Forsikringsselskaber arbejder på højtryk for at hjælpe stormflodsofre
Landets forsikringsselskaber gør alt, hvad de kan, for at hjælpe de mange danskere, der er ramt af weekendens stormflod. Samtidig er det vigtigt for borgerne at være opmærksomme på, at erstatningen efter stormflod afgøres på baggrund af lovregler og ultimativt af Naturskaderådet, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Forsikringsselskaber over hele landet oplever lige nu voldsomt pres på telefonerne fra kunder, der blev ofre for weekendens stormflod. Sådan lyder det fra forsikrings- og pensionsselskabernes brancheforening, F&P.
- Vi véd, at alle selskaber og deres medarbejdere arbejder på højtryk for at hjælpe stormflodsofrene videre på den bedste måde. Det er vigtigt at understrege, at selskaberne ikke afgør skadeserstatningerne efter egne regler ved stormflod. Det sker efter regler fastsat i lov om visse naturskader. Men vi bistår som branche ved at opgøre skaderne og er allerede i fuld gang, siger Torben Weiss Garne, underdirektør, F&P.
Han gør samtidig opmærksom på, at ikke alt er dækket gennem Naturskadeordningen. Erstatning afhænger af blandt andet af, at der er tegnet brandforsikring for den genstand eller ejendom, der er skadet, ligesom der er en selvrisiko. De nærmere retningslinjer kan findes på Naturskaderådets hjemmeside, naturskaderaadet.dk
- Alle, der har set nyheder i weekenden, véd, hvor slemt det ser ud i de berørte områder, og hvor meget det betyder for de berørte. Oversvømmede huse, haver og biler - og både, der er kastet op på land og smadret af storm og hav. Men biler, både og havneanlæg er f.eks. ikke dækket af dækningen i henhold til loven, siger Torben Weiss Garne.
Han lover, at selskaberne gør alt, hvad der er menneskeligt muligt for at hjælpe alle skadelidte videre på en god måde og hurtigst muligt.
Faktaboks
Skader forårsaget af stormflod skal anmeldes til det forsikringsselskab, hvor der er tegnet en brandforsikring for den skadede genstand eller ejendom. Anmeldelse skal ske elektronisk via Stormbasen. Hvis du har skader på både hus og indbo, og hvis dit hus er brandforsikret i ét selskab og dit indbo i et andet, skal du anmelde skaden til det selskab, hvor dit hus er brandforsikret. Forsikringsselskabet undersøger, om skaden er omfattet af den almindelige forsikring, da det er en betingelse for at få erstatning i medfør af lov om visse naturskader, at skaderne ikke er omfattet af en almindelig forsikring.
Hvis skaden ikke er omfattet af den almindelige forsikring, behandler forsikringsselskabet anmeldelsen som en stormflodsskade.
Anmeldelsen skal ske senest 2 måneder efter, at stormfloden er erklæret af Naturskaderådet.
(Kilde: Naturskaderådet)
Få svar på de mest almindelige spørgsmål om naturskade her
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Det danske formandskab leverer vigtige anbefalinger om enklere finansiel regulering12.12.2025 12:40:33 CET | Pressemeddelelse
De europæiske finans- og økonomiministre har netop godkendt en række konklusioner om enklere regulering af den finansielle sektor. Forsikring & Pension håber nu, at EU-Kommissionen hurtigt fører dem ud i livet.
F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig4.12.2025 14:19:22 CET | Pressemeddelelse
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).
Indien overhaler Kina i pensionsinvesteringer28.11.2025 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at de danske pensionsselskabers investeringsbeholdning i Indien langt overstiger den i Kina. USA forbliver dog det største investeringsland, hvor 25 pct. af alle pensioner er investeret.
Danskerne frygter, det bliver svært at forsikre sig mod klimaskader i fremtiden28.11.2025 08:10:34 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal frygter, at klimaskader gør det dyrere og sværere at forsikre sin bolig. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Epinion foretaget for F&P - forsikrings- og pensionsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum