Læger: Regeringen bør presse på for overholdelse af den humanitære folkeret
Lægeforeningen er forfærdet over forholdene for patienter og sundhedsprofessionelle i konflikten mellem Israel og Hamas og opfordrer til den danske regering til at presse på for, at de internationale konventioner overholdes. Beskyttelsen af civile, sundhedspersonale og nødhjælpsarbejdere skal sikres.
De voldsomme begivenheder de seneste døgn understreger vigtigheden af, at så mange lande og internationale aktører som muligt lægger pres på krigens parter for at overholde gældende internationale love og regler.
”Læger og andet sundhedspersonale risikerer livet for at yde livreddende behandling til de mange ofre. Hospitaler og klinikker mangler udstyr, medicin, vand og meget andet. Derfor opfordrer Lægeforeningen på kraftigste den danske regering til at slå fast, at den humanitære folkeret – herunder Genève-konventionerne - skal overholdes af alle parter”, understreger Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
”Vi kan som samfund ikke se til fra sidelinjen, mens den humanitære katastrofe udspiller sig. Det er helt afgørende, at sundhedspersonale ikke er mål i konflikten, og at de har muligheder for at behandle tilskadekomne og syge”, tilføjer hun.
Verdenslægeforeningen har også reageret og i en erklæring opfordret alle parter involveret i konflikten til:
- Ikke at bruge sundhedsfaciliteter som militærbaser eller depoter, og ej heller at angribe sundhedsfaciliteter og -køretøjer.
- At give sundhedspersonale mulighed for at behandle alle patienter med menneskelighed og i overensstemmelse med de etiske værdier i deres erhverv.
- At etablere humanitære korridorer for at sikre leveringer af sundhedsudstyr og humanitære forsyninger, der er nødvendige i Gaza.
Nøgleord
Kontakter
Andreas HemmePresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:61 65 37 75anhe@dadl.dkLinks
Lægeforeningen
Lægeforeningen er den faglige interesseorganisation for læger i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Mette Juul Kristoffersen valgt som ny formand for Lægeforeningen Syddanmark5.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lægeforeningen Syddanmarks bestyrelse har enstemmigt valgt Mette Juul Kristoffersen som ny formand. Hun afløser Josephine Duevang Rathenborg, der efter seks år på posten har afsluttet sin funktionsperiode.
Morten Krogh Christiansen udpeget som ny formand for Lægeforeningen Midtjylland28.11.2025 12:47:46 CET | Pressemeddelelse
Lægeforeningen Midtjyllands bestyrelse har onsdag d. 26. november valgt Morten Krogh Christiansen som ny formand for bestyrelsen. Han afløser Gitte Anna Madsen, der efter seks år på posten har afsluttet sin fulde funktionsperiode.
Lægeforeningen Sjællands Kollegialitetspris 2025 går til speciallæge Julie Christine Gaardbo28.11.2025 10:55:45 CET | Pressemeddelelse
Lægeforeningen Sjælland har tildelt Kollegialitetsprisen 2025 til speciallæge, MD, ph.d. Julie Christine Gaardbo fra Nykøbing Falster Sygehus. Prisen blev overrakt mandag den 24. november ved Lægeforeningen Sjællands årlige efterårsmøde.
Lægeforeningen: Sådan skal det nye nationale prioriteringsråd se ud27.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
null Regeringen vil til februar fremsætte et lovforslag om etableringen af et nationalt prioriteringsråd, men allerede nu spiller Lægeforeningen ud med sit forslag til et nyt råd. ”Vi vil give debatten om prioritering i sundhedsvæsenet en konkret kickstart,” siger Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke.
Årets Oscar 2025 går til to yngre læger i psykiatrien i Vejle21.10.2025 09:55:37 CEST | Pressemeddelelse
Lægeforeningen Syddanmark har tildelt årets uddannelses- og kollegialitetspris, Årets Oscar 2025, til de to uddannelseskoordinerende yngre læger Marie Bek Lund og Helene Meister fra Psykiatrisk Afdeling i Vejle.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum