Efter 25 år med talentudvikling - ungdommen er stadig for vild
Nysgerrighed og idérigdom var to fællesnævnere for prisvindere i alle kategorier, da Projekt Forskerspirer blev afholdt for 25. gang.

Det landsdækkende talentprogram Projekt Forskerspirer fejrer i år 25-års jubilæum.
Ved årets præmieoverrækkelse og afslutning på Københavns Universitet blev jubilæet fejret med fokus på projektets værdier: At gymnasieelever bliver del af et fællesskab, hvor de kan udforske vilde ideer; at eleverne får tid til fordybelse og at unge mennesker får indblik i forskningens verden.
I år har 58 talentfulde gymnasieelever gennemført projektet, hvor de gennem seminarer og samarbejde med forskere er dykket ned i forskningens verden med udgangspunkt i et selvvalgt emne.
12 gymnasieelever var nomineret til prisen som Årets Projekt Forskerspirer 2023 indenfor humaniora, naturvidenskab, samfundsvidenskab og sundhedsvidenskab.
De fire vindere er:
- Humaniora: Josephina Østeril Nitter Sørensen fra Odense Katedralskole med projektet Sprogets betydning for identitet og tilhørsforhold til Grønland
- Naturvidenskab: Laurits Kromann Larsen fra Svendborg Gymnasium med projektet Kvantitativ analyse af Losslandskabet i Sigmoid
- Samfundsvidenskab: Catharina Kurrild-Klitgaard fra Herlufsholm Gymnasium med projektet Populistisk ungdom? – sammenhængen mellem populisme, politisk uvidenhed og alder
- Sundhedsvidenskab: Luna Bennesen fra Tårnby Gymnasium & HF med projektet Personcentreret brug af Motor Imagery og Action Observation i rehabiliteringen efter stroke
For alle vinderne og nominerede har det været en stor oplevelse at præsentere deres projekter til Projekt Forskerspirers Præmieoverrækkelse og afslutning i Københavns Universitets Festsal.
- Det har været meget lærerigt at deltage. Jeg er blevet meget motiveret af at møde de andre engagerede forskerspirer til seminarerne, siger Laurits Kromann Larsen.
Prorektor for uddannelse Kristian Cedervall Lauta inviterede til fejring af jubilæet og årets deltagere og nominerede.
-Det er fantastisk at møde unge, der kaster sig ud i forskningsprojekter. Nu har Projekt Forskerspirer eksisteret i 25 år, og ungdommen er heldigvis stadig for vild: Idérig, nysgerrig og åben for at lære nyt. Det er en fornøjelse at være vidende til, siger Kristian Cedervall Lauta.
FAKTA om Forskerspirer
Projekt Forskerspirer er et landsdækkende talentprogram for gymnasieelever, der drives af Københavns Universitet i samarbejde med Aarhus Universitet. Elever i 2. g. eller 1. hf på de gymnasiale ungdomsuddannelser kan deltage.
Gymnasieeleverne får i løbet af deltagelsen mulighed for at udvikle deres akademiske talent ved at fordybe sig i et emne, de brænder for, og udvikle et forskningsdesign i samarbejde med en forsker. Projektet sendes til bedømmelse hos en videnskabelig jury, der udvælger de tre bedste projekter i hver kategori. Det bedste projekt i hver kategori vinder muligheden for at udføre sit projekt.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bøyesen
Tlf:28750413forskerspirer@adm.ku.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Mor tror, hun vender hurtigt tilbage fra barsel – men virkeligheden er en anden6.11.2025 20:30:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste kommende mødre har en klar idé om, hvornår de vender tilbage til jobbet, hvordan barslen fordeles, og hvordan karrieren fortsætter. Men ifølge ny forskning fra Københavns Universitet stemmer forventningerne ikke altid overens med virkeligheden.
Tre nye tudsearter springer over haletudsefasen og føder levende unger6.11.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold fra bl.a. Københavns Universitet har identificeret tre nye arter af tudser. Deres løsning på at få afkom et sted uden vandhuller? At springe haletudsefasen helt over og føde levende unger. Opdagelsen er offentliggjort i dag i det videnskabelige tidsskrift Vertebrate Zoology.
Kirsten Busch Nielsen fortsætter som dekan for Det Humanistiske Fakultet4.11.2025 15:36:12 CET | Pressemeddelelse
Kirsten Busch Nielsens ansættelse som dekan ved Det Humanistiske Fakultet ved Københavns Universitet løber frem til 2029.
Rector:” We want to bolster Denmark for the age of AI”31.10.2025 13:48:55 CET | Press release
The University of Copenhagen today launches a new AI Package aimed at helping Denmark and Europe harness the potential of artificial intelligence in a responsible and sustainable way — for the benefit of many.
Rektor: ”Vi vil ruste Danmark til en tidsalder med AI”31.10.2025 10:02:44 CET | Pressemeddelelse
Københavns Universitet lancerer i dag en ny AI-pakke, som skal hjælpe Danmark og Europa med at udnytte potentialet i kunstig intelligens på en ansvarlig og bæredygtig måde til gavn for flere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum