Bredt flertal i Folketinget sikrer uddannelse i yderkommuner, styrker udviklingen i landsbyerne og giver ekstra løft til øsamfundene
27.11.2023 17:01:10 CET | By-, Land og Kirkeministeriet | Pressemeddelelse

Et bredt flertal i Folketinget har med aftalen om finanslov for 2024 besluttet at videreføre den midlertidige forhøjelse af udkantstilskud til gymnasier i 2024-2027. Ligeledes forhøjes tilskuddet til voksenuddannelsescentre (VUC) med økonomisk udfordrede afdelinger med 10 mio. kr. i 2024 og videreføres i perioden 2025-2027. Der afsættes derudover 5 mio. kr. i 2024 for at understøtte handelsgymnasier mv. i yderområderne.
Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin (V) siger:
”Som minister for byer og landdistrikter er jeg meget tilfreds med, at vi med finansloven for næste år fortsætter arbejdet for at balancere Danmark, så alle har gode muligheder for at uddanne sig. Tak til aftalepartierne for gode indspark og input. Vi viderefører den særlige forhøjelse af tilskud til gymnasier i yderområder, ligesom vi afsætter flere midler til økonomisk udfordrede VUC-afdelinger. Det er godt for Danmark og alle danskere, når vi har et land, hvor der er adgang til uddannelse uanset, hvor man bor”
Finansloven styrker også udviklingen i landsbyerne og det åbne land. Der blev med regeringens finanslovsforslag for 2024 allerede lagt op til at afsætte 80 mio. kr. årligt i 2024-2027 til pulje til landsbyfornyelse. Aftalepartierne er enige om at prioritere yderligere midler til puljen til landsbyfornyelse. Puljen kan anvendes til at afholde udgifter til nedrivning og istandsættelse af dårligt vedligeholdte boliger i landdistrikterne
Finansloven for 2024 prioriterer over 1 mia. kr. i 2024-2027 til landdistriktsområdet. Det drejer sig bl.a. om et forhøjet befordringsfradrag til danskere i yderkommuner, der pendler til og fra arbejde. Og til indførelsen af et fuldt landevejsprincip, hvor prisen for at sejle med færge sidestilles med prisen for at køre samme afstand på landevej. Initiativerne vil samlet set understøtte et sammenhængende Danmark i geografisk balance.
Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin (V) siger:
”Det er afgørende, at vores små øsamfund har adgang til billigere transport. Det sikrer både udvikling, vækst, muligheder og mobilitet. De danske øer er helt særlige lokalsamfund som bidrager til et mangfoldigt Danmark. Det skal vi sikre, at de også kan i fremtiden. Og med lavere priser på transport til og fra øerne året rundt, har vi nu styrket mulighederne for de små øsamfund.”
Kontakter
Camilla Stokholm GlargaardPresserådgiver
Tlf:+45 23 41 08 11km-presse@km.dkPeter Naegeli ArnhildPresserådgiver
Tlf:+45 61 93 16 11km-presse@km.dkOm Kirkeministeriet
By,- Land og Kirkeministeriet betjener kirkeministeren og ministeren for byer og landdistrikter. Opgaverne som minister for nordisk samarbejde koordineres af Udenrigsministeriet.
Morten Dahlin (V) har siden den 23. november 2023 været minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
By,- Land og Kirkeministeriet består af et departement, der også omfatter Folkekirkens It, og af Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Departementet har hjemsted på Slotsholmen i København. Folkekirkens It har medarbejdere i både København og Aarhus. Plan- og Landdistriktsstyrelsen har adresse på hhv. Kalvebod Brygge i København og i Nykøbing Falster.

Følg pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Minister for byer og landdistrikter besøger Corona Camping25.2.2026 08:44:03 CET | Pressemeddelelse
Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin besøger onsdag den 25. februar 2026 Corona Camping i Køge Kommune sammen med borgmester Ken Kristensen. Her skal ministeren vises rundt på campingpladsen og høre om nogle af de udfordringer, kommunen oplever. Som reglerne er i dag, er det ikke muligt for kommunen at opføre midlertidige boliger i det område, hvor Corona Camping ligger.
Lovændring skal muliggøre midlertidige boliger til socialt udsatte og veteraner24.2.2026 09:01:38 CET | Pressemeddelelse
For mange socialt udsatte borgere og veteraner er et trygt sted at bo ikke bare et praktisk behov, men et fundament for overhovedet at kunne komme videre i livet. Alligevel må mennesker, der kæmper både fysisk og psykisk, ofte vente længe på et egnet sted at bo.
Politisk enighed om at sætte ind mod kvindeundertrykkende skilsmissekontrakter4.2.2026 06:21:59 CET | Pressemeddelelse
Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) er sammen med Danmarksdemokraterne, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre blevet enige om at indføre en række stramninger af trossamfundsloven.
Ny aftale skal sikre flere ejerboliger til danskerne27.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Syv ud af 10 danskere drømmer om at eje deres egen bolig. Senest har en ny undersøgelse fra Nordea vist, at 54 pct. af alle unge danskere mellem 18 og 29 sparer op til drømmen om et boligkøb. Alligevel har boligbyggeriet i og omkring de større byer i de seneste år været domineret af private lejeboliger. Siden 2016 er andelen af nybyggeri til eje faldet markant, særligt i København og Aarhus, hvor ejerboliger i 2022 kun udgjorde ca. 15 pct. af det samlede nybyggeri. Samtidig er efterspørgslen på ejerboliger så stor, at priserne er steget drastisk, særligt omkring de største danske byer. Den udvikling vil regeringen og partierne i forligskredsen bag planloven vende ved at give kommunerne mulighed for at bestemme, at op til 25 pct. af boligmassen i nye boligområder skal være ejerboliger. Den mulighed findes ikke i dag. Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin siger: “Vi ved, at danskerne gerne vil eje deres egen bolig. Men alligevel bliver der ikke bygget nok ejerboliger. Derfor
Endnu et stærkt år for dansk turisme26.1.2026 09:55:09 CET | Pressemeddelelse
Dansk turisme har de seneste år slået rekorder for antallet af overnatninger, og 2025 tegner til at blive endnu et stærkt år, hvor niveauet for overnatninger fra rekordåret 2024 fastholdes. I 2025 forventes der ifølge de seneste opgørelser en stigning på 2 pct. i antallet af udenlandske overnatninger, mens danske turisters overnatninger falder med 2 pct. De endelige overnatningstal for 2025 udgives af Danmarks Statistik i marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum