Varsel om forhøjet vandstand i Assens
18.10.2023 16:25:35 CEST | Assens Kommune | Pressemeddelelse
DMI har udsendt varsel om, at vandstanden i Assens Havn forventes at stige til ca. 1.25 m over daglig vande allerede fredag morgen. Foreløbige prognoser spår imidlertid, at vandstanden kan stige helt op til 1.83 m. lørdag morgen kl. 03.00, hvor den forventes at toppe.

Til sammenligning nåede vandstanden i 2017 op på 1,62 meter over normalen, mens den i 2019 steg til ca. 1,5 meter. Nordre Havnevej og Ved Stranden forventes derfor at blive afspærret fra ca. kl. 05.00 fredag morgen.
Udover forhøjet vandstand i Assens Havn, forventes der også forhøjet vandstand langs kysten, der kan få betydning for områderne:
- Næsvej og kolonihaverne
- Strandbakken på Helnæs
- Skovkrogen
- Brunshuse
- Torø Huse Vej
- Å Strandvej
Desuden er der risiko for, at Helnæs dæmningen spærres for gennemkørsel i en periode i løbet af fredag og lørdag. Der vil blive sendt varsel ud om dette, hvis der bliver behov for at spærre dæmningen.
Afhentning af sandsække
Varsel om forhøjet vandstand skyldes, at en kraftig vind i løbet af torsdag presser en stor mængde vand ind i Lillebælt.
-Lige nu er vi i gang med at advisere naboerne i de berørte områder via sms om risikoen for den forhøjede vandstand, siger Lars Evald Jensen, chef for trafik og ejendom, og fortsætter:
Beredskabet har kørt sandsække ud, ligesom der også er kørt sand ud, som borgerne kan fylde i sækkene.
Sandsækkene (findes i de to opstillede, røde containere) og sandet er placeret på busholdepladsen ved siden af Arenaen, Rådhus Allé 35.
Desuden oprettes der et depot med sand på parkeringspladsen ved krydset Helnæsvej og Brydegårdsvej ved Brydegård. Der vil ikke være sandsække på depotet ved Brydegård.
Det er muligt at hente sand og sække fra kl. 16.00 onsdag eftermiddag. Husk at medbringe egen skovl.
Som borger er man selv ansvarlig for at sikre sin bolig. Alle borgere, der har boliger i de berørte områder, opfordres derfor til at tage deres forholdsregler for at beskytte sig mod vandet. På www.klimatilpasning.dk kan man se, hvordan man forbereder og sikrer sin bolig mod forhøjet vandstand.
Lars Evald Jensen opfordrer borgerne til at holde sig opdateret om situationen i dagspressen og på kommunens facebookside samt hjemmeside www.assens.dk , der løbende bliver opdateret.
Ligeledes opfordres borgerne til at holde sig opdateret om situationen på:
- Beredskabs Fyns hjemmeside: www.beredskabfyn.dk
- DMI’s hjemmeside: www.dmi.dk
- Fynbus og ændringer i busdriften: www.fynbus.dk
- Baagø Færgen og ændrede sejltider: www.assenshavn.dk Bemærk at Baagø færgen allerede nu oplyser, at de ikke forventer at gennemføre sejladser hele fredagen samt lørdag formiddag.
Yderligere oplysninger
Spørgsmål til Assens Kommunes generelle håndtering af varsel om forhøjet vandstand
Lars Evald Jensen, chef for Ejendom og Trafik, tlf. 2381 2800
Spørgsmål til vejafspærringer og sandsække
Freddy Heine Nielsen, driftsleder på Entreprenørgården,
tlf. 2329 3990
Spørgsmål vedrørende afspærring af havnen og Baagøfærgen
Ole Knudsen, havnechef, tlf. 2041 4929
|
|
Kontakter
Rikke StormKommunikations- og presseansvarlig
Tlf:+45 30 59 43 24risto@assens.dkOm Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Særlig demokrati-ordning bliver nu tradition17.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ved Kommunal- og Regionsrådsvalget i 2025 fik folkeskoleeleverne i Assens Kommune mulighed for at tage med deres forældre ned og stemme, uden de fik fravær i skolen den første lektion. Nu gør Assens Kommune ordningen til en tradition ved alle valg – også den 24. marts 2026.
Danske Diakonhjem har opsagt driftsoverenskomsten med Assens Kommune9.3.2026 17:00:59 CET | Pressemeddelelse
Danske Diakonhjem har opsagt driftsoverenskomsten med Assens Kommune om Plejehjemmet Sydmarksgården samt aftalen om servicedrift på Plejehjemmet Holmely. Assens Kommune afventer nu en politisk beslutningsproces, der skal afklare den videre drift.
Bågø er blandt finalisterne til kåring af Årets Ø 202626.2.2026 16:09:49 CET | Pressemeddelelse
Bågø, Læsø og Mandø er udvalgt som de tre finalister, der skal kæmpe om titlen som Årets Ø 2026. En melding, som skaber stor stolthed på Bågø og i Assens Kommune.
Plejehjem får 2,6 mio. kr. til socialt udsatte ældre3.2.2026 06:23:44 CET | Pressemeddelelse
På Bofællesskabet Odensevej i Assens Kommune har det høj prioritet at skabe et værdigt liv for ældre med sociale og sundhedsmæssige udfordringer, der blandt andet er relateret til misbrug. Med midler fra Social- og Boligstyrelsen sætter plejehjemmet nu nye tiltag i gang for at øge livskvaliteten – herunder ansættelse af en socialpædagog og en sygeplejerske.
Nyt forsøg med natbusser starter i februar3.2.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra den 6. februar 2026 begynder en 2-årig forsøgsperiode med aften- og natbusser på rute 131 i weekenderne i Assens Kommune. Busserne kommer til at køre gennem flere større byer i kommunen på ruten mellem Odense, Vissenbjerg og Haarby.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum