Virksomheder landet over åbnede dørene for veteraner
4.11.2019 15:04:00 CET | Cabi | Pressemeddelelse

I sidste uge holdt 15 virksomheder åbent hus for veteraner under overskriften ’Briefing og Kaffe’, hvor veteraner, som har svært ved at finde civilt job, kunne møde mulige arbejdsgivere under uformelle rammer. En af virksomhederne, som deltog, var it-virksomheden Lean-On i Skanderborg.
CEO hos Lean-On, Søren Ankerstjerne, har selv været udsendt for Forsvaret, og han vil gerne være med til at tage et socialt ansvar ved at få veteraner i gang på det civile arbejdsmarked.
”Som samfund skal vi sikre at anerkende de mennesker, som har været udsendt på vegne af Danmark til forskellige brændpunkter, og det er rigtig godt, at der bliver sat fokus på det her. Det kan godt være svært at komme ud i det civile, hvis man har brugt hele sit liv i hæren og måske har fået lidt uforudset med i bagagen,” siger Søren Ankerstjerne.
Åbent hus-arrangementet i sidste uge er en del af den landsdækkende indsats ’Veteraner i Job – Fra brændpunkt til beskæftigelse’, som har til formål at bane vejen til beskæftigelse for veteraner, der ikke har fast tilknytning til arbejdsmarkedet.
Se liste over alle deltagende virksomheder
Direktør: Jeg kan bruge mit netværk
Lean-On holdt åbent hus i halvanden time torsdag den 31. oktober, og det var en god dag, fortæller Søren Ankerstjerne.
”Vi talte om, hvad vi er for en virksomhed, samt vores ambitioner, og så var det her også en chance for at vurdere mulighederne for kommende stillinger. For de her gutter handler det om at komme ud at møde nogle civile virksomheder og få et nyt netværk. Der er også flere, som ikke kunne møde op, men som har skrevet til mig. Vi kan måske ikke selv ansætte dem her og nu, men så kender jeg måske en virksomhed i mit netværk, der mangler en mand i 15 timer om ugen,” siger han.
Møde med veteraner under afslappede forhold
Bag ’Veteraner i Job – Fra brændpunkt til beskæftigelse’ står videns- og netværkshuset Cabi. Her forklarer projektleder og kommunikationschef, Ea Nielsen, at ideen med ’Briefing og Kaffe’-arrangementet var at skabe nogle uformelle rammer, hvor virksomheder og veteraner kunne møde hinanden.
Danmark har omkring 30.000 veteraner i den arbejdsdygtige alder, og mange af dem glider ubesværet ind på arbejdsmarkedet efter deres militære karriere. Men for nogle er overgangen svær, fordi de måske har fysiske eller psykiske udfordringer efter voldsomme oplevelser under deres udsendelse.
”For nogle veteraner kan det være rigtig svært at søge job og skabe sig de rigtige kontakter i virksomhederne. Så det her var en mulighed for at mødes under afslappede forhold, og det ved vi betyder meget. Vi ved også, at for nogle veteraner er det svært bare at møde op til sådan en dag, så nogle virksomheder har måske haft meget få besøg. Men arrangementet handler også om at gøre veteranerne opmærksomme på, at virksomhederne findes, og er interesserede i veteraner – og så kontakter de måske virksomheden en anden dag,” fortæller Ea Nielsen.
Fakta om Veteraner i job – fra brændpunkt til beskæftigelse
Danmarks udsendte finder ikke altid vej til et civilt job efter endt tjeneste. Det landsdækkene projekt Veteraner i Job - Fra brændpunkt til beskæftigelse skal bane vejen for, at flere ledige veteraner får fast tilknytning til det danske arbejdsmarked.
Projektet ledes af Cabi og løber over en fire-årig periode fra 2017 til 2020. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering financierer projektet.
Se mere på Cabiweb.dk/veteran
Briefing & Kaffe bliver næste gang afholdt i uge 9 2020
Nøgleord
Kontakter
Dorthe Lundh
Presseansvarlig
dol@cabiweb.dk
4016 3101
Ea Nielsen
Souschef
eni@cabiweb.dk
4128 4126
Om Cabi
Cabi er et landsdækkende non-profit videnshus, som arbejder målrettet for et socialt ansvarligt arbejdsmarked, hvor mennesker og virksomheder lykkes. Det gør vi ved at stille brugbar viden og operationelle værktøjer til rådighed for alle, der ønsker at fremme:
- udsatte menneskers muligheder for job og uddannelse
- udsatte medarbejderes muligheder for at blive i deres job
- trivsel og forebyggelse af nedslidning på arbejdsmarkedet.
Hvert år siden 2002 har Cabi også uddelt CSR People Prize til socialt ansvarlige virksomheder.
Udsatte unge, S'et i ESG og trivsel
Cabi bidrager til at udvikle den danske beskæftigelsesindsats, og vores mål er, at endnu flere virksomheder tager socialt ansvar. Derfor stiller vi os til rådighed for at formidle gode erfaringer, eksempler, tal og metoder til pressen for at nuancere og øge den offentlige debat om det rummelige arbejdsmarked.
Det er fx inden for temaer som:
Følg pressemeddelelser fra Cabi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cabi
Nyt projekt skal hjælpe SMV’er i gear til fremtidens arbejdsmarked29.6.2026 09:08:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for et gearskifte i små og mellemstore virksomheder, hvis de skal tiltrække, udvikle og fastholde fremtidens arbejdskraft. Videnshuset Cabi står i spidsen for et treårigt projekt, der skal understøtte gearskiftet i knap 100 virksomheder. Viden og værktøjer udbredes herefter bredt til danske SMV'er.
Ny seniorkonsulent skal styrke samarbejdet mellem kommuner og virksomheder27.5.2026 08:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Videnshuset Cabi har ansat Verjin Temirci som ny seniorkonsulent. Hun skal hjælpe virksomheder og kommuner med at finde løsninger, der får flere ledige i job. Desuden skal hun styrke kommuners indsats for at forebygge langvarigt sygefravær hos danske virksomheder.
Nyt projekt skal styrke produktionsvirksomheders konkurrencekraft i en tid, hvor arbejdsstyrken er under forandring7.5.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Når hver femte dansker er neurodivergent, skal virksomhederne følge med. Nyt projekt udvikler de redskaber, som virksomhederne mangler. Små justeringer i hverdagen kan give virksomheder adgang til en større talentmasse og styrke produktiviteten.
Fleksible deltidskurser skal afhjælpe mangel på arbejdskraft28.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Når job og opkvalificering er på fuld tid, bliver kompetenceudvikling en barriere for medarbejdere med nedsat arbejdsevne. Mere fleksible tilbud skal lette adgangen til opkvalificering og sikre danske virksomheder kvalificeret arbejdskraft.
Nyt samarbejde øger virksomheders mulighed for arbejdskraft8.4.2026 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
FlexFabrikken er ny partner i indsatsen Arbejdskraft nu og til fremtiden, som hjælper små og mellemstore virksomheder med at rekruttere arbejdskraft og som samtidig styrker deres sociale profil. Potentialet er stort.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum