SDU trækker sig ud af Slagelse
Det lykkedes desværre ikke at lande en aftale, der kunne have ledt til Roskilde Universitets overtagelse af SDU Slagelse. Efterfølgende har SDU arbejdet med alternative løsninger, men uden at finde et bæredygtigt alternativ. SDU har derfor besluttet, at universitetet afvikler sine aktiviteter på Vestsjælland.
Siden udmeldingen den 20. september 2023 om, at det ikke var lykkedes for Roskilde Universitet og Syddansk Universitet at lande en aftale om Roskilde Universitets overtagelse af uddannelsesaktiviteterne på SDU Slagelse, har SDU’s ledelse arbejdet med at finde alternative løsninger, der kunne sikre campussens fremtid.
- Det har desværre ikke vist sig muligt at finde en bæredygtig løsning på den meget udfordrede økonomiske situation, som SDU Slagelse befinder sig i, og som desværre ser ud til at fortsætte blandt andet på grund af udsigten til færre og færre studerende og uddannelsesindtægter. Konklusion er derfor, at det fremtidige SDU bliver uden aktiviteter på Vestsjælland, siger rektor Jens Ringsmose.
SDU’s beslutning om at afvikle uddannelsesaktiviteterne gælder fra medio 2027, så ingen nuværende studerende bliver berørt. Men allerede fra næste år er det slut med optagelse af nye studerende.
- Jeg føler med alle de engagerede og dygtige medarbejdere, som bliver berørt af dette. Medarbejdere, som samvittighedsfuldt har opbygget uddannelser og forskningsmiljøer af høj kvalitet.
Svært at sikre en bæredygtig økonomi
Dialogen med Roskilde Universitet om at overtage SDU’s uddannelsesaktiviteter i Slagelse, som udtrykt i den fælles hensigtserklæring fra den 1. marts 2023, kunne have skabt et fundament for Campus Slagelses fortsatte virke. Forhandlingerne mellem de to universiteter endte dog uden en aftale.
- Vi har ikke kunnet finde bæredygtige alternative løsninger, der kan kompensere for den meget udfordrede økonomiske situation på SDU Slagelse aktuelt og fremover. Derfor er det nu besluttet, at SDU afvikler sine aktiviteter i Slagelse. Det er det eneste ansvarlige at gøre, siger rektor Jens Ringsmose.
Han understreger, at lukningen alene gælder SDU Slagelse og ikke andre af SDU’s campusser.
- Vi fokuserer nu vores uddannelsesaktiviteter i Odense, Kolding, Esbjerg samt Sønderborg og understreger derved vores regionale forankring i Region Syddanmark.
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Nobelprisvinder Joseph Stiglitz besøger SDU7.5.2025 14:28:10 CEST | Pressemeddelelse
Han har vundet nobelprisen i økonomi, været rådgiver for Bill Clinton og Barack Obama og i årtier advaret mod den verdensorden, som vi står midt i med Trump som præsident. Onsdag 14. maj får Syddansk Universitet besøg af Joseph Stiglitz.
Knoglebrud koster mere med type 1 diabetes5.5.2025 13:50:52 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Syddansk Universitet viser, at sundhedsomkostningerne for patienter med knoglebrud er højere for personer med type 1 diabetes end for personer uden. Forebyggelse vil muligvis kunne nedbringe omkostningerne
Ny institutleder på Retsmedicinsk Institut på SDU2.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Simon Kjær Hermansen konstitueres som institutleder for Retsmedicinsk Institut under Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet pr. 1. maj 2025. Han afløser Peter Mygind Leth, som fratræder posten, men fortsætter som statsobducent og professor i endnu et års tid.
Direktøren for Danish Advanced Research Academy tiltræder1.5.2025 14:59:31 CEST | Pressemeddelelse
Philip Hallenborg var en del af teamet bag fondsansøgningen. Nu skal han stå i spidsen for det nationale Ph.D.-akademi, Novo Nordisk Fonden har finansieret for at samle universiteterne om udvikling af danske forskningstalenter.
MedTech Odense uddeler de første millioner til udvikling af banebrydende sundhedsteknologi på hjerteområdet1.5.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pionerprojektet DANARC er den første modtager af en bevilling fra MedTech Odense - den første af flere bevillinger til projekter i de kommende år. DANARC vil udvikle en robot, der kan skanne og diagnosticere hjertekarsygdomme. En automatiseret løsning, der kan forkorte de stigende ventetider og gøre en forskel for patienter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum