Regeringen vil åbne nye danske ambassader
Regeringen vil næste år åbne nye ambassader i Bosnien-Hercegovina, Moldova og Malaysia. Samtidig vil ambassaden i Tanzania ikke blive lukket, som det ellers tidligere var besluttet. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag orienteret Udenrigspolitisk Nævn om.
Regeringens nye udenrigs- og sikkerhedspolitiske strategi sætter ambitiøse mål for Danmarks placering i verden. Det kræver et stærkt dansk diplomati, som er til stede i flere lande.
Derfor har regeringen besluttet at åbne nye ambassader i Moldova, Bosnien-Hercegovina og Malaysia i 2024. Ambassaden i Tanzania vil desuden ikke som tidligere besluttet blive lukket.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”De nye ambassader skal give Danmark en stærkere tilstedeværelse i de østlige frontlinjestater, på Balkan og hos centrale globale partnere. Verden er blevet mere usikker og uforudsigelig, så vi har brug for at opbygge nye alliancer. Det kræver, at vi har danske diplomater på jorden flere steder i verden.”
Med en dansk ambassade i Moldova vil Danmark være diplomatisk til stede i alle frontlinjestater til Ukraine. Ambassaden i Bosnien-Hercegovina vil styrke dansk tilstedeværelse markant i Balkan og kunne bidrage til at stabilisere landet og opbygge modstandsdygtighed over for indflydelse udefra samt understøtte de bosniske EU-tilnærmelser.
Når Danmark varetager formandskabet for EU i andet halvår 2025, vil arbejdet med en udvidelse af EU været blandt de danske opgaver. De nye ambassader i Moldova og Bosnien-Hercegovina skal også ses i dette perspektiv.
Ambassader i Malaysia og Tanzania vil være vigtige brikker i regeringens ambition om at opbygge nye partnerskaber med lande uden for Vesten. Den danske ambassade i Tanzania vil også kunne sikre centrale perspektiver og bidrag til arbejdet med regeringens Afrika-strategi, som ventes lanceret til næste år. Danske virksomheder har desuden en stærk tilstedeværelse i Malaysia med omkring 100 danske datterselskaber.
For yderligere information, kontakt pressevagten 61979247 (ikke sms) eller pressevagten@um.dk
Baggrund:
Antallet af danske repræsentationer er netto faldet med 27 fra år 2000 til 2022. Repræsentationer dækker blandt andet over ambassader, multilaterale repræsentationer, generalkonsulater og handelskontorer. I år 2000 havde udenrigstjenesten 121 repræsentationer; i 2022 er tallet faldet til 94. Det er især repræsentationer i Europa og Asien, der er lukket.
Regeringen har med finanslovsforslaget for 2024 lagt op til at give Udenrigsministeriets bevilling et løft, så den stiger med 12 procent frem mod 2027. Med de ekstra økonomiske kræfter til Udenrigsministeriet afværges et stort bevillingsfald og vendes en mangeårig nedadgående trend for Udenrigsministeriets bevilling til en betragtelig stigning.
Graf 1: Udviklingen i nettoudgiftsbevillingen i Udenrigsministeriet

Med forslaget til finansloven for 2024 lægger regeringen op til at afsætte en ramme på ca. 500,0 mio. kr. i 2024, ca. 600,0 mio. kr. i 2025, ca. 700,0 mio. kr. i 2026 og ca. 800,0 mio. kr. i 2027 ud over det hidtil forudsete til Udenrigstjenestens arbejde.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Høring om bidrag til Danmarks nye udviklingspolitiske strategi18.2.2025 15:24:55 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen inviterer civilsamfundet, interesseorganisationer, erhvervslivet og andre interessenter og borgere til at komme med bidrag og input til Danmarks nye udviklingspolitiske strategi.
Nyt dansk bidrag til UNRWA13.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har besluttet at skrue op for støtten til FN’s agentur for Palæstinaflygtninge, UNRWA og den palæstinensiske civilbefolkning.
I december 2024 steg Danmarks samlede eksport 8,3 pct. i forhold til november. For hele 2024 var væksten 8,2 pct. i forhold 2023.10.2.2025 12:48:28 CET | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 8,3 pct. i december i forhold til november 2024 i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg 9,3 pct. mens tjenesteeksporten steg med 6,8 pct.
Regeringen lancerer Global Strategi for Maritim Sikkerhed6.2.2025 13:15:00 CET | Pressemeddelelse
Strategien fokuserer på internationale udfordringer for den maritime sikkerhed og opridser tre overordnede principper for Danmarks arbejde med at sikre retten til fri sejlads i 2025-2028.
Europaministeren rejser til Lissabon og Madrid for at tale om EU’s arbejde med maritim sikkerhed og grøn omstilling5.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 5.-6. februar fortsætter europaministeren sin rundrejse i Europa forud for EU-formandskabet. Denne gang er ministeren i Portugal og Spanien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum