Udenrigsministeren tager på sikkerhedspolitisk rejse
Den 14.-15. maj deltager Lars Løkke Rasmussen i uformelt NATO-udenrigsministermøde, hvorefter han rejser videre til møde i Østersørådet den 16. maj.
Til NATO-møde i Antalya i Tyrkiet mødes udenrigsministeren med Alliancens øvrige udenrigsministre. I Tallinn deltager ministeren i mødet i Østersørådet sammen med de nordisk-baltiske lande, Tyskland, Frankrig, Polen samt EU.
”I en sikkerhedspolitisk usikker verden er det nødvendigt, at vi mødes meget med vores nærmeste venner og allierede. Til NATO-udenrigsministermødet skal vi drøfte, hvordan vi styrker Alliancens afskrækkelse og forsvar, ligesom vores fortsatte støtte til Ukraine vil være på dagsordenen. Det vil naturligvis også fylde i Østersørådet, men her vil vi også have fokus på de sikkerhedspolitiske emner, som berører os i hverdagen, som for eksempel Ruslands hybride virkemidler, sikring af kritisk infrastruktur og yderligere tiltag rettet mod den russiske skyggeflåde.”
Siden 2022 har Rusland og Belarus været ekskluderet fra Østersørådet som følge af Ruslands ulovlige angrebskrig mod Ukraine.
For yderligere information kontakt presserådgiver for udenrigsministeren, Caroline Secher Andersen // caroan@um.dk // +45 24625873
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Europaministeren rejser til Bulgarien for at tale om blandt andet Europas forsvar og sikkerhed14.5.2025 19:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med rejsen til Sofia i Bulgarien har europaministeren nu besøgt alle EU-lande, inden det danske formandskab begynder 1. juli 2025.
Udviklingspolitiske indsatser leverer resultater i en mere urolig verden13.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks udviklingssamarbejde gør en konkret og vigtig forskel i en mere uforudsigelig verden. Det kan man læse i redegørelsen for dansk udviklingssamarbejde i 2024, som offentliggøres i dag.
Kongeriget Danmark overtager formandskabet for Arktisk Råd12.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norge overdrager formandskabet til Kongeriget Danmark i Tromsø i dag. Det markerer startskuddet på Kongerigets formandskab for de næste to år.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn9.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 12. maj 2025 kl. 09.00.
Dansk eksport i marts 20259.5.2025 13:38:50 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 faldt Danmarks samlede eksport 1 pct. i forhold til februar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 10,3 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum