Elkunder opfatter OK som mest bæredygtige selskab
Forbrugerne ser OK som det selskab på elmarkedet, der gør mest for at investere i bæredygtighed i bred forstand. Det viser bæredygtighedsindekset fra EPSI Rating for 2023

Spørgsmål om bæredygtighed, miljø og social ansvarlighed bliver stadig vigtigere for forbrugere, organisationer og virksomheder. Derfor har EPSI Rating Danmark torsdag offentliggjort et separat bæredygtighedsindeks som supplement til deres velkendte brancheanalyse om kundetilfredshed.
Kendt for at investere i det grønne
Ligesom det er tilfældet med analysen om kundetilfredshed for 2023, viser studierne om bæredygtighed, at OK ligger helt i top på elmarkedet ud fra en række kriterier.
”Vi kan se, at forbrugerne vurderer miljø og klima højt, og at de opfatter OK som et selskab, der gør ekstremt meget for netop dette, fordi OK investerer meget i fx e-mobilitet og samtidig er gode til at kommunikere åbent om selskabets transformation. Så det fylder ikke så meget, at OK også sælger brændstof,” siger Sofie Breum, Country Manager i EPSI Rating Danmark.
OK’s førsteplads i på bæredygtighedsindekset er opnået med en score på 70,1 point ud af 100. For branchen lyder pointgennemsnittet på 58,4.
Kunderne kvitterer for strategi
Ifølge EPSI har forskningen fokuseret på, hvad der har betydning for bæredygtighedsindsatser i forbrugernes øjne. Særligt tre temaer har stor betydning:
Om virksomhederne investerer med fremtidige generationer for øje, om virksomhederne stræber efter økonomisk succes uden at give afkald på sociale og miljømæssige faktorer, og om virksomheden tager et samfundsansvar (etisk, miljømæssigt, økonomisk og socialt).
”At OK ligger i top ud fra de kriterier er vi selvfølgelig stolte over, og det fortæller, at vi er lykkes med at eksekvere og kommunikere vores 2030-strategi. Målet er at være det mest ansvarlige energiselskab samt danskernes foretrukne, grønne energipartner til bolig og erhverv, og det må man sige, at undersøgelsen her understøtter,” siger Simon Vestergaard Pedersen, produkt- og markedsudviklingschef i OK.
Bæredygtighedsindekset er baseret på ny forskning af EPSI Rating Group og Svenskt Kvalitetsindeks, og du kan læse mere om analysen HER
Nøgleord
Kontakter
Rasmus BoserupKommunikationschef
Tlf:2213 8601rabo@ok.dkBilleder

- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Elpriserne vender: Nu får du mest strøm for pengene om natten28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Disse dage markerer et vendepunkt for hvornår på døgnet, der er flest billige kilowatttimer. Nu er det ikke længere i dagtimerne, men om natten, at der er penge at spare på tøjvask eller opladning af elbilen.
Stiller store krav til ladenetværket: Vi runder halv million elbiler i oktober24.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af denne måned kører elbil nr. 500.000 ud på de danske veje. Lægger man 130.000 hybridbiler oveni, stiller elbilsvæksten store krav til ladeinfrastrukturen i Danmark. Trods tempoet er vi dog ikke langt fra EU-anbefaling.
Kulden koster rækkevidde: Sådan kører du effektivt og sparer penge15.10.2025 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er nemt at gøre turen i elbil mere effektiv. Det er også en rigtig god idé, for lige om lidt kommer kulden, og det har stor betydning for elbilens rækkevidde. Disse tips skaffer dig flere kilometer i elbilen.
Gør din bolig vinterklar og skær ned på regningen8.10.2025 10:48:38 CEST | Pressemeddelelse
Vinteren banker på døren, men med den rette forberedelse kan du undgå, at varmeregningen skyder i vejret. Her får du en række tips, der hjælper dig med at udnytte varmen og undgå energispild.
Nye ladeparker står klar i Kliplev og Ragebøl29.9.2025 08:30:39 CEST | Pressemeddelelse
OK har nu sat strøm til to nye ladeparker i Kliplev og Ragebøl med plads til, at 12 biler kan lynlade på samme tid. Det giver bilister med elbil flere muligheder for opladning i det sønderjyske.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum