DYREVÆRNET BAKKER OP OM REGERINGES LOVFORSLAG OM BEGRÆNSNING AF BRUGEN AF FYRVÆRKERI
4.10.2023 11:47:03 CEST | Dyreværnet | Pressemeddelelse
Regeringen kommer i dag med et lovforslag om begrænsning for brugen af fyrværkeri. Hos Dyreværnet jubler de, da man på tætteste hold har oplevet den frygt dyrene har, når der bliver affyret fyrværkeri flere måneder i træk.

”Vi er overbeviste om at det vil gøre en kæmpe forskel. Vi har dyr på internatet som ryster af skræk, når de hører fyrværkeri. Og jeg ved, at mange dyreejere har samme problem ude i de danske hjem” siger direktør for Dyreværnet Henrik Knaack.
Lovforslaget har til formål at indskrænke perioden, hvor fyrværkeri må anvendes af forbrugere til 31. december – 1. januar, og skærpe straffen for affyring og salg af fyrværkeri uden for de fastsatte perioder.
Dyreværnet har i årevis kæmpet for begrænsning af fyrværkeri, så det er en milepæl der her er opnået.
”Når man som os har med mange dyr at gøre, oplever vi jo i den grad hvor skræmte dyrene er, når de hører et brag. Derfor er vi rigtig glade for at regeringen tager problemet alvorligt, så dyreejere kan gå imod en juleferie med mere ro end normalt” slutter Henrik Knaack.
Nøgleord
Kontakter
Salli MORTENSENPresseansvarligAlphahun
Tlf:31127913Salli@Alphahun.dkBilleder
Links
Dyreværnet er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger
Dyreværnet, der er stiftet i 1898, er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger. Med internat i Rødovre ved København samt i Kolding, tre dyreambulancer og de to mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikkerne, hjælper foreningen hvert år tusindvis af kæledyr til en bedre tilværelse.

Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
600 kæledyr har indtil videre fået nye hjem gennem Dyreværnet6.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år hjælper Dyreværnet ca. 10.000 kæledyr gennem vores udryknings- og internataktiviteter. Det er ikke alle dyr, der har brug for omplacering, men det har ca. 600 dyr altså haft i første halvdel af 2026, og vi forventer et lignende antal i anden halvdel.
Dyreværnet er med på Vorbasse Marked for første gang29.6.2026 08:42:15 CEST | Aktuelt
Dyreværnet fik sidste år eget dyreinternat i Kolding, og tidligere i år erhvervede vi endnu et dyreinternat – i Aalborg. Med den øgede tilstedeværelse i Jylland ønsker vi også at blive mere synlige i Vestdanmark generelt, udbrede budskabet om Dyreværnets arbejde og indgå flere dialoger med befolkningen om dyrevelfærd.
12 gravhunde indleveret til Dyreværnet22.6.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
I sidste uge tog vi i mod 12 gravhunde fra en ejer, som selv valgte at overdrage hundene til Dyreværnet.
12 katte og én kanin hentet på Lolland i ulykkelig sag15.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For nylig hentede vi ni killinger, tre voksne katte og en enkelt kanin på Lolland. Dyrene blev alle frivilligt overdraget i forbindelse med ulykkelige familieomstændigheder.
Har hunden mistet sin popularitet?4.6.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kigger man på registreringstallene fra Dansk Hunderegister er der noget, der tyder på, at appetitten på at anskaffe sig en familiehund er dalet relativt kraftigt. I Dyreværnet oplever vi også et faldende antal hunde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


