Danmark styrker beskyttelse af børns skolegang mod klimakatastrofer
Når afgrøder udtørrer, kvæget dør af tørst eller alle ens ejendele skylles væk i en oversvømmelse, mister familier deres livsgrundlag. Forældre tvinges til at tage deres børn ud af skolen, hvis ellers skolen står der endnu. Konsekvenserne af klimaforandringerne rammer oftere og hårdere end nogensinde. For at sikre børns adgang til uddannelse trods de enorme udfordringer som klimaforandringerne skaber, bidrager Danmark nu med yderligere 45 millioner kroner til Education Cannot Wait, FN’s globale fond for uddannelse i humanitære kriser.
”Desværre ser vi, at klimaforandringerne ofte har ødelæggende konsekvenser for børns adgang til uddannelse, navnlig i lande som i forvejen er fattige og sårbare. Med dette bidrag er Danmark med til at accelerere arbejdet for at sikre børns skolegang,” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen.
"Danmarks generøse bidrag bekræfter, at klimaforandringer og uddannelse hænger uløseligt sammen. Derfor må vi må styrke uddannelsesindsatsen for de børn og unge som lever i frontlinjen af klimakrisen. Mens verdens ledere mødes til klimaforhandlinger i Dubai, må vi følge Danmarks lederskab og skabe større sammenhæng mellem den globale klima- og uddannelsesindsats. Sammen må vi afbøde de menneskelige konsekvenser af klimforandringerne og sikre, at de mest sårbare børn bliver udstyret med færdigheder til at tilpasse sig og håndtere klimaforandringerne. Kun derved vil det lykkes os at skabe en klimavenlig og mere human fremtid,” siger Yasmine Sherif, administrerende direktør for Education Cannot Wait, den globale fond for uddannelse i humanitære kriser.
Midlerne går til at sikre alternative muligheder for læring, når skoler er nødt til at lukke eller er blevet ødelagt. De vil også bidrage til at skolebørn kan få hjælp til at håndtere de kriser som klimaforandringerne skaber. Desuden skal bidraget være med til at genopbygge skoler, som har oplevet oversvømmelser eller jordskred, og sikre adgang til vand og sanitet, og gøre skoler bedre forberedt, på hvad de skal gøre, når en katastrofe rammer. Til sidst vil midlerne bidrage til at styrke samarbejdet med UNHCR og internationale civilsamfundsorganisationer om skolegang for børn, som er blevet fordrevet på grund af klimakatastrofer.
”Alle børn skal have adgang til en uddannelse. Det er grundlaget for, at børn og unge kan skabe en bedre fremtid for sig selv og den næste generation. Dermed er det helt afgørende for den bæredygtige udvikling. Vi har ikke råd til, at klimaforandringer skal hindre skolegangen for børn verden over,” siger Dan Jørgensen.
Bidraget til ECW kommer oveni de midler, Udenrigsministeriet i forvejen bidrager med til FN’s uddannelsesfond.
Baggrund
Education Cannot Wait (ECW) er FN’s uddannelsesfond, og fokuserer på uddannelse i krise- og konfliktområder.
Danmark har bidraget til ECW siden oprettelsen i 2016. I foråret annoncerede Danmark et kernebidrag til ECW på 415,0 mio. kr. for perioden 2022-26. Op til COP28 udsender ECW en klima appel med det formål at mobilisere USD 150,0 mio. i løbet af perioden 2023-2026 i ny og additionel finansiering med henblik på at accelerere fondens indsats for at sikre børns adgang til uddannelse i områder, hvor klimaforandringerne rammer. Med forbehold for bevilgende myndigheders godkendelse vil Danmark bidrage med 45 mio. kr. til denne appel, som kommer oveni kernebidraget.
Pressekontakt: 33 92 19 43 / pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser med erhvervsdelegation til Californien22.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag og fredag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Californien med omkring 25 danske virksomheder for at styrke samarbejdet med delstaten.
Occupied Palestinian Territories: joint statement21.8.2025 19:24:11 CEST | Nyhed
Joint statement by: foreign ministers of Australia, Belgium, Canada, Denmark, Estonia, Finland, France, Iceland, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Portugal, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom. High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission The decision by the Israeli Higher Planning Committee to approve plans for settlement construction in the E1 area, East of Jerusalem, is unacceptable and a violation of international law. We condemn this decision and call for its immediate reversal in the strongest terms. Minister Smotrich says this plan will make a two-state solution impossible by dividing any Palestinian state and restricting Palestinian access to Jerusalem. This brings no benefits to the Israeli people. Instead, it risks undermining security and fuels further violence and instability, taking us further away from peace. The Government of Israel still has an opp
Joint statement on the humanitarian situation in Gaza13.8.2025 09:14:45 CEST | Nyhed
Joint statement on behalf of 27 partners on aid to Gaza and restrictions facing NGOs
I juni 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,2 pct. i forhold til maj. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,7 pct.11.8.2025 14:07:48 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser faldt den samlede eksport af varer og tjenester 0,2 pct. i juni i forhold til maj i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2 pct. mens tjenesteeksporten faldt med 3,3 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.8.2025 13:23:40 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. august 2025 kl. 12.00
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum