Jonah Blacksmith på Tønder Festival
Det syv mand store danske band Jonah Blacksmith optræder på Tønder Festival 2024 og giver i anledning af festivalens 50-års jubilæum en koncert med ekstra krydderier.

Mange vil formentlig huske, da Jonah Blacksmith spillede på Tønder Festival i 2015. De færreste publikummer kendte dengang bandet fra Thy, men det det blev der lavet om på den aften. Koncerten var en publikumsoplevelse af rang, anmelderne gav topkarakterer, og Jonah Blacksmith blev efterfølgende det band, “man talte om”.
Jonah Blacksmith har statueret sig som et af Danmarks bedste livebands. Bandets lyd er stor og dynamisk - som Vesterhavet og hjemegnen i Thy. De har med personlige sange og ikke mindst Simon Alstrups stærke vokal skabt deres helt eget univers, hvor nærvær går hånd i hånd med det storladne.
Siden 2015 har Jonah Blacksmith besøgt Tønder Festival flere gange, og nu kan publikum glæde sig til et gensyn. Denne gang med overraskelser og – indtil videre hemmelige - gæster på scenen.
“Tønder Festival har en ganske særlig betydning for os, for der har vi simpelthen haft nogle af vores allerbedste koncertoplevelser. Vi glæder os til at komme tilbage, og vi tør godt love, at vi kommer med noget aldeles ekstraordinært til vores Tønder-koncert i 2024,” fortæller Simon Alstrup fra Jonah Blacksmith.
“Jonah Blacksmith er et af de bands, vores publikum har øverst på ønskelisten. Forbindelsen mellem bandet og vores festival er meget stærk, og det er helt oplagt, at Jonah Blacksmith er på plakaten på Tønder Festival 2024,” siger Maria Theessink, kunstnerisk leder af Tønder Festival.
Jonah Blacksmith (DK)
Bandet med rødder i Thy et af de mest populære herhjemme. I efteråret 2024 tager de på en omfattende Live-Film-turné, og koncerten på Tønder Festival bliver en helt særlig begivenhed. Publikum på Tønder Festival elsker Jonah Blacksmith, og kærligheden går også den anden vej. Bandet har optrådt adskillige gange på Tønder Festival. Første gang var en minderig sen aftentime i 2015 i det daværende P4-Telt, hvor “det der nye band fra Thy” skulle spille. De lagde teltet ned og gav en koncert, folk stadig taler om, og som Gaffa generøst gav seks stjerner. Jonah Blacksmith er rock med voluminøse lydflader og elementer af folk country med en skandinavisk tone. De to brødre Simon og Thomas Alstrup er i front i bandet på henholdsvis vokal og guitar og bas og banjo. De har fået folkemusik og sangglæde med fra barnsben, og bandet er opkaldt efter deres farfar, Johannes Alstrup i Koldby, også kaldet Johannes Smed. Jonah Blacksmith har med succes udvidet koncertformatet med filmmediet. Debutalbummet “Northern Trail” udkom i 2014, og bandet har siden udgivet to yderligere studiealbum samt et livealbum. Seneste udgivelse er EP’en “House on Fire” (2023). Jonah Blacksmith består af brødrene Thomas og Simon Alstrup samt Søren Bigum, Lasse Alstrup, Jon Bisgaard Kjeldsen, Søren Poulsen og Thor Kortegaard.
Tønder Festival 21. 22. 23. 24. august 2024
www.facebook.com/tonderfestival
Twitter: @tonderfestival
Instagram: TONDERFESTIVAL
Billetsalg på www.tf.dk
Nøgleord
Kontakter
Maria TheessinkKunstnerisk leder & pressechef / Artistic Director & Head of press
Tlf:+ 45 74 72 46 10Tlf:+ 45 26 22 67 11maria@tf.dkFølg pressemeddelelser fra Tønder Festival
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Festival
Tønder Festival åbner for salg af dagsbilletter mandag den 1. december kl. 1027.11.2025 09:38:55 CET | Pressemeddelelse
Der er godt nyt til alle, der planlægger deres sommeroplevelser i god tid: Dagsbilletter til Tønder Festival 2026 sættes i salg mandag den 1. december kl. 10.00 på tf.dk.
Den 14-dobbelte Grammy-vinder og legende Emmylou Harris tager på afskedsturné gennem Europa - og spiller sin sidste og eneste danske koncert på Tønder Festival.24.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 28. august får publikum på Tønder Festival en unik mulighed for at opleve en af de mest betydningsfulde skikkelser i amerikansk musik, Emmylou Harris, på tæt hold. Sidste gang folk-, country- og americana-legenden gæstede Tønder Festival var i 2000. Nu vender hun tilbage for at spille sin sidste og eneste danske koncert på sin afskedsturné gennem Europa.
Fra skotsk folkrock til afrofuturistisk blues - Tønder Festival klar med otte nye navne14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tønder Festival løfter sløret for yderligere otte navne på næste års festivalplakat - et mangfoldigt billedtæppe vævet sammen af genrer og subgenrer, af musik fra mange kontinenter, af tradition og fornyelse. Fra amerikansk afrofuturistisk folk og Grammy-vindende blues til skotsk folkrock, irsk roots, nordisk/kurdisk elektronika og københavnsk balkanbeat. Fra inderlige fortællinger til ekstatisk energi og storslåede sceneoptrædener.
Tønder Festival præsenterer Daniel Lanois – canadisk legende med unikt lydunivers24.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tønder Festival kan med stor glæde annoncere, at den legendariske canadiske musiker og producer Daniel Lanois kommer til festivalen i 2026. Det bliver hans eneste danske optræden næste år.
Tønder Festival er klar med syv nye navne13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med den seneste tilføjelse på syv navne til næste års program kan Tønder Festivals publikum se frem til stærke fortællinger, kompromisløs musikalsk energi og niveau og et program, der binder fortid, nutid og nye musikalske oplevelser sammen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum