DYREVÆRNET BAKKER OP OM REGERINGES LOVFORSLAG OM BEGRÆNSNING AF BRUGEN AF FYRVÆRKERI
4.10.2023 11:47:03 CEST | Dyreværnet | Pressemeddelelse
Regeringen kommer i dag med et lovforslag om begrænsning for brugen af fyrværkeri. Hos Dyreværnet jubler de, da man på tætteste hold har oplevet den frygt dyrene har, når der bliver affyret fyrværkeri flere måneder i træk.

”Vi er overbeviste om at det vil gøre en kæmpe forskel. Vi har dyr på internatet som ryster af skræk, når de hører fyrværkeri. Og jeg ved, at mange dyreejere har samme problem ude i de danske hjem” siger direktør for Dyreværnet Henrik Knaack.
Lovforslaget har til formål at indskrænke perioden, hvor fyrværkeri må anvendes af forbrugere til 31. december – 1. januar, og skærpe straffen for affyring og salg af fyrværkeri uden for de fastsatte perioder.
Dyreværnet har i årevis kæmpet for begrænsning af fyrværkeri, så det er en milepæl der her er opnået.
”Når man som os har med mange dyr at gøre, oplever vi jo i den grad hvor skræmte dyrene er, når de hører et brag. Derfor er vi rigtig glade for at regeringen tager problemet alvorligt, så dyreejere kan gå imod en juleferie med mere ro end normalt” slutter Henrik Knaack.
Nøgleord
Kontakter
Salli MORTENSENPresseansvarligAlphahun
Tlf:31127913Salli@Alphahun.dkBilleder
Links
Dyreværnet er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger
Dyreværnet, der er stiftet i 1898, er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger. Med internat i Rødovre ved København samt i Kolding, tre dyreambulancer og de to mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikkerne, hjælper foreningen hvert år tusindvis af kæledyr til en bedre tilværelse.

Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Kom og se Dyreværnets internat i Kolding lørdag 12. september18.8.2026 07:30:00 CEST | Aktuelt
Dyreværnets internat i Kolding holder åbent hus lørdag den 12. september fra kl. 12.00-15.00. Alle er meget velkomne til at kigge forbi i tidsrummet og få indblik i Dyreværnets arbejde i region Syddanmark.
8 ud af 12 Maine Coon-blandingskatte fik fred10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For nylig fik Dyreværnet overdraget et større antal Maine Coon-blandingskatte fra en adresse i Lolland-Falsterområdet. Vi fik 12 ud af i alt 17 katte med i slutningen af juli, men vi vidste godt på forhånd, at deres sundhedstilstand var kritisk.
Åbent Hus hos Dyreværnet i Rødovre 29. august3.8.2026 07:00:00 CEST | Aktuelt
Traditionen tro åbner internatet i Rødovre dørene for offentligheden lørdag den 29. august fra kl. 12.30-15.30. Alle er meget velkomne til at lægge vejen forbi i Rødovre og få indblik i Dyreværnets arbejde med at redde kæledyr i nød.
600 kæledyr har indtil videre fået nye hjem gennem Dyreværnet6.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år hjælper Dyreværnet ca. 10.000 kæledyr gennem vores udryknings- og internataktiviteter. Det er ikke alle dyr, der har brug for omplacering, men det har ca. 600 dyr altså haft i første halvdel af 2026, og vi forventer et lignende antal i anden halvdel.
Dyreværnet er med på Vorbasse Marked for første gang29.6.2026 08:42:15 CEST | Aktuelt
Dyreværnet fik sidste år eget dyreinternat i Kolding, og tidligere i år erhvervede vi endnu et dyreinternat – i Aalborg. Med den øgede tilstedeværelse i Jylland ønsker vi også at blive mere synlige i Vestdanmark generelt, udbrede budskabet om Dyreværnets arbejde og indgå flere dialoger med befolkningen om dyrevelfærd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


