PRESSEINVITATION: Børn fra julemærkehjemmene tænder julelyset i LEGOLAND® og starter auktion af fem store LEGO® mosaikker af årets julemærke
Torsdag d. 23. november tænder børn fra Julemærkehjemmene julelysene i LEGOLAND® og afslører samtidig fem kæmpestore LEGO® mosaikker, der skal på auktion frem til 7. december.

LEGOLAND® fortsætter samarbejdet med Julemærkefonden til Jul i LEGOLAND, og i år har LEGOLAND været på besøg på alle fem julemærkehjem for at bygge fem kæmpestore LEGO® mosaikker af årets julemærke sammen med børnene på julemærkehjemmene.
Mosaikkerne er samlet set bygget af 125.240 små LEGO klodser, og når børnene har tændt julelyset i LEGOLAND, skal de afsløre LEGO julemærkerne, som skal på auktion frem til den 7. december, og alle pengene fra salget går til børn på Julemærkehjem.
- Vi glæder os rigtig meget til at tænde julelysene i LEGOLAND med børnene fra Julemærkehjemmene og til at afsløre de flotte mosaikker, børnene har bygget. Det bliver spændende at følge auktionen af mosaikkerne, og vi håber, at der vil være stor interesse for dem, så vi kan samle så mange penge ind som muligt til julemærkehjemmene, siger Christian Woller, direktør i LEGOLAND.
Udover Christian Woller vil Julemærkefondens direktør, Søren Ravn Jensen også deltage i afsløringen.
- Vi er meget glade for og stolte af vores samarbejde med LEGOLAND. På Julemærkehjemmene hjælper vi børn, der kæmper med mobning, ensomhed og mistrivsel. Derfor giver det særlig god mening for os at samarbejde med LEGOLAND, som jo netop henvender sig til børnefamilier for at give dem en god oplevelse, siger Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden.
Han er også glad for, at LEGOLAND i år har været på besøg på alle julemærkehjemmene for at bygge de store LEGO mosaikker sammen med børnene.
- Vi er meget taknemmelige for, at LEGOLAND kan give Julemærkebørnene en god oplevelse, samtidig med at de hjælper os at med at indsamle donationer. Det har stor betydning for, at vi kan fortsætte vores hjælpearbejde til gavn for børnene, siger Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden.
Praktisk information for pressen
Julelyset tændes torsdag den 23. november kl. 17.00. Herefter vil der være mulighed for interviews med Christian Woller, direktør i LEGOLAND og Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden. Kunstneren bag årets Julemærke, Lisa Grue, og nogle af julemærkefondens ambassadører deltager også den 23. november.
Af hensyn til praktikken skal pressen tilmelde sig til PR & Social Media Coordinator i LEGOLAND, Bolette Aarhus Enghave på presse@legoland.dk senest den 21. november.
Kontakter
Bolette Aarhus EnghavePR & Social Media Coordinator
Tlf:+452922 8991Bolette.AarhusEnghave@LEGOLAND.dkBilleder










Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
LEGOLAND® skyder verdens første LEGO® Festival i gang med kæmpe hjertebyg af mere end 125.000 LEGO klodser1.5.2025 13:09:42 CEST | Pressemeddelelse
Et kæmpe LEGO® hjerte markerer begyndelsen på verdens første LEGO Festival, der løber af stablen i LEGOLAND® hver weekend fra 3. maj til 8. juni.
Verdens største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® med en eksklusiv oplevelse til de første gæster25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der venter en helt særlig oplevelse til de 10 første gæster i køen, som får en gratis LEGO® Titanic æske og mulighed for at opleve verdens største LEGO butik før alle andre.
Verdens første LEGO® Festival kommer til LEGOLAND®5.3.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alle weekender fra d. 3. maj til d. 8. juni inviterer LEGOLAND® børn og voksne til LEGO® Festival for at fejre kreativitet, sjov og fantasi.
Ny piratlegeplads med plads til alle kommer til LEGOLAND® i 202530.1.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny inkluderende piratlegeplads sætter sejl i LEGOLAND®, når parken åbner til april.
Europas største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® Billund30.1.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når LEGOLAND® i Billund slår dørene op til sæson 2025, bliver det med en helt ny LEGO® butik, hvor gæsterne kan bygge sig selv som LEGO minifigurer i Minifigure Factory.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum