Udenrigsministeriet

Udenrigsministeren besøger Israel og Palæstina

Del

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Israel og Palæstina den 12. november. Her skal han mødes med den israelske udenrigsminister Eli Cohen, ligesom han skal mødes med premierministeren for det Palæstinensiske Selvstyre, Mohammad Shtayyeh og FN’s særlige koordinator for den mellemøstlige fredsproces, Tor Wennesland.

Hamas’ terrorangreb på Israel, den humanitære krise i Gaza og de langtrækkende konsekvenser for både Israel og Palæstina er øverst på dagsordenen for rejsen. Foruden sine politiske kollegaer, skal Lars Løkke Rasmussen bl.a. mødes med israelske familiemedlemmer til gidsler i Gaza og besøge Vestbredden.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:

”Ved Hamas’ forfærdelige terrorangreb mod Israel den 7. oktober blev hundredevis af israelere dræbt af Hamas-krigere, og over 200 blev taget som gidsler og ført ind i Gaza. Langt størstedelen af de personer sidder stadig tilbageholdt i Gaza. Der er ingen tvivl om, at Israel har ret til at forsvare sig selv i den her situation, men det skal selvfølgelig ske inden for rammerne af folkeretten, herunder den humanitære folkeret. Det er blandt andet det, jeg skal tale med min israelske kollega om.

Derudover er det afgørende, at vi i denne svære situation holder hovedet koldt og skelner mellem terrororganisationen Hamas og det Palæstinensiske Selvstyre. Det er også derfor, jeg skal mødes med premierminister for Selvstyret, Mohammad Shtayyeh, for at udtrykke vores fulde støtte til Selvstyret og de civile palæstinensere. Vi har fra dansk side netop annonceret yderligere 75 millioner kroner i humantær bistand til Gaza, hvor situationen er dybt kritisk, og mange tusinde mennesker har mistet livet.

Her og nu er det vigtigt at løse den igangværende krise. Samtidig må vi ikke miste blikket for det langsigtede perspektiv. Derfor arbejder Danmark – sammen med EU – for at genstarte fredsprocessen frem mod en to-statsløsning.”

Det er første gang, at en repræsentant fra den danske regering besøger Israel og Palæstina efter terrorangrebet den 7. oktober. Det er også det første ministerbesøg fra et nordisk land.

For yderligere kontakt presserådgiver for udenrigsministeren, Caroline Secher Andersen // caroan@um.dk // +45 24 62 58 73

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye