Forsikrings- og pensionsbranchen: Vigtigt, at regeringen vil fjerne grønne snubletråde– men hvor er klimatilpasningen?
Statsministeren bebuder i sin åbningstale, at regeringen vil bruge markant flere penge på velfærd og sætte tiltrængt tempo på udbygningen af vedvarende energi. Det er positivt, mener Forsikring & Pension, som savner tilsvarende fokus og tempo på klimatilpasningen af Danmark.
Der er mange stærke signaler i statsminister Mette Frederiksens tale – med flere penge til velfærden og hurtigere udbygning af vedvarende energi. Det er både tiltrængte og vigtige investeringer, hvor der er et stort potentiale for samarbejde med forsikrings- og pensionsbranchen, vurderer F&P.
- Det er godt nok positivt at høre, at regeringen vil rydde ud i de snubletråde, som forsinker udbygningen af vedvarende energi. Vi har virkelig brug for at få skruet tempoet op, så det matcher de grønne ambitioner, og vi sammen kan indfri Danmarks klimamål, siger adm. direktør Kent Damsgaard.
Han hæfter sig samtidig positivt ved, at regeringen vil styrke kernevelfærden – og gennemføre tiltag for at sikre mere kvalificeret arbejdskraft.
- Forsikrings- og pensionsbranchen er en del af velfærden, og derfor mærker vi også tydeligt, når kernevelfærden er under pres. Derfor er det positivt og vigtigt, at regeringen har fokus på at sikre både flere penge og dygtige mennesker, der kan løfte velfærden, siger Kent Damsgaard.
Han opfordrer til, at de bebudede skattelettelser også vil have fokus på at fremme lysten til at spare op – og fjerne uhensigtsmæssige afgifter.
- Jeg vil opfordre regeringen og Folketinget til at se nærmere på perspektiverne i at hæve det ekstra pensionsfradrag, så danskerne både får mest lyst til at spare op – og får en mærkbar lettelse. Og så er det mildest talt på tide at bruge lejligheden til at fjerne den tårnhøje afgift, som danske bilejere betaler af den lovpligtige ansvarsforsikring, siger Kent Damsgaard.
F&P håber, at regeringen også vil sætte tempo på at finde svar på de klimaforandringer, der allerede er en realitet.
- For hver eneste dag, måned og år får Danmark mere brug for en ambitiøs handlingsplan, der leverer fælles svar på de klimaforandringer, som allerede har ramt os. Vi kan allerede se alvorlige eksempler i resten af verden på store områder, hvor bygninger og virksomheder simpelthen bliver umulige at forsikre. Der skal vi meget nødig hen i Danmark, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Alvorlig tørke kan være på vej – hvordan er du dækket mod skader?8.5.2025 11:14:11 CEST | Pressemeddelelse
Tørkeindekset er på vej op ifølge DMI. Læs her hos Forsikringsoplysningen, hvordan du skal forholde dig, hvis tørken bliver langvarig og forårsager skader på din bolig.
Cykeltyvene plager fortsat hovedstaden2.5.2025 09:54:35 CEST | Pressemeddelelse
København er stadig i 2025 den by i Danmark, hvor der bliver stjålet flest cykler, både totalt og forholdsmæssigt. F&P – forsikrings- og pensionsbranchen hilser derfor velkomment, at Justitsministeriet ønsker et samarbejde om at oprette et digitalt cykelejerregister, der skal dæmme op for tyverierne.
Odsherred har flest indbrud i Region Sjælland30.4.2025 10:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Odsherred har forholdsmæssigt flest indbrud i Region Sjælland, mens Lolland og Greve følger efter. Det viser en ny opgørelse fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Branchen arbejder lige nu med bl.a. politi og Justitsministeriet om et digitalt register over alle tyvekoster.
Norddjurs og Syddjurs topper indbrudsstatistikken i Midtjylland29.4.2025 13:40:07 CEST | Pressemeddelelse
Kommunerne Norddjurs og Syddjurs ligger øverst på listen over kommuner med flest indbrud pr. indbygger i Region Midtjylland, mens Ikast-Brande følger tæt efter. Det viser en ny opgørelse fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen – baseret på de nyeste tal fra Danmarks Statistik.
Gentofte topper igen listen over flest indbrud i Region Hovedstaden29.4.2025 12:54:31 CEST | Pressemeddelelse
Kommunerne Gentofte og Helsingør har forholdsmæssigt flest indbrud i Region Hovedstaden, mens Hørsholm indtager tredjepladsen. Det viser en ny opgørelse fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Branchen samarbejder i øjeblikket med bl.a. politiet og Justitsministeriet om et digitalt register over tyvekoster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum