H.K.H Kronprinsen besøger idérige elever, der opfinder fremtidens energiløsninger
1.11.2023 11:33:43 CET | Fonden for Entreprenørskab | Presseinvitation
Flere end 12.000 elever fra hele Danmark arbejder lige nu med at skabe energiløsninger. De er med i Fonden for Entreprenørskabs opfinderkonkurrence Projekt Edison, hvor de i år arbejder med at finde på innovative og teknologiske idéer til, hvordan de kan gøre en positiv forskel for vores energiudfordringer. Den 3. november besøger H.K.H. Kronprinsen og klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard Projekt Edison-elever fra Utterslev Skole for at se og høre om deres idéer
På tværs af landegrænser arbejdes der netop nu på at finde gode løsninger på vores energiudfordringer. Og selvom der er mange gode bud på, hvordan og hvad vi skal gøre, så er det nødvendigt, at vi forsøger at få nye idéer, tænker på nye måder og lader os inspirere. Derfor arbejder alle elever i opfinderkonkurrencen Projekt Edison i år med teamet Vi skaber energi.
Projekt Edison er en lærerig og sjov opfinderkonkurrence for elever i 6.-7. klasse, som Fonden for Entreprenørskab står bag.
En af de 7. klasser, der lige nu udtænker gode idéer til denne meget aktuelle udfordring, findes på Utterslev Skole i København. Her får eleverne fredag den 3. november mulighed for at vise deres gode idéer frem for Kronprinsen, når han besøger skolen.
Projekt Edison er i år partner med Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, og derfor deltager klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard sammen med H.K.H Kronprinsen ved skolebesøget.
Entreprenørskabsundervisning giver elever evner til at gøre en forskel
Kronprinsen vil møde nogle elever, der er i fuld gang idéudviklingen til et konkret produkt som et led i et længere undervisningsforløb, der til sidst kulminerer med, at de viser deres idé frem foran erhvervsfolk, iværksættere og andre frivillige.
Entreprenørskabsundervisning bidrager til at give elever vigtige kompetencer inden for kreativitet og idétænkning, fortæller Fonden for Entreprenørskabs direktør, Christian Vintergaard
"Vi ved fra vores egen forskning, at entreprenørskabsundervisning giver elever evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden, samtidig med at det øger det enkelte barns motivation og selvtillid. Netop Projekt Edison er et godt eksempel på det. Her bruger eleverne deres kreativitet til selv at finde på innovative ideer og arbejder også med, hvordan de kan føre ideen ud i livet. Glæden ved at deltage plejer at være virkelig høj hos den enkelte elev, og det kommer der ofte nogle imponerende idéer ud af", siger Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab.
Siden 2007 har Fonden for Entreprenørskab tilbudt landets 6.-7. klasser at deltage i den landsdækkende opfinderkonkurrence Projekt Edison. Det giver elever på tværs af hele landet mulighed for at prøve kræfter med innovative læringsprocesser i teori og praksis. I år deltager 255 skoler fra 36 af landets kommuner i Projekt Edison-forløbet.
Pressetilmelding og akkreditering
Pressen har mulighed for at være med under dele af besøget, men det kræver akkreditering på forhånd. For akkreditering skal interesserede medier sende en mail med navn på journalist/fotograf og medie til sigurd@ffefonden.dk senest torsdag den 2. november kl. 10.00.
Nøgleord
Kontakter
Henrik ThiseProgramleder
For Projekt Edison & Next Level
Sigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91373110sigurd@ffefonden.dkJulie Kjær AndersenPresse og kommunikation
Tlf:31714264julie@ffefonden.dkChristian VintergaardAdm. direktørFonden for Entreprenørskab
Tlf:28754191christian@ffefonden.dkOm Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesteren i entreprenørskab for studerende er fundet2.6.2026 17:41:17 CEST | Pressemeddelelse
24 teams fra hele landet havde kvalificeret sig til DM i entreprenørskab 2026 på Axelborg i København 2. juni i et samarbejde mellem Dansk Erhverv og Fonden for Entreprenørskab.
Danmarks Entreprenørskabsfestival kommer til Herning – samarbejdet skal skabe handlekraftige skoleelever11.5.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Herning Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår samarbejde om at samle elever, lærere, iværksættere og rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, mod og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival, som afholdes i Sportscenter Herning den 18. november 2026.
DM i entreprenørskab: Nu er vinderne er fundet og klar til EM5.5.2026 23:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet for ungdomsuddannelser 2026 i Industriens Hus tirsdag den 5. maj. 41 hold fra 23 ungdomsuddannelser fra var mødt op til finalen, hvor vinderkonkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Unge iværksættere indtog Koldinghus: Fremtidens løsninger blev født ved Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab21.4.2026 18:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af elever, lærere, dommere og gæster fyldte i dag salene på Koldinghus, hvor finalen i 7.-10. klassernes Danmarksmesterskab i entreprenørskab.
Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum