Lars Løkke Rasmussen diskuterer Israel og Palæstina med kollegaer fra arabiske og muslimske lande
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser i dag til Barcelona for at diskutere situationen i Israel og Palæstina med kollegaer fra flere toneangivende europæiske, arabiske og muslimske lande.
Udenrigsministrene fra en bred vifte af europæiske, arabiske og muslimske lande mødes søndag og mandag i Barcelona. Dagsordenen er centreret om situationen i Israel og Palæstina.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”Det er godt, at vi nu har fået en udvidet humanitær pause i kamphandlingerne i Gaza. Forhåbentlig kan parterne nå til enighed om at forlænge den yderligere. Men situationen er stadig hjerteskærende, ikke mindst for de mange civile. De arabiske lande kan som naboer til både Israel og Palæstina spille en afgørende rolle for det videre forløb. Det gælder både i forhold til at få nødhjælp ind i Gaza, frigivelsen af flere gidsler og udsigten til reelle forhandlinger om en to-statsløsning. Jeg ser frem til en ærlig og konstruktiv snak om konflikten med mine arabiske, muslimske og europæiske kollegaer de næste dage.”
På mødet vil udenrigsministrene fra blandt andet Tyskland, Frankrig, Nederlandene, Italien og Spanien være til stede fra europæisk side. Det forventes, at udenrigsministrene fra Saudi-Arabien, Egypten, Palæstina, Jordan og Libanon vil være blandt deltagerne fra de arabiske og muslimske lande.
Mødet finder officielt sted i den såkaldte Middelhavsunion, der er et regionalt forum for de 27 EU-lande og 15 syd- og østlige middelhavslande. Det er normalt emner som økonomisk og social fremgang og migration, der er på dagsordenen, når Middelhavsunionen samles, men dette møde er dedikeret specifikt til situationen i Israel og Palæstina.
For yderligere kontakt: Pressechef for udenrigsministeren Victor Boysen // +45 20 18 95 93 // vicboy@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn9.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 12. maj 2025 kl. 09.00.
Dansk eksport i marts 20259.5.2025 13:38:50 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 faldt Danmarks samlede eksport 1 pct. i forhold til februar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 10,3 pct.
For første gang vil FN-topmøde foregå på dansk jord7.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8.-9. maj vil Danmark være vært for et møde i FN-systemets højeste ledelses- og koordinationsorgan, Chief Executives Board.
Europaministeren drøfter konkurrenceevne i Dublin og Wien7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 7.-8. maj besøger europaminister Marie Bjerre Irland og Østrig.
Regeringen lancerer ny handlingsplan for kvinder og piger i konflikt30.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer regeringen den femte danske nationale handlingsplan om Kvinder, Fred og Sikkerhed. Med handlingsplanen vil Danmark styrke indsatsen for kvinders fulde, lige og meningsfulde deltagelse i arbejdet for fred og sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum