Innovationsfonden

Kunstig intelligens skal optimere varmesystemer i etageboliger

Del

Opvarmning af lejligheder med lav-temperatur fjernvarme – det er målet med et nyt projekt, som vil revolutionere driften af etageejendommes varmesystemer til gavn for beboere, fjernvarmenettet og den grønne omstilling. Innovationsfonden investerer 9,2 millioner kroner i projektet. 

Kunstig intelligens og data fra millioner af trådløse varmefordelingsmålere skal gøre det muligt at optimere varmesystemer i etageboliger. Et nyt, banebrydende projekt kaldet HeatCheck vil give bygningsejere mulighed for at drifte deres varmesystemer med hidtil uset effektivitet og hjælpe til den grønne omstilling i fjernvarmenettet.

 - Kombinationen af data fra eksisterende fordelingsmålere og ny-udviklede værktøjer vil give bygningsejerne hidtil uset mulighed for at drifte deres varmesystemer effektivt. Det er nødvendigt, når fjernvarmen langsomt sænker temperaturen i de kommende år. Besparelsespotentialet er milliarder af euro på tværs af EU, siger projektleder Christian Anker Hviid, lektor ved DTU Construct.

Forklaringen skal findes i brugen af de nuværende varmesystemer i etageejendomme. Ofte fungerer varmesystemerne ved højere temperaturer end nødvendigt, fordi det faktiske behov ikke kan fastlægges i de enkelte lejligheder.

Ved at anvende avancerede AI-drevne metoder med data fra millioner af varmefordelingsmålere, sigter HeatCheck på nøjagtigt at forudsige de nødvendige fremløbstemperaturer for hver radiator og etageejendom, hvilket vil føre til betydelige energi­besparelser og øget effektivitet i radiatorsystemer og fjernvarmenet.

De AI-drevne tjenester, der udvikles i HeatCheck inkluderer:

  • Automatisk detektering og diagnosticering af defekte varmesystemer, som giver driftspersonale information om den sandsynlige årsag og placering af problemer
  • Optimerede styringsstrategier med minimale fremløbstemperaturer, hvilket forenkler arbejdet for driftspersonalet og giver dem mulighed for målrettet at løse problemer.

Mindst 30 'living lab' case-bygninger vil blive brugt til at udvikle og demonstrere effektiviteten af disse tjenester.


Partnere i projektet:

  • Aalborg Varme A/S
  • Andelsboligforeningen Beringsgaard
  • Boligselskabet Sjælland
  • Brunata A/S
  • Center Denmark Drift ApS
  • Danmarks Tekniske Universitet
  • Fjernvarme Horsens A/S
  • HOFOR A/S (Hovedstadsområdets Forsyningsselskab)
  • ISTA Danmark A/S
  • KAB s.m.b.a
  • Techem Danmark A/S
  • Teknologisk Institut

Kontakt

Christian Hviid, Lektor, DTU Construct
Tlf. 40 87 97 49, Mail: cahv@dtu.dk

Line Skouboe, kommunikationsrådgiver, Innovationsfonden
Tlf.  61 90 50 39, Mail: line.skouboe@innofond.dk


Fakta

  • Innovationsfondens investering: kr. 9.274.397
  • Samlet budget:  kr. 15.163.496
  • Varighed: 3,5 år
  • Officiel title: HeatCheck - AI-driven optimal heating of apartment buildings

Billeder

HeatCheck value chain
HeatCheck value chain
Download

Om Innovationsfonden

Innovationsfonden accelererer forskning og innovation til løsninger, der styrker det danske samfunds konkurrenceevne og bæredygtighed.

Følg pressemeddelelser fra Innovationsfonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Innovationsfonden

Konference i København: Danmark deler Missions-erfaringer med topaktører i Europa20.11.2025 09:35:47 CET | Pressemeddelelse

Hvordan omsætter vi missionsorienteret innovation fra politisk ambition til konkret samfundseffekt? Det spørgsmål er i fokus, når Innovationsfonden og Aalborg Universitet den 24. november samler danske og europæiske beslutningstagere, forskere og innovationsaktører til International Mission Conference i København. På programmet er blandt andet repræsentanter fra EU-Kommissionen, OECD og European Innovation Council.

AI skal forudsige og forklare behov for vedligeholdelse af maskiner17.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse

Datalogisk Institut på KU, DTU Compute, Metroselskabet, Everllence og DCR Solutions går sammen om at løse en af de centrale udfordringer i Industri 4.0: Nemlig hvordan man kan bruge de mange data, der i dag opsamles fra moderne maskiner, til at give forklarlige forudsigelser for vedligeholdelse, der kan omsættes til handling. Innovationsfonden investerer godt 19 mio. kr. i projektet over 4 år.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye