Ældre og udlændinge skaber jobfremgang
23.11.2017 11:50:00 CET | Cabi | Pressemeddelelse

Arbejdsstyrken er vokset med 21.000 personer fra andet til tredje kvartal i år. Jobfremgangen skyldes, at ældre medarbejdere arbejder længere, og at udenlandsk arbejdskraft kommer til landet, mener Dansk Industri.
Den danske arbejdsstyrke er vokset med 21.000 personer fra andet til tredje kvartal i 2017. Det viser den nyeste Arbejdskraftundersøgelse fra Danmarks Statistik, der netop er blevet offentliggjort.
Undersøgelsen viser blandt andet, at der i tredje kvartal var 2.917.000 personer i arbejdsstyrken mellem 15 og 64 år. Arbejdsstyrken tæller både de beskæftigede og ledige.
Det fremgår også af de nye tal, at det i perioden fra andet til tredje kvartal lykkedes at få 20.000 flere i arbejde.
Underdirektør i Dansk Industri, Steen Nielsen, mener primært, den positive udvikling skyldes ældre og udlændinge på arbejdsmarkedet:
”Jobfremgangen kan kun lade sig gøre, fordi vi får flere udenlandske medarbejdere ind, og fordi de ældste medarbejdere fortsætter længere, inden de går på pension,” siger han til Dansk Industri.
Holder gang i væksten
Hos Dansk Industri vækker det begejstring, at udviklingen ser sådan ud i en tid, hvor mange virksomheder ellers mangler arbejdskraft, og der er risiko for flaksehalsproblemer i flere brancher.
Steen Nielsen mener, jobfremgangen gavner væksten og de mange virksomheder, der for tiden har behov for flere medarbejdere:
”Vi har en meget kraftig fremgang i arbejdsstyrken, og det er med til at holde væksten oppe. Det gør det muligt for virksomhederne at tage flere medarbejdere ind, og lige nu er behovet for flere medarbejdere stort,” siger Steen Nielsen til Dansk Industri.
Mere viden
Læs hele udgivelsen hos Danmarks Statistik
Læs kommentaren til udgivelsen hos Dansk Industri
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Nyt projekt skal hjælpe SMV’er i gear til fremtidens arbejdsmarked29.6.2026 09:08:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for et gearskifte i små og mellemstore virksomheder, hvis de skal tiltrække, udvikle og fastholde fremtidens arbejdskraft. Videnshuset Cabi står i spidsen for et treårigt projekt, der skal understøtte gearskiftet i knap 100 virksomheder. Viden og værktøjer udbredes herefter bredt til danske SMV'er.
Ny seniorkonsulent skal styrke samarbejdet mellem kommuner og virksomheder27.5.2026 08:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Videnshuset Cabi har ansat Verjin Temirci som ny seniorkonsulent. Hun skal hjælpe virksomheder og kommuner med at finde løsninger, der får flere ledige i job. Desuden skal hun styrke kommuners indsats for at forebygge langvarigt sygefravær hos danske virksomheder.
Nyt projekt skal styrke produktionsvirksomheders konkurrencekraft i en tid, hvor arbejdsstyrken er under forandring7.5.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Når hver femte dansker er neurodivergent, skal virksomhederne følge med. Nyt projekt udvikler de redskaber, som virksomhederne mangler. Små justeringer i hverdagen kan give virksomheder adgang til en større talentmasse og styrke produktiviteten.
Fleksible deltidskurser skal afhjælpe mangel på arbejdskraft28.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Når job og opkvalificering er på fuld tid, bliver kompetenceudvikling en barriere for medarbejdere med nedsat arbejdsevne. Mere fleksible tilbud skal lette adgangen til opkvalificering og sikre danske virksomheder kvalificeret arbejdskraft.
Nyt samarbejde øger virksomheders mulighed for arbejdskraft8.4.2026 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
FlexFabrikken er ny partner i indsatsen Arbejdskraft nu og til fremtiden, som hjælper små og mellemstore virksomheder med at rekruttere arbejdskraft og som samtidig styrker deres sociale profil. Potentialet er stort.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum