Udenrigsministeren diskuterer europæisk sikkerhed i Nordmakedonien
Lars Løkke Rasmussen er i dag i den nordmakedonske hovedstad Skopje for at diskutere europæisk sikkerhed på et udenrigsministermøde i Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE).
Rusland har blokeret for en række centrale beslutninger i OSCE gennem de seneste måneder. Det betyder blandt andet, at man i øjeblikket hverken kan vedtage et nyt budget for 2024 eller en aftale om besættelse af organisationens topposter, mens et formandskab for 2024 kun ser ud til at blive sikret i 11. time.
Årets udenrigsministermøde finder derfor sted på en meget vanskelig baggrund.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”OSCE blev skabt under den Kolde Krig for at styrke fred, sikkerhed og samarbejde i Europa. Den ambition har Rusland forbrudt sig mod på brutal vis ved at invadere et fredeligt naboland. Jeg vil bruge mødet til at udtrykke regeringens fordømmelse af Ruslands handlinger direkte over for den russiske regering, så det ikke kan misforstås. Og så vil jeg på linje med mine andre kollegaer opfordre til, at Rusland stopper med at stikke en kæp i hjulet på OSCE’s virke, så den kan fortsætte sine mange gode aktiviteter rundt om i Europa.”
Mødet varer fra den 30. november - 1. december og finder efter, at NATO’s udenrigsministre mødtes i Bruxelles den 28.-29. november.
For yderligere kontakt: Pressechef for udenrigsministeren Victor Boysen // +45 20 18 95 93 // vicboy@um.dk
Baggrund
OSCE (tidligere CSCE) blev dannet i 1973 under Den Kolde Krig for at fremme fred, sikkerhed, tillid, samarbejde og dialog på tværs af det europæiske kontinent. Blandt medlemmerne er USA, de vest- og centraleuropæiske lande, Rusland, Belarus og landene i Kaukasus.
Det er 30. gang, der bliver afholdt det årlige udenrigsministermøde. Nordmakedonien er vært for årets møde.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Joint Readout: Multilateral Experts Group Initiates Joint Actions to Further Counter the Shadow Fleet and its Maritime Risks20.1.2025 11:34:09 CET | Nyhed
A Joint Readout by the United States, Denmark, Estonia, Finland, Poland, Sweden, and the United Kingdom following recent engagements.
Høring: Interessetilkendegivelse til repræsentation i EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg i perioden 2025-203016.1.2025 12:43:03 CET | Nyhed
Den nuværende mandatperiode for EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg (ØSU) udløber den 20. september 2025. De ni danske pladser i udvalget skal derfor beskikkes på ny for den kommende periode 2025-2030. Udenrigsministeriet har som led i nybeskikkelsesprocessen foretaget en bred høring om interessetilkendegivelse i at være medlem i ØSU blandt en række arbejdstager-, arbejdsgiver- og civilsamfundsorganisationer. Øvrige organisationer, som måtte være interesserede i at være repræsenterede i ØSU, opfordres dog også til at tilkendegive og motivere deres interesse over for Udenrigsministeriet. Interesserede organisationer bedes motivere deres tilkendegivelse med blandt andet oplysning om antal medlemmer og bredden af de repræsenterede samfundsinteresser, jf. også kriteriet om repræsentativitet i TEUF art. 300, stk. 2, nedenfor. På baggrund af de modtagne interessetilkendegivelser vil regeringen med henblik på at kunne indstille ni medlemmer til en plads i ØSU foretage en samlet afvejning af mot
Europaministeren besøger Rom for at tale om migration og konkurrenceevne16.1.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Besøget i Italien er en del af europaministerens EU-turné, hvor ministeren samler inspiration fra andre EU-lande og får deres syn på fælles europæiske udfordringer, inden Danmark overtager EU-formandskabet 1. juli.
Ny dansk millionstøtte på vej til Palæstinakrisen efter aftale om våbenhvile16.1.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter gårsdagens nyhed om en aftale om våbenhvile mellem Israel og Hamas, har regeringen besluttet at give et ekstraordinært humanitært bidrag til Palæstinakrisen på 75 millioner kroner.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.1.2025 20:17:58 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 16. januar 2024 kl. 12.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum