Forsikringsselskab frygter frostsprængte rør: Sådan undgår du skader
Sneen og kulden har lagt sig som en vinterdyne over Danmark, og det betyder samtidig, at risikoen for at blive ramt af frostsprængte rør i sommerhuset stiger betragteligt. Derfor bør husejerne tage sig en række forholdsregler, så man undgår kostbare skader.
Selvom sne og frost er med til at skabe glæde og julehygge hos mange af os, så kan de lave temperaturer samtidig være en hård omgang for vandrør, der risikerer at sprænge og føre til omfattende vandskader i både sommerhuse og helårsboliger.
Derfor bør husejere være særligt opmærksomme i de her dage og tage sig en række forholdsregler for at minimere risikoen for at blive ramt af frostsprængninger, lyder rådet fra Lene Rasmussen, der er skadechef for bolig hos Gjensidige.
"Vi ser desværre hvert år, at frostsprængte rør er årsag til rigtig store skader særligt i sommerhuse, hvor vandet står stille rørene, og der ikke er tændt for varmen. Men i mange tilfælde ville det kunne være undgået, hvis bare man havde forberedt sig inden frosten for alvor tog fat," siger hun.
Her gælder det især om at slukke for vandet og tømme rørene ved at tænde for vandhanerne, til der ikke kommer mere vand ud. Derudover bør man tænde for varmekilderne, så der er tilstrækkeligt opvarmet.
Gør man ikke det, risikerer man at stå alene med regningen for skaderne, da forsikringen så muligvis ikke dækker.
Og på trods af de seneste dages kuldegrader, er det for de fleste formentlig stadig muligt at få sat ind, inden der sker uheld.
Og hvis man har mistanke om, der allerede nu er sket en skade, har man også mulighed for at begrænse skadens omfang.
"Hvis man allerede har mistanke om, der er sket en skade, bør man slukke for alt vandet og stille baljer under de rør, man mistænker har taget skade. Og her er det vigtigt at gøre så hurtigt som muligt, så vandet ikke først begynder at tø og sive ud i huset," siger Lene Rasmussen.
Gode råd: Det bør du gøre for at undgå frostsprængte rør
- Sluk for vandet og tøm rørene ved at lade vandet løbe.
- Sæt radiator, varmepumpe eller lignende, så der er tilstrækkeligt opvarmet i huset.
- Efterisoler eventuelt udsatte vandrør
Gode råd: Det bør du gøre, hvis du mistænker skader på rørene
- Sluk for alle haner så vandtrykket falder
- Stil baljer under vandrør, der kan være ødelagt
- Tænd for varmen og vær opmærksom på, hvor der kan løbe vand ud
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver anden dansker tjekker deres forsikringer for sjældent11.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der går for længe mellem at danskerne tjekker, om de er korrekt forsikrede, viser en ny undersøgelse, som Gjensidige har fået lavet i anledning af forsikringsdagen.
Stor stigning i antallet af indbrud i varebiler7.1.2025 07:42:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert år er indbrud og tyverier fra vare- og lastbiler skyld i tab for millioner af kroner. Sidste år skete det over 4000 gange, hvilket var en stigning på knap 20 procent i forhold til året forinden. Tre politikredse er særlig udsat. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Her er danskernes nytårsforsæt30.12.2024 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er fokus på sundhed, når danskerne laver nytårsforsæt. Det kan være rigtig fint, men man skal samtidig være realistisk, lyder rådet.
Før nytårsaften: Stor opbakning til ny fyrværkerilov27.12.2024 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Det nye år nærmer sig, og det betyder, at mange danskere igen skal fyrre fyrværkeri af. Men for første gang, er det i år kun tilladt at fyrre af nytårsaften og nytårsdag. En ændring, som danskerne bakker op om, viser en ny undersøgelse.
2024 bød på rekordmange dage med negative elpriser26.12.2024 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom elpriserne tog sig nogle gevaldige hop sidst på året, så betød grøn energi som sol- og vindenergi, at danskerne i 2024 oplevede en stor stigning i antallet af dage med negative elpriser i forhold til året forinden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum