40 nye OK-ladepunkter på vej ved UCN
Energiselskabet OK har indgået en aftale med Professionshøjskolen UCN om at etablere ladestandere ved uddannelsesinstitutionens faciliteter i Aalborg og Hjørring

OK skal i samarbejde med UCN sikre flere lademuligheder til elbilister i det nordjyske. Det skyldes et nyt offentligt udbud, som energiselskabet for nyligt har vundet.
De nye ladestandere forventes at være idriftsat senest i tredje kvartal 2024. Der er tale om 20 ladestandere svarende til i alt 40 almindelige ladepunkter fordelt på fem forskellige lokationer i henholdsvis Aalborg og Hjørring.
”Vi mener det, når vi siger, at det skal være nemt og attraktivt at køre på el. Derfor er vi også rigtig glade for vores seneste aftale med UCN, som skal give elbilisterne endnu flere opladningsmuligheder i det offentlige rum," siger Thor Folmann Krarup, OK’s e-mobilitetschef.
Et gode på arbejdspladsen
Det er efterhånden helt almindeligt at tilbyde ladestandere på arbejdspladsen. Mange elbilsejere efterspørger og forventer det også. Det giver nemlig en stor frihed at kunne oplade på arbejdet, særligt hvis man har begrænsede muligheder for opladning derhjemme.
”Det har længe været et ønske at etablere ladestandere på vores adresser, da udviklingen af ladeinfrastrukturen i Nordjylland er en vigtig del af den grønne omstilling, som vi i UCN ønsker at bidrage til," siger Kristina Kristoffersen, UCN's rektor, og fortsætter:
"Det er også et vigtigt gode for medarbejdere, studerende og besøgende, at de har mulighed for at lade deres elbil, og vi er derfor glade for at kunne indgå aftale om standere på vores adresser i Aalborg og Hjørring."
Fakta om ladestanderne
- Aftalen er en såkaldt koncessionsaftale. Det vil sige, at OK opsætter og driver ladestanderne ved UCN’s faciliteter.
- Der bliver etableret 20 ladestandere svarende til 40 almindelige ladepunkter.
- Ladestanderne har en ladeeffekt på op til 11 kW pr. ladeudtag.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 675 tankstationer, mere end 220 vaskehaller samt 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK har tre biogasstationer og lægger desuden tankstationer til fire af Everfuels brint-tankanlæg
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
OK bliver ladepartner til Sol og Strand3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt samarbejde sikrer ladestandere ved størstedelen af Sol og Strands lokalkontorer landet over. Aftalen skal understøtte virksomhedens omstilling til elbiler.
Alt-i-en-løsning til vognmænd: Nyt selskab gør opladning nemmere og billigere3.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK og to erfarne iværksættere lancerer i fællesskab et nyt selskab med ét klart formål: at gøre det nemt, effektivt og økonomisk attraktivt for transportbranchen at omstille sig til elektrisk drift.
Hedebølger og vindstille vejr sender elpriserne i vejret – op over 6 kroner i aften1.7.2025 09:14:21 CEST | Pressemeddelelse
Skynd dig at få sat vasketøjet over eller opladet elbilen. I dag kan det for alvor betale sig at holde øje med elpriserne og planlægge dit forbrug væk fra de dyreste timer.
Ny ladepark på vej i Sønderjylland30.6.2025 12:12:00 CEST | Pressemeddelelse
OK opfører ny ladepark med lynladere ved Sønderborg. Placeringen tæt på motorvej og trafikknudepunkter skal styrke ladeinfrastrukturen i det sydlige Jylland.
Tyveri af ladekabler eksploderer – OK går til kamp mod kobbertyve30.6.2025 09:54:20 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af stjålne kabler til ladestandere er eksploderet. I år har energiselskabet OK fået stjålet 110 ladekabler – mere end tre gange så mange som hele sidste år. Nu skruer OK op for kampen mod kobbertyve.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum