Ny CCS-brik på plads: Danmark og Holland underskriver aftale om CO2-transport og lagring
Danmark og Holland er blevet enige om at åbne for muligheden for at transportere CO2 imellem landene for at lagre den i undergrunden. Aftalen er med til at udvikle det internationale marked for CO2-fangst og lagring.
Sidste år skrev Danmark med Belgien og Flandern CCS-historie ved at sætte underskrifterne på en aftale, der har gjort det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser for at lagre det i undergrunden. Aftalen er den første af sin slags.
Nu underskriver Danmark og Holland en tilsvarende aftale. Aftalen sætter rammerne for et mere effektivt samarbejde om CO2-fangst og lagring, hvilket er med til at udvikle det internationale CCS-marked. På den måde bidrager aftalen til EU’s mål om klimaneutralitet i 2050, fordi vi med CO2-fangst og lagring kan reducere og fjerne nogle af de udledninger, som ellers er meget svære at komme til livs.
Aftalen binder samtidig de danske, hollandske og belgiske CCS-markeder tættere sammen.
”CO2 er ligeglad med landegrænser, så vi er også nødt til at stille skarpt på opfyldelsen af vores internationale klimamål – og det kan vi ikke gøre uden CO2-fangst og lagring. Derfor er det helt afgørende, at vi udvikler en storskala CCS-industri, der går på tværs af landegrænser og bidrager til EU’s klimamål. Aftalen med Holland er et vigtigt skridt på vejen,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
”CO2-lagring har vist sig at være en omkostningseffektiv måde at reducere CO2 udledningerne på kort sigt. Derudover giver CO2-lagringsprojekter mulighed for fremtidig kulstoffjernelse. Med den samlede indsats fra Danmark og Nederlandene og muligheden for CO2-transport på tværs af vores grænser tager vi signifikante skridt mod et åbent, europæisk CCS-marked og bidrager til EU’s klimamål og økonomiske udvikling,” siger Nederlandenes klima- og energiminister Rob Jetten.
Fakta
- Den første aftale om rammerne for international transport af CO2 blev underskrevet i 2022 af Danmark, Belgien og Flandern.
- I juni 2023 underskrev Holland, Belgien, Flandern og Vallonien en lignende aftale om rammer for international transport af CO2.
- International transport af CO2 er essentiel, fordi det ikke er alle lande, som har mulighed for at lagre CO2. For at lykkedes med international transport af CO2 er regionalt samarbejde og grænseoverskridende infrastruktur helt afgørende elementer.
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Ungeklimarådet har fået syv nye medlemmer2.5.2025 12:26:04 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med resten af Ungeklimarådet skal de syv nye medlemmer af Ungeklimarådet rådgive og udvikle anbefalinger til klima-, energi- og forsyningsministeren.
KF25: Fundamentet til klimamålet for 2030 er styrket30.4.2025 12:01:43 CEST | Pressemeddelelse
Klimastatus og -fremskrivning 2025 viser, at Danmarks CO2-udledning nu forventes at ramme målet i 2030. Det er især appetit på elbiler og udsigten til et grønnere landbrug, der giver en mere sikker grund.
Presseinvitation: Teknisk brief om Klimastatus og -fremskrivning 202525.4.2025 11:54:49 CEST | Presseinvitation
Pressen inviteres til teknisk gennemgang af årets udgivelse om Danmarks udledninger og klimamål. Onsdag 30/4 kl. 11.15 i Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, Holmens Kanal 20, 1060 København K. Tilmelding via pressekontakt@kefm.dk og husk pressekort.
Presseinvitation til Copenhagen Climate Ministerial 7.-8. maj24.4.2025 14:06:56 CEST | Presseinvitation
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard er vært, når ministre og beslutningstagere fra hele verden kommer til Copenhagen Climate Ministerial d. 7. og 8. maj.
Slut med elbranchens brodne kar: Det skal være tryggere for danskerne at købe el3.4.2025 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange danskere har oplevet at blive snydt, når de har skiftet elselskab. Derfor kommer regeringen nu med en række tiltag med blandt andet mulighed for karantæne og bøder - alt sammen for at gøre det både mere trygt og gennemsigtigt for forbrugerne at skifte elselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum