Markant flere arbejder, efter de er fyldt 60 år

Antallet af fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere over 60 år er steget med 32.500 over tre år, viser nye tal fra Dansk Industri. Nedsat tid og lavere tempo er ifølge flere danskere noget af det, der kan få dem til at blive på arbejdsmarkedet, helt til de fylder 70.
Danskerne arbejder længere og længere, og arbejdsmarkedet bærer i stigende grad præg af at rumme ansatte og kolleger plus 60 år. Fra fjerde kvartal i 2013 til fjerde kvartal i 2016 steg antallet af fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere over 60 år med 32.500 personer.
En af forklaringerne på udviklingen er tilbagetrækningsreformen, der hævede efterlønsalderen fra 60 til 62 år. Men tallet viser også, at flere danskerne fortsætter med at arbejde, efter de har rundet de 62 år.
Steen Nielsen, der er underdirektør i DI, glæder sig over udviklingen:
”Det giver et tiltrængt boost til arbejdsmarkedet. Der er ikke mange ledige at tage af. Derfor er det helt nødvendigt at de ældre bliver lidt længere,” siger han til DI Business.
Nedsat tid og fleksible arbejdstider skal fastholde seniorer
Også Ugebrevet A4 har med en ny undersøgelse sat fokus på, hvordan man fastholder danskerne på arbejdsmarkedet, til de bliver 70 år.
Ifølge de adspurgte i undersøgelsen er svaret langt hen ad vejen muligheden for at kunne gå på nedsat tid, have fleksible arbejdstider og et lavere tempo. Næsten hver tredje svarer, at de vil blive ved med at arbejde frem til de 70, hvis de kan gå på nedsat tid.
Dennis Kristensen, formand for FOA, er enig i seniorernes tilbagetrækning skal foregå gradvist:
”Folk skal have mulighed for gradvist at trappe ned både i tid, tempo og belastning, så man ikke fra den ene dag til den anden stopper på arbejdsmarkedet,” siger han til Ugebrevet A4.
Mere information
Læs mere hos DI og Ugebrevet A4
Se, hvordan du kan fastholde seniorer på Cabis hjemmeside
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Ny projektkoordinator hos Cabi19.3.2025 08:33:50 CET | Pressemeddelelse
Mie Priess Loft er blevet ansat som projektkoordinator i videnshuset Cabi. Hun skal bidrage til, at Cabis projekter hjælper endnu flere virksomheder med at hente arbejdskraft blandt ledige fra kanten af arbejdsmarkedet.
Ny finansiering sikrer, at flere udsatte ledige kommer i job4.12.2024 10:05:13 CET | Pressemeddelelse
I 11. time af finanslovsforhandlingerne for 2025 kom Cabi tilbage på finansloven. Dermed kan Cabi fortsætte sit nuværende arbejde for, at flere virksomheder lykkes med at ansætte og fastholde udsatte i job – og det endda med fornyet styrke. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har nemlig besluttet at investere 88 millioner kr. i en ny treårig landsdækkende indsats. Indsatsen består af en stærk partnerkreds med Cabi i spidsen og skal understøtte, at flere virksomheder bliver socialt bæredygtige.
Her er vinderne af CSR People Prize 202414.11.2024 17:30:04 CET | Pressemeddelelse
Vinderne af årets udgave af CSR People Prize 2024 er fundet. Der blev i alt uddelt fire priser til fire virksomheder, der på hver deres måde har gjort en ekstra stor indsats for mennesker fra kanten af arbejdsmarkedet
ProfilService i Brøndby vinder national CSR-pris – gør en kæmpe forskel for udsatte ledige14.11.2024 17:23:36 CET | Pressemeddelelse
ProfilService vinder CSR People Prize 2024 for deres systematiske arbejde med at ansætte udsatte ledige. Via innovative tiltag og investeringer er ProfilService lykkedes med at finde medarbejdere blandt ledige, der ellers ville have haft svært ved at finde fodfæste på arbejdsmarkedet.
Stifter af Gjørtler Ejendomme modtager ildsjælepris14.11.2024 15:57:30 CET | Pressemeddelelse
Thomas Gjørtler, stifter af Gjørtler Ejendomme i Viborg, modtager ildsjælepris ved uddelingen af CSR People Prize 2024. Han får prisen for sit personlige og ekstraordinære arbejde for at give nogle af samfundets mest udsatte en chance på arbejdsmarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum