbejdet, selvom de har nået en alder med økonomisk mulighed for at forlade arbejdsmarkedet. Det fremgår også af rapporten.
Konklusionerne bygger på svar fra 78 kvalitative interviews med kommunalt ansatte medarbejdere og ledere.
Særligt ufaglærte seniorer fortsætter i arbejde
Hos Dansk Industri (DI) har man også undersøgt udviklingen i ældre medarbejdere på arbejdsmarkedet. Her er man kommet frem til, at der fra 2013 til 2016 er kommet 39.000 flere lønmodtagere over 60 år.
Ifølge underdirektør i DI, Steen Nielsen, kan det forklares med de seneste års ændringer på efterlønsområdet.
”Det er rigtig positivt, at så mange medarbejdere over 60 år vælger at fortsætte og give et ekstra nap med på arbejdsmarkedet. Virksomhederne har hårdt brug for, at så mange som muligt udbyder deres arbejdskraft, så vi kan fortsætte væksten,” siger han til di.dk.
Mange af seniorerne, der bliver på arbejdspladserne, er ufaglærte. Over den treårige periode fra 2013 til 2016 var der 14.000 flere ufaglærte medarbejde på over 60 år, viser DI’s analyse.
Det overrasker imidlertid Steen Nielsen, der mener, det ville være forventeligt, at det var de højtuddannede, der fyldte i billedet.
Hos DI ser man overordnet positivt på tendensen. Når seniorer bliver i arbejde kan det nemlig være med til at løse virksomhedernes generelle problem med manglende arbejdskraft. Men for den enkelte virksomhed kan seniorernes fastholdelse også betyde, at vigtig viden og erfaring bliver bevaret i virksomheden.
Læs mere om VIVES rapport her
Læs mere om stigningen i ufaglærte seniorer på arbejdsmarkedet her
Læs mere om, hvordan seniorer kan fastholdes på arbejdspladsen her
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Ny chefkonsulent hos Cabi4.6.2025 08:39:14 CEST | Pressemeddelelse
Flemming Binderup Gammelgaard er ansat som chefkonsulent i videnshuset Cabi. Han skal stå i spidsen for Cabis store signaturprojekt ”Arbejdskraft nu og til fremtiden”, som skal hjælpe endnu flere virksomheder med at finde værdifuld arbejdskraft blandt ledige fra kanten af arbejdsmarkedet.
Efterlysning: Hvor er Danmarks mest socialt ansvarlige virksomheder?2.6.2025 09:56:19 CEST | Pressemeddelelse
Jagten på de små og mellemstore virksomheder, der fortjener en nominering, er i gang. CSR People Prize hylder de mest socialt ansvarlige virksomheder, så andre kan lade sig inspirere af deres gode erfaringer. Hvem skal i år løbe med en af Danmarks mest prestigefyldte priser inden for social ansvarlighed?
Ny millionbevilling skal hjælpe flere unge ind på arbejdsmarkedet14.5.2025 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Tuborgfondet støtter igen Lederalliancen, som er Lederne, videnshuset Cabi og Dansk Industris indsats for at give unge muligheder på arbejdsmarkedet.
Cabi får 88 mio. kr. til at løfte virksomheders sociale ansvar22.4.2025 09:43:09 CEST | Pressemeddelelse
Videnshuset Cabi skal stå i spidsen for en landsdækkende signaturindsats, som vil sikre mere arbejdskraft til små og mellemstore virksomheder og klæde dem på til at blive mere socialt ansvarlige. Den Europæiske Socialfond og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har bevilget 88 mio. kr. til Cabi og en stærk partnerkreds.
Ny projektkoordinator hos Cabi19.3.2025 08:33:50 CET | Pressemeddelelse
Mie Priess Loft er blevet ansat som projektkoordinator i videnshuset Cabi. Hun skal bidrage til, at Cabis projekter hjælper endnu flere virksomheder med at hente arbejdskraft blandt ledige fra kanten af arbejdsmarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum