Ni lokale foreninger og initiativer modtager fondsmidler
Ni lokale foreninger og initiativer i Hobro og omegn har modtaget 158.289 kr., som de kan bruge til lokale aktiviteter til glæde for lokalsamfundene. Pengene er uddelt af Fonden for Andelskasserne i område Nord.

Danmark er fyldt med energiske ildsjæle. Men selv den stærkeste virketrang kan bremses, hvis der ikke er økonomi til at føre de gode idéer ud i livet. Fonden for Andelskasserne i område Nord har netop til formål at støtte initiativer og aktiviteter, der vil gøre en synlig forskel i lokalsamfundene og har derfor givet en økonomisk hjælpende hånd til ni foreninger i Hobro og omegn.
Modtagerne er:
- Foreningen Kulturhuset har modtaget 25.000 kr. som tilskud til etablering af nyt køkken.
- Kammas Børneunivers har modtaget 24.979 kr., der skal bruges på initiativet ’Kammas køkken også om aftenen’.
- KFUM Spejderne i Svenstrup har fået 13.600 kr. Pengene skal bruges på projektet ’Moderne stifinding for spejdere’.
- Solgårdens Venner har fået 15.000 kr. til underholdning, fest og ture i det grønne.
- DcH Hobro (Danmarks civile Hundeførerforening) har modtaget et tilskud på 15.071 kr. til renovering af køkken i klubhuset.
- Hvam Kultur- og Forsamlingshus har modtaget 25.000 kr., som skal benyttes til renovering og ombygning af toiletter.
- Aars Skytteforening har fået 9.639 kr., der skal bruges på nyt skyttejakker.
- Valsgård Foredragsforening har modtaget 15.000 kr. til projektet ’Uderum’.
- Mejlby Borger- og Kulturforening har modtaget 15.000 kr. til projekt ’ Mejlby Borger- og Kulturhus, etape 3’.
Det glæder Henrik Dalum, som er bestyrelsesmedlem i Fonden for Andelskasserne i område Nord, at fonden kan være med til at sprede glæde og udvikling i lokalsamfundene.
”Uddeling af midler er vigtigt for fonden, fordi vi på den måde understøtter lokale ildsjæle og udviklingen i lokalsamfund. Herved bakker vi også op om de områder, hvori Andelskassens kunder lever og er aktive,” siger Henrik Dalum.
For at komme i betragtning til fondens midler skal aktiviteterne finde sted i fondens område og fremme udviklingen af sociale, kulturelle og kreative fællesskaber. Vigtigt, fordi fællesskaberne bringer mennesker sammen og er til glæde for en bred kreds af lokale borgere.
For nylig mødtes ildsjæle fra de lokale initiativer i Andelskassen i Hobro for at modtage den økonomiske håndsrækning fra fonden. Her deltog souschef for Andelskassen i Hobro, Christian Juel også.
”Det ligger dybt i Andelskassens DNA at støtte op om de lokalområder, vores kunder er en del af – for sammen kan vi mere. Derfor glæder det mig også, at vi som områdets lokale bank kan være med, når fonden bag banken uddeler midler til lokale initiativer. Det er fantastisk at opleve, hvordan lokale ildsjæle lægger mange frivillige kræfter i deres initiativer og aktiviteter, som bringer værdi til deres lokalsamfund, så fondsmidlerne er med til at gøre en positiv forskel for mange mennesker,” siger Christian Juel.
På Andelskassens hjemmeside andelskassen.dk/om-banken/organisation-og-ledelse/fonde/fonden-for-andelskasserne-i-omraade-nord/kan man holde sig orienteret om ansøgningsfristen for næste uddeling af støttemidler. Her finder man også ansøgningsskema og yderligere information om, hvilke betingelser ansøgningerne skal opfylde.
Nøgleord
Kontakter
Maria BuggeKommunikationskonsulentKommunikation og marketing
Tlf:87993074mbm@andelskassen.dkBilleder







Danske Andelskassers Bank – i daglig tale Andelskassen – er en børsnoteret bank med hovedkontor i Hammershøj og 18 afdelinger rundt i landet. I hele organisationen tager vi afsæt i, at vi tror på, at alle har brug for gode relationer. Det er det, der får os til at sige højt, at vi er mere end bare en bank. Vi er mennesker, der interesserer os for andre mennesker. Det præger vores rådgivning af både privat- og erhvervskunder.
Følg pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Ny flot pannabane til Romalt IF7.4.2025 13:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelskassen i Randers og Sparinvest har sponsoreret en ny pannabane til Romalt IF.
”Jeg arbejder på at finde løsninger, der skaber værdi”21.3.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Signe Midtgaard Sørensen er startet som finanstrainee i Andelskassen i Randers. Med en løsningsorienteret tilgang arbejder hun for at skabe en tillidsfuld relation til kunderne, så de føler sig trygge og godt klædt på til at træffe deres finansielle beslutninger.
”Jeg vil gerne have en stærk relation til alle mine kunder”4.3.2025 06:51:00 CET | Pressemeddelelse
Linda Koll Kronborg er ny kunderådgiver i Andelskassen i Svendborg. Hun kommer med stor erfaring som kunderådgiver og glæder sig til at opbygge gode relationer med kunderne og rådgive dem der, hvor de er i livet.
Ny erhvervschef: ”Vi skaber værdi gennem gode relationer”3.3.2025 06:51:00 CET | Pressemeddelelse
Andelskassen i Ikast og Herning har ansat Ulrik Petersen som erhvervschef, og man skal ikke tale længe med Ulrik Petersen, før det står klart, at han er drevet af at opbygge relationer.
Bedste regnskab siden børsnotering20.2.2025 07:57:58 CET | Pressemeddelelse
Danske Andelskassers Bank har i 2024 offentliggjort meget tilfredsstillende delårsregnskaber. Banken, der til juni flytter sit hovedsæde til Aarhus, leverer nu endnu et rekordregnskab, der samtidig er det bedste resultat før skat siden børsnoteringen i 2011.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum