Kulturnat 2023 - fokus på lokale kulturaktører og fællesskaber
På fredag er der igen Kulturnat i Nykøbing Falster. Allerede fra kl. 16.00 kan du opleve de lokale kulturaktører folde sig ud med et program, der bygger bro mellem den lyse og den mørke tid.

Teatret Masken præsenterer nycirkus-forestillingen 'Te Dig Kønt' for hele familien (fra 6 år). Med inspiration fra 1940'ernes kutyme og rammer - og oprøret imod samme - inviterer Vice Versa Circus til alternativt te-selskab omkring et svævende bord, hvor teen bliver drukket på hovedet og der kastes med testellet. Fri entré. Det er kl. 16.00-16.45.
Hannah Karina Mikkelsen fra Teatret Masken siger: ”Det er skønt, at vi med Kulturnatten skaber ekstra opmærksomhed på de lokale kulturtilbud. Man oplever kunsten og kulturens virkning på en og hvad, det gør. Jeg håber, at folk bliver nysgerrige og efterfølgende vil bruge kulturlivet – gerne hele året”.
Sangkraft og flashmobs
Kulturnatten er et bredt program af kulturelle indslag over alt i byen. Mellem kl 16.00 og 20.00 vil Sangkraft Guldborgsund overraske med pop-up koncerter og flashmobs i butikker, caféer og atelierer.
Teatret Masken sender 'Samaritterne' ud i gågaden for at tjekke folks temperatur og tage sig af alle nødsituationer. Kan Samaritterne se, at du er tæt på at komme til skade, så træder de til med deres helt særlige kur, som kan bestå af for eksempel en sang, alt imens de får dig til at grine med deres skøre tilgang. Det er kl. 18:00-19:00.
Ved Klosterkirken vil en perlerække af lokale børne- og voksenkor give smagsprøver på, hvad de kan. Hvert kor synger 10-20 minutter, og der er mulighed for at synge med på en fællessang én gang i timen. Programmet er tilgængeligt via en QR-kode, som kan findes på stedet.
Historiske stuer og teaterfestival
Sprøjtehus Teatret lægger i weekenden hus til Danske Amatør Teatret og Scenekunsts (DATS) årlige festival, og derfor vil man kunne opleve et optog gennem hele byen. Under parolen "Spil Teater" går amatørteatergrupper fra hele landet optog gennem midtbyen med en opfordring til alle om at spille teater. Det bliver farverigt og skørt, larmende og poetisk og med mulighed for små indblik i de forestillinger, grupperne viser på DATS nationale teaterfestival, der afvikles på Kulturforsyningen fra den 29. september - 1. oktober. Optoget arrangeres af DATS i samarbejde med Sprøjtehus Teatret. Derudover har Sprøjtehus Teatret også sin egen forestilling ”Onkel Vanja” kl. 19.30, og der er mulighed for at møde skuespillerne på teatret på 1. sal i Kulturforsyningen.
Museum Lolland-Falster åbner for Conelius´s stue på Færgestræde. Træd ind i den mørke, mystiske lejlighed og find vej gennem Cornelius' uhyggelige samling. Mød Cornelius' familie i dagligstuen, hvor der lægges tarotkort og åndemanes. Cornelius åbner en kasse med spændende og gådefulde ting til sin samling, og fortæller historier fra sine mange rejser.
Find hele programmet for kulturnatten her: https://www.guldborgsund.dk/borger/kultur-idraet-og-oplevelser/kulturlivet/kulturnat/program
Kontakter
Julie Damgaard Nielsen, Kulturkonsulent
MOB +45 25181899
JUDN@GULDBORGSUND.DK
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune er klar med en plan for Hesnæs Havn20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som led i samarbejdet om udviklingen af Nordøstfalster overtager Guldborgsund Kommune nu ejerskabet af Hesnæs Havn. Byrådet vedtog torsdag aften en plan for genopbygningen, og det forventes, at både igen kan lægge til kaj i løbet af sommeren 2026. Samtidig er Det Classenske Fideicommis klar med store investeringer i området.
Sommerferie på biblioteket19.6.2025 09:01:06 CEST | Pressemeddelelse
Skolernes sommerferie nærmer sig, og biblioteket er klar til at byde børn og deres familier velkommen til en række spændende og lærerige aktiviteter. Vær falk for en formiddag, leg med små robotter, byg din egen drage og meget mere.
Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det var positivt for både antallet af gæster og omsætningen i byens butikker, at Madens Folkemøde i år blev afholdt i Nykøbing Falster. Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune har derfor besluttet at indgå en partnerskabsaftale med Madens Folkemøde og støtte eventet økonomisk de næste tre år.
Kultur med bundlinjeeffekt: Nykøbing F. Revyen bidrager med op til 33 mio. kr. til lokaløkonomien18.6.2025 09:13:58 CEST | Pressemeddelelse
En ny økonomisk effektanalyse viser, at Nykøbing F. Revyen i sæsonen 2023/24 har haft en markant betydning for det lokale erhvervsliv i Guldborgsund Kommune. Revyens aktiviteter har genereret en samlet BNP-effekt på mellem 29,4 og 33,3 millioner kroner.
Fokus på fællesskab og foreningsliv: 35.000 kr. i støtte til byfest i Øster Ulslev16.6.2025 12:40:06 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale festdag i Øster Ulslev skal skabe nye relationer og synliggøre områdets foreninger og tilbud. Byfesten finder sted den 16. august 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum