Folkekirkens Nødhjælp

Libyen: Katastrofen bliver større dag for dag

Del

Antallet af omkomne efter oversvømmelserne i Libyen kan være langt større end først antaget. Nu skaber mere regn og høje temperaturer under oprydningsarbejdet risiko for udbrud af smitsomme sygdomme som kolera.

Omfanget af den humanitære katastrofe i Libyen kan være endnu større, end det foreløbigt er blevet registreret.  

Ifølge WHO er lige under 4000 mennesker officielt omkommet - og der er 9000 savnede efter kollapset af de to dæmninger, der forårsagede de enorme oversvømmelser søndag 10. september. 

Men Folkekirkens Nødhjælps landechef i Libyen, Graeme Ogilvie, vurderer, at antallet af savnede og omkomne kan være mange gange større.  

“Oprydningsarbejdet er gået i gang – og det er tvivlsomt, om vi nogensinde finder ud af, hvor mange mennesker, der ligger begravet i murbrokker eller er skyllet ud i havet. Men antallet af døde er ganske givet flere gange større end de officielle tal,” siger Graeme Ogilvie.  

Folkekirkens Nødhjælp er som en af eneste internationale organisationer til stede i Derna og de omkringliggende byer. Seks lokalt ansatte arbejder i Derna, hvor de hjælper de overlevende med basale fornødenheder som sæbe, bleer og tæpper.  

“Gennem vores lokale partner Røde Halvmåne støtter vi også to overfyldte hospitaler i Derna med udstyr som ansigtsmasker, plastikhandsker og desinfektionsvæske,” siger Graeme Ogilvie og understreger, at der er mangel på alt:  

“Der er også stor mangel på ligposer. Inden for de næste dage leverer vi 3.000 ligposer til Derna, og med nye store mængder regn, høje temperaturer og risiko for udbrud af smitsomme sygdomme som kolera, kan situationen hurtigt blive endnu værre.” 

Folkekirkens Nødhjælps indsatser finder ikke kun sted i katastrofens epicenter Derna og de omkringliggende byer i den østlige del af landet. Folkekirkens Nødhjælp hjælper også i den FN-anerkendte hovedstad Tripoli, hvor 3.000 internt fordrevne har søgt tilflugt.  

“Vi har oplevet massiv opbakning og støtte til nødhjælpsarbejdet i Libyen, fordi katastrofen er så hjerteskærende. Samtidig er vi en af de eneste internationale nødhjælpsorganisationer, der er til stede i Derna og det østlige Libyen, så vi har også samlet ind gennem vores europæiske og amerikanske søsterorganisationer i ACT-alliancen,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen. 

På under tre uger er omkring 13 millioner kroner indsamlet i Danmark, Storbritannien, USA og Tyskland. Blandt andet har store danske fonde som Novo Nordisk Fonden bidraget, og Danida har bevilget penge til nødhjælpsarbejdet.  

Folkekirkens Nødhjælp håber at kunne indsamle op til 20 millioner kroner til indsatsen i Libyen.  

Kontakter

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Ny engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp7.5.2025 14:29:49 CEST | Pressemeddelelse

Folkekirkens Nødhjælp har ansat Iben Konradi Nielsen som ny engagementsdirektør. Hun kommer fra en stilling som direktør i Jordemoderforeningen, er uddannet journalist og har mange års ledelses- og kommunikationserfaring fra fagbevægelsen mv. ”Jeg glæder mig helt utroligt meget til at skabe engagement og opbakning til Folkekirkens Nødhjælps arbejde. Nedlukningen af USAID og oprustningen i Europa gør det vigtigere end nogensinde at styrke danskernes engagement i en mere retfærdig verden. Vi befinder os i en vanskelig tid, og det er nu, civilsamfundet skal vise sit værd. Jeg tror på, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan være med til at skabe endnu stærkere fællesskaber, hvor der er plads til næstekærligheden – også for folk i verdens brændpunkter,” siger Iben Konradi Nielsen. Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddekær, ser frem til samarbejdet med den nye engagementsdirektør, der også har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde i FDF, efterskoleverdenen og menighedsrådsarbejde

Klimamøde i København skal puste liv i klimakampen5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

I denne uge afholdes det årlige Copenhagen Climate Ministerial, hvor en række af verdens klimaministre drøfter klimapolitik i København. Som opvarmning mødes de med civilsamfundet hos Folkekirkens Nødhjælp. Ifølge generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, skal der pustes nyt liv i klimakampen, og han har bestemt ikke mistet håbet. ”Jeg håber, at ministrene får et godt møde i denne uge, hvor de også kan drøfte, hvordan verdens lande kan øge deres fokus på tilpasning, tab og skader, og de klimakatastrofer, som truer både vækst og udvikling. Forrige uges forårsmøder i Verdensbanken afslørede, at flere af verdens finansministre er ved at få øjnene op for, at der skal skaffes flere penge til klimatilpasning. Jo hurtigere klimatilpasningen sker, desto mindre er regningen i sidste ende. Den erkendelse er såre simpel og skal puste nyt liv i klimakampen, og det skal møderne i København bidrage til.” Et af de vigtige emner ved dette års Copenhagen Climate Ministerial er de nye nat

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye