Forsikringsbranchen roser klimatilpasningsplan – næste skridt må være handlingsplan for skybrud
Sidste uges voldsomme vejr understreger nødvendigheden af en national klimatilpasningsplan, og regeringens udspil rummer mange nødvendige elementer, for at danskerne kan undgå oversvømmede huse, lyder det fra F&P. Branchen opfordrer regeringen og Folketinget til også snart at komme med en plan for regn og skybrud.
- Det er virkelig tiltrængt, at vi får en national handlingsplan, der skal forebygge de mange klimaskader, vi oplever i Danmark. Forsikringsbranchen har længe råbt vagt i gevær, da alt for mange danskere oplever skader som følge af voldsommere vejr, så jeg er virkelig glad for, at miljøministeren og regeringen endelig har fremlagt en plan, siger Kent Damsgaard, direktør i F&P – brancheorganisation for forsikring og pension.
Med planen tager regeringen, i første omgang, fat på kystbeskyttelsesproblemerne. De vil iværksætte en række initiativer, der skal sikre fremdrift i kystbeskyttelsen i de områder, hvor risikoen for oversvømmelser er størst, og det er gode toner hos forsikringsbranchen.
- Weekendens vejr har understreget behovet for handling – så det er godt, at regeringen kommer på banen med første del af klimatilpasningsplanen. Vi afventer nu den næste del, der forhåbentlig også fokuserer på alt det vand, der kommer fra oven – altså en plan for, hvordan vi imødegår oversvømmelser ved skybrud, siger Kent Damsgaard.
Udspillet bliver også startskuddet til en større analyse, der skal give mere viden på området.
- I forsikringsbranchen vil vi gerne stille vores viden til rådighed. Vi har hjulpet mange husejere med skader efter vand, og derfor har vi et godt indblik i, hvor der typisk sker skader efter voldsomt vejr. Derfor er vi også klar til at udveksle data og forslag til indsatsområder, så vi kan hjælpe med at færre danskere bliver ramt af fremtidens klimaforandringer. Men det kræver, at vi får mulighed for at dele vores data og viden, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig4.12.2025 14:19:22 CET | Pressemeddelelse
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).
Indien overhaler Kina i pensionsinvesteringer28.11.2025 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at de danske pensionsselskabers investeringsbeholdning i Indien langt overstiger den i Kina. USA forbliver dog det største investeringsland, hvor 25 pct. af alle pensioner er investeret.
Danskerne frygter, det bliver svært at forsikre sig mod klimaskader i fremtiden28.11.2025 08:10:34 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal frygter, at klimaskader gør det dyrere og sværere at forsikre sin bolig. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Epinion foretaget for F&P - forsikrings- og pensionsbranchen.
Vejrskader koster milliarder - og rammer geografisk skævt27.11.2025 06:58:00 CET | Pressemeddelelse
Vildt vejr har kostet samfundet og forsikringsselskaberne 4,6 milliarder kroner de seneste år – og skaderne rammer geografisk skævt. Det viser en ny analyse fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen – der efterlyser en samlet statslig plan for klimasikring af Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum