Danmark går efter ny guldmedalje til EM i cybersikkerhed
Det danske cyberlandshold er i topform og forsvarende Europamestre forud for kampen om at kunne kalde sig Europas bedste unge hackere 2023.

Der er høje forventninger til de ti talentfulde unge på det danske cyberlandshold, når de skal dyste til Europamesterskaberne i Cybersikkerhed i Norge.
Landsholdet vandt nemlig guld sidste år og skal nu forsvare medaljerne over to hæsblæsende dage i Norge, hvor Danmark dyster mod over 35 andre lande, der forventes at være bedre forberedt end nogensinde. Landsholdstræner Jens Myrup Pedersen, der er professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet, tror alligevel på, at Danmark får medaljer igen.
“Konkurrencen er hårdere end nogensinde - heldigvis, for Europa har brug for unge talenter indenfor cybersikkerhed. Men igen i år stiller Danmark med et super stærkt hold, både på kompetencer og samarbejdsevner, og målet er at vinde igen i år", siger Jens Myrup Pedersen.
I én kampdisciplin får landsholdet en server, de skal forsvare, mens de angriber og forsøger at udnytte de øvrige holds servere. I en anden disciplin skal de bl.a. finde information i sårbare apps, websider eller netværkstrafik.
Landsholdet består af ti unge på 15 - 25 år, der har dystet sig frem til en plads på holdet ud fra en talentpulje på over 800 hackere. Efter flere måneders intens træning skal de nu forsvare guldet.
”Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden, og formålet med mesterskaberne er, at vi får engageret unge mennesker til at arbejde med IT og IT-sikkerhed”, siger landstræner Jens Myrup Pedersen.
Vital del af samfundet
Cybersikkerhed er blevet et centralt aspekt i den daglige drift for både offentlige og private virksomheder, og bag det danske landshold står først og fremmest Industriens Fond sammen med en række universiteter, og Forsvarets Efterretningstjeneste.
For Cyberlandsholdet handler nemlig om meget mere end at fylde pokalskabet og vinde hæder og ære til Danmark. Landsholdet medvirker også til at styrke danske virksomheders konkurrenceevne, ved at flere unge får øjnene op for at arbejde med cybersikkerhed, fortæller Malene Stidsen, der er leder af Industriens Fonds cyberprogram.
"Danmark har brug for, at vi finder og dyrker de skarpeste talenter inden for cybersikkerhed. Med Cyberlandsholdet sætter vi på en kreativ måde fokus på emnet, så flere fatter interesse for at gøre Danmark og dansk erhvervsliv mere sikkert fremover. Selvom det kun er de allerbedste, vi nu sender afsted til EM, så skaber vi også en bevægelse, der skal få endnu flere unge til at vælge uddannelser inden for IT- og cybersikkerhed, hvilket i sidste ende bidrager til at styrke danske virksomheders cybersikkerhed og dermed deres konkurrenceevne, som vi arbejder benhårdt for i Industriens Fond", siger hun.
Cybersikkerhed har aldrig været så vigtigt på samfundsplan i både nationalt og internationalt regi. Truslen fra cyberkriminalitet mod Danmark er fortsat meget høj, og velorganiserede hacker-grupper går efter alle dele af samfundet.
”Cybertruslen mod Danmark er meget høj, og hackere forsøger hver dag at trænge ind i danske netværk og systemer. Derfor er det utrolig vigtigt, at vi understøtter og opdyrker nye talenter inden for cybersikkerhed, som kan passe på det digitale Danmark i fremtiden. Cyberlandsholdet er nogle fantastiske ambassadører for fagområdet, og jeg er sikker på, at deres EM-sejr sidste år skaffede dem mange nye fans. Jeg glæder mig i hvert fald til at heppe på holdet igen i år”, siger Thomas Flarup, der er chef for Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste.
Fakta
Det danske cyberlandshold støttes af Industriens Fond, Forsvarets Efterretningstjeneste, Center for Cybersikkerhed, virksomheden Happy42, Aalborg Universitet, IT-Universitetet i København, Syddansk Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School samt en række andre europæiske organisationer.
Læs mere om EM i Cyber Security på https://ecsc.eu/
Nøgleord
Kontakter
Jens Myrup Pedersen
Cyberlandsholdstræner og professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet
Telefon: +45 2184 7931
Mads Sejer Nielsen
Presserådgiver ved Aalborg Universitet
Telefon: +45 2964 4981
Malene Stidsen
Programchef ved Industriens Fond – via Anders Brandtoft, Presse-og kommunikationschef, +45 3112 2743
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Statskundskab kommer stærkt fra start i Nordjylland6.7.2025 08:31:17 CEST | Pressemeddelelse
Med mange ansøgninger er den nye statskundskabsuddannelse på Aalborg Universitet kommet godt fra start. Samtidig stiger interessen for business-uddannelserne markant.
Ny forskning: "Vi straffer mere, flere og hårdere"1.7.2025 14:15:10 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra AAU har for første gang kortlagt alle ændringer af den danske straffelov siden 1980. Resultatet viser over 900 lovændringer. De fleste ændringer har fundet sted efter år 2000 og har en skærpende karakter.
Forsker: Bonusklubber og nye regnemodeller kan redde den kollektive trafik1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet vurderer, at det vil koste fire trafikdræbte mere hvert år, når 17-årige i dag får lov til at køre bil uden ledsager. Lektor Laura Bang Lindegaard fra Aalborg Universitet peger på nye økonomimodeller og bonusklubber som tiltag, der kan bringe busser og tog ud af den nedadgående spiral.
Undseelig fisk fra 500 mio. år gammel slægt fundet i stort antal i nordjysk bæk30.6.2025 10:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Fisken stammer fra de allerførste hvirveldyr, der kom til verden før dinosaurerne. Navnet er bæklampret, og forskere fra Aalborg Universitet har fundet den lille fisk i stort antal i en nordjysk bæk, hvor den ikke tidligere er fundet.
Ny chatbot hjælper unge med at vælge det rette studie30.6.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forud for ansøgningsfristen til videregående uddannelser på kvote 1 den 5. juli er mange unge i syv sind over deres uddannelsesvalg. Aalborg Universitet præsenterer nu en ny AI-studievælger, som skal hjælpe unge i deres søgen efter den rette karrierevej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum