Assens Kommune får ny hjemmeside
Fra i næste uge bliver det både hurtigere og lettere for borgere, virksomheder og samarbejdspartnere at finde informationer på kommunens hjemmeside. Her går en helt ny version af assens.dk nemlig i luften med forbedret digital service.

Det er ikke kun et helt nyt design, der fremover vil møde besøgende på assens.dk. For også funktionaliteten, hastigheden og mobilvenligheden har fået et løft. Blandt andet med det sigte at gøre det hurtigt og let for både borgere og virksomheder at benytte sig af selvbetjeningsløsninger når som helst og hvor som helst, det passer ind i hverdagen.
I forbindelse med overflytningen af informationer til den nye side er der blevet ryddet op i indholdet, ligesom menu-strukturen er blevet gjort mere overskuelig og søgefunktionen er forbedret. Alt sammen for at give en mere brugervenlig oplevelse. Samtidig er der på indholdssiden også fokus på at fremhæve både de store udviklingsprojekter i kommunen og de mange tilbud, der fremmer aktivt medborgerskab og det gode liv.
- Hjemmesiden er kommunens udstillingsvindue, hvor vi kan vise de spændende udviklingsprojekter, der sker i vores kommune. Ligesom det er ambitionen, at den skal understøtte ambassadørskabet blandt både borgere og medarbejdere og bidrage med inspiration til at finde fritidsaktiviteter og fællesskaber, udtaler borgmester i Assens Kommune Søren Steen Andersen og fortsætter:
- Både hvad angår design, indhold og digital service, afspejler det nye assens.dk kort sagt, at Assens Kommune er en attraktiv bosætnings- og vækstkommune og en attraktiv arbejdsgiver. Vi håber, hjemmesiden vil blive taget godt imod af både borgere, virksomheder og samarbejdspartnere.
Hjemmesiden er igennem længere tid blevet afprøvet af både medarbejdere og borgere, der har testet brugervenligheden. Assens Kommune opfordrer fortsat besøgende til at benytte ris og ros- funktionen, hvis man har input eller feedback til den nye side, som først nu for alvor skal stå sin prøve.
Projektet og driften af den nye hjemmeside koster over 4 år ca. 1,1 mio kr.
I løbet af de kommende måneder vil også kommunens skoler, dagtilbud, plejehjem og andre institutioner.
Kontakter
Søren Steen AndersenBorgmesterAssens Kommune
Tlf:29 37 90 65Michael HeuingKommunikationskonsulent, Organisation og Strategi
Tlf:64 74 73 69miheu@assens.dkBilleder
Links
Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Ældrelov: Assens Kommune ruster sig til helhedsplejen med helt ny organisering9.4.2025 11:44:39 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder den nye Ældrelov i kraft. Med den følger nye pleje- og omsorgsforløb, som Social- og Ældreudvalget i Assens Kommune har sendt i høring. Og nu er planen for den administrative organisering også på plads med 4 nye helhedsplejegrupper, hvor hjemmeplejens enheder og sygeplejen samles.
Ny borgerrådgiver ansat i det Nord-Vestfynske1.4.2025 11:59:32 CEST | Pressemeddelelse
Maiken Hansen er netop ansat som ny borgerrådgiver i Assens, Middelfart og Nordfyns Kommuner med start 1. maj 2025. Det står klart efter, at byrådene i alle tre kommuner har godkendt ansættelsen af Maiken Hansen.
400.000 havørreder sættes ud på Fyn – og det bliver ikke sidste gang31.3.2025 10:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Havørred Fyns årlige udsætning af små havørreder på Fyn og Øerne gentages for 35. gang fra d. 7.-10. april, hvor næsten 400.000 såkaldte smolt slippes løs i de fynske vandløb. Det sker som resultat af et kæmpestort frivilligt engagement, og det kommer også til at ske de kommende år.
Assens Kommune køber den gamle banestrækning mellem Tommerup Stationsby og Assens27.3.2025 16:03:43 CET | Pressemeddelelse
Assens Kommune har netop indgået en købsaftale med Banedanmark om at erhverve den 29 km lange jernbanestrækning mellem Tommerup Stationsby og Assens for 0 kr. Det er planen at etablere sti på dele af strækningen, mens skinnecykler fortsat vil kunne køre mellem Tommerup og Glamsbjerg.
Nyt aktivitetshus på vej til borgere med demens og deres pårørende27.3.2025 13:16:08 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 1. april skal Social- og Ældreudvalget træffe beslutning om placeringen af et nyt Aktivitetshus på Dærupvej 5 i Glamsbjerg. Aktivitetshuset er en samling og nyudvikling af de nuværende tre daghjem, der rummer de visiterede tilbud til mennesker med demens og demenslignende sygdomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum