Varsel om forhøjet vandstand i Assens
18.10.2023 16:25:35 CEST | Assens Kommune | Pressemeddelelse
DMI har udsendt varsel om, at vandstanden i Assens Havn forventes at stige til ca. 1.25 m over daglig vande allerede fredag morgen. Foreløbige prognoser spår imidlertid, at vandstanden kan stige helt op til 1.83 m. lørdag morgen kl. 03.00, hvor den forventes at toppe.

Til sammenligning nåede vandstanden i 2017 op på 1,62 meter over normalen, mens den i 2019 steg til ca. 1,5 meter. Nordre Havnevej og Ved Stranden forventes derfor at blive afspærret fra ca. kl. 05.00 fredag morgen.
Udover forhøjet vandstand i Assens Havn, forventes der også forhøjet vandstand langs kysten, der kan få betydning for områderne:
- Næsvej og kolonihaverne
- Strandbakken på Helnæs
- Skovkrogen
- Brunshuse
- Torø Huse Vej
- Å Strandvej
Desuden er der risiko for, at Helnæs dæmningen spærres for gennemkørsel i en periode i løbet af fredag og lørdag. Der vil blive sendt varsel ud om dette, hvis der bliver behov for at spærre dæmningen.
Afhentning af sandsække
Varsel om forhøjet vandstand skyldes, at en kraftig vind i løbet af torsdag presser en stor mængde vand ind i Lillebælt.
-Lige nu er vi i gang med at advisere naboerne i de berørte områder via sms om risikoen for den forhøjede vandstand, siger Lars Evald Jensen, chef for trafik og ejendom, og fortsætter:
Beredskabet har kørt sandsække ud, ligesom der også er kørt sand ud, som borgerne kan fylde i sækkene.
Sandsækkene (findes i de to opstillede, røde containere) og sandet er placeret på busholdepladsen ved siden af Arenaen, Rådhus Allé 35.
Desuden oprettes der et depot med sand på parkeringspladsen ved krydset Helnæsvej og Brydegårdsvej ved Brydegård. Der vil ikke være sandsække på depotet ved Brydegård.
Det er muligt at hente sand og sække fra kl. 16.00 onsdag eftermiddag. Husk at medbringe egen skovl.
Som borger er man selv ansvarlig for at sikre sin bolig. Alle borgere, der har boliger i de berørte områder, opfordres derfor til at tage deres forholdsregler for at beskytte sig mod vandet. På www.klimatilpasning.dk kan man se, hvordan man forbereder og sikrer sin bolig mod forhøjet vandstand.
Lars Evald Jensen opfordrer borgerne til at holde sig opdateret om situationen i dagspressen og på kommunens facebookside samt hjemmeside www.assens.dk , der løbende bliver opdateret.
Ligeledes opfordres borgerne til at holde sig opdateret om situationen på:
- Beredskabs Fyns hjemmeside: www.beredskabfyn.dk
- DMI’s hjemmeside: www.dmi.dk
- Fynbus og ændringer i busdriften: www.fynbus.dk
- Baagø Færgen og ændrede sejltider: www.assenshavn.dk Bemærk at Baagø færgen allerede nu oplyser, at de ikke forventer at gennemføre sejladser hele fredagen samt lørdag formiddag.
Yderligere oplysninger
Spørgsmål til Assens Kommunes generelle håndtering af varsel om forhøjet vandstand
Lars Evald Jensen, chef for Ejendom og Trafik, tlf. 2381 2800
Spørgsmål til vejafspærringer og sandsække
Freddy Heine Nielsen, driftsleder på Entreprenørgården,
tlf. 2329 3990
Spørgsmål vedrørende afspærring af havnen og Baagøfærgen
Ole Knudsen, havnechef, tlf. 2041 4929
|
|
Kontakter
Rikke StormKommunikations- og presseansvarlig
Tlf:+45 30 59 43 24risto@assens.dkOm Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Sundheds- og Ældreudvalget sætter kursen for de kommende tre år10.9.2026 09:12:26 CEST | Pressemeddelelse
Sundheds- og Ældreudvalget i Assens Kommune har netop godkendt sine nye strategiske fokusområder for de kommende tre år. Fokusområderne tager udgangspunkt i at løse en række konkrete udfordringer - blandt andet i forhold til rekruttering og mental trivsel.
Jordløse Lokalråd får 250.000 kroner til lokal klimahandling9.9.2026 07:48:06 CEST | Pressemeddelelse
Miljø- og Teknikudvalget i Assens Kommune har netop besluttet, at Klimapuljen på 250.000 kroner skal gå til Jordløse Lokalråd.
Nu går opførelsen af børne- og ungehjemmet i Verninge i gang2.9.2026 11:58:21 CEST | Pressemeddelelse
Lokal entreprenør skal omdanne den bygning, som skal blive til Assens Kommunes første børne- og ungehjem Kildevangen. Et hjem med rolige omgivelser og et omsorgsfuldt miljø, som understøtter børnenes trivsel og udvikling.
Assens Kommune har ansat ny kommunaldirektør26.8.2026 18:52:37 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver Sascha Volmer Sørensen, der fra den 1. oktober sætter sig i stolen som ny kommunaldirektør i Assens Kommune og dermed får ansvaret for kommunens øverste ledelse. Med ansættelsen af Sascha Volmer Sørensen, får Assens Kommune en kommunaldirektør med solid indsigt i både udvikling, drift og økonomistyring. Sascha kommer fra en stilling som kommunaldirektør igennem 6 år i Gribskov Kommune – og var forinden økonomidirektør i en årrække i samme kommune. Hun er oprindeligt uddannet officer i Hæren og har arbejdet 10 år i Forsvaret. Borgmester Søren Steen Andersen ser frem til at byde Sascha Volmer Sørensen velkommen til Assens Kommune og glæder sig til samarbejdet: ”Sascha er valgt ud af et stærkt ansøgerfelt. Jeg er ikke i tvivl om, at vi med hende får en særdeles kompetent og erfaren kommunaldirektør, der kan være med til at sikre og udvikle det positive udviklingsspor i Assens Kommune, som vi politisk igennem flere år har arbejdet strategisk med. Derudover har Sascha – kva sin b
Assens Havn får vigtig rolle i historisk stort stenrevsprojekt17.8.2026 14:18:52 CEST | Pressemeddelelse
Assens Havn skal hjælpe de store skibe sikkert i havn, når Miljøstyrelsen går i gang med et historisk stort stenrevsprojekt, hvor der skal genoprettes 3 store stenrev i Lillebælt ved Helnæs og Lyø.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum