L&F om finanslov: Fokus på hurtigere udtagning af lavbundsjord og lokal inddragelse i kystvandråd
27.11.2023 12:42:02 CET | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer er positive over, at aftalepartierne har sikret et stærkt fokus på lokal inddragelse i de nye kystvandråd og styrket kommunernes evne til at igangsætte og færdiggøre jordudtagningsprojekter. Det understreger, at landmændene ikke kan udtage jordene hurtigere, end at projekterne kan sagsbehandles.

Regeringen har landet næste års finanslov med et meget bredt flertal i Folketinget.
"Regeringen og finansministeren skal have ros for at have landet en bred aftale, som strækker sig lige fra Alternativet til Nye Borgerlige og Danmarksdemokraterne. En række partier uden for regeringen har bidt sig fast i bordet og insisteret på at få vigtige sager igennem.
Konkret er jeg glad for, at man vil gøre det lettere at nå de aftalte reduktioner i kvælstofudledningen, og at man betoner tiltag, der kan reducere lovmæssige barrierer og sikre lokal inddragelse i de nye kystvandråd. Det er vigtigt at sikre de mest effektive indsatser ved hjælp af lokalt tilpassede løsninger," siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.
Landbrug & Fødevarer hæfter også ved, at partierne bag finansloven giver en håndsrækning til kommunerne, så de får flere ressourcer til at udtage landbrugsjord til gavn for klimaomstillingen og vandmiljøet ved at ansætte flere udtagningskonsulenter. Det er en anerkendelse af, at flere ressourcer hos kommunerne og udtagningskonsulenterne er afgørende for at komme i mål med udtagningen.
"Udtagning af lavbundsjord er ét af de vigtigste virkemidler, vi har i en grønne omstilling. Jo hurtigere vi kommer i gang, jo større effekt for både klima, vandmiljø og natur. Landmændene kan ikke udtage jord, hvis ikke kommunerne har de nødvendige ressourcer," siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.
Der er lige nu 38.600 hektar lavbundsjord i proces til udtagning. 6000 hektar er konkret i gang. Men fordi der er en lang myndighedsproces, tager det i dag 4-6 år at udtage jordene.
"Derfor er vi rigtig glade for, at flere af partierne uden for regeringen har kæmpet for at få hastigheden op og give kommunerne de nødvendige ressourcer. Det understreger, at landmændene ikke kan udtage jordene hurtigere, end at projekterne kan sagsbehandles," siger Søren Søndergaard.
Finansloven lægger ikke op til, at staten aftaler konkrete mål med kommunerne, når det kommer til udtagning af jord. Det mener Landbrug & Fødevarer vil være et naturligt næste skridt.
Nøgleord
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkBilleder

Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: Gode elementer i EU-Kommissionens proteinplan8.7.2026 07:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskning, innovation og internationale markeder bliver afgørende, hvis Europa skal imødekomme en global efterspørgsel efter protein, der ventes at stige markant frem mod 2050.
L&F: EU ser husdyr som en styrke, mens Danmark strammer grebet7.7.2026 16:08:08 CEST | Pressemeddelelse
I sin nye husdyrstrategi taler EU-Kommissionen om kvæg, grise, fjerkræ og andre husdyr som en del af Europas arbejde med en sikker forsyning af fødevarer, beredskab og konkurrenceevne.
Ny rapport sår tvivl om ministeriets beregning af landmændenes tab ved sprøjteforbud7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
17 handler med landbrugsejendomme er ikke tilstrækkeligt til at give et retvisende billede af tabene ved et sprøjteforbud på flere hundredetusinde hektar.
Højere overlevelse blandt pattegrise i 20252.7.2026 14:13:51 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 steg overlevelsesprocenten for både danske pattegrise og søer. Er et vigtigt skridt i den rigtige retning og et udtryk for, at avlsarbejdet for at forbedre overlevelsen hos danske grise bærer frugt, mener sektordirektør.
Landmændenes tab ved et sprøjteforbud kan ikke opgøres retvisende på baggrund af få faktiske handler2.7.2026 10:04:54 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Copenhagen Economics konkluderer, at værditabet ved et nationalt sprøjteforbud ikke kan opgøres ved at analysere få handler med landbrugsejendomme, sådan som Miljøministeriet gør i sin reguleringsanalyse fra januar 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum