Erhvervsministeren besøger Kina og mødes med ministerkollega
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser til Kina for at åbne en stor maritim messe og besøge sin kinesiske ministerkollega.
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser til Kina d. 3.-6. december, hvor han skal besøge Shanghai og Beijing.
”Kina er et vigtigt marked for den danske maritime industri og en nødvendig samarbejdspartener for at nå i mål med den grønne omstilling af skibsfarten. De perspektiver ser jeg frem til at drøfte med min kinesiske kollega,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
I Shanghai er ministeren bl.a. medvært for Marintec China-messen, hvor der er deltagelse af en lang række danske maritime virksomheder, som har aktiviteter i Kina. Bødskov skal bl.a. holde tale ved åbningsceremonien og åbne den danske pavillon på messen.
I Beijing mødes Morten Bødskov med Jin Zhuanglong, der er minister for industri og IT. De to ministre skal underskrive en opdatering af det dansk-kinesiske samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding) om grønne maritime teknologier, grøn skibsbygning og offshore udstyr.
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
Presseinvitation: Regeringen inviterer til præsentation af aftale om Styrkelse af Dankort26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankort mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum