Ishøj-elever besøgte verdens første grønne containerskib
Skoleelever fra Strandgårdskolen i Ishøj var tirsdag den 19. september inviteret ombord på Laura Mærsk, der er verdens første methanol-drevne containerskib

45 skoleelever fra Strandgårdskolen var tirsdag den 19. september på et ekstraordinært skolebesøg. De var inviteret ombord på Laura Mærsk – verdens første grønne containerskib - der sejler på methanol.
Her fik eleverne fra 5.- 10. klassetrin en helt særlig oplevelse. De blev nemlig lukket ind i maskinrummet på skibet. En oplevelse, som efterfølgende har gjort stort indtryk på eleverne.
"Det var en flot udsigt fra toppen af skibet, som man kalder Monkey-Island," siger Gerald Cabiles fra 8. klasse, og for Courteney Fola fra 5. klasse gjorde skibets størrelse på flere etager indtryk.
"Det var spændende at se, hvor stort skibet egentligt var. Og jeg vidste slet ikke, at man skulle sejle i så lang tid ad gangen. De skulle rejse i 10 uger og sove på skibet," fortæller hun.
Eleverne lærer at løse udfordringer
Ishøjs elever var inviteret på besøg hos Mærsk som led i skolernes arbejde med engineering i naturfag. Et samarbejde som Ishøjs skoler har med Engineer the Future.
Arbejdet med engineering i naturfag giver eleverne praktisk erfaring i at arbejde undersøgende og kreativt med at finde løsninger på små og store udfordringer i hverdagen.
Derfor var besøget på Mærsk-skibet også en kombination af oplevelser og læringsmiljø, hvor eleverne skulle løse forskellige opgaver omkring CO2-aftryk og grøn energi.
”Jeg lærte en masse om Mærsk og containerskibe, og om grønt brændstof," fortæller Loran Ücler fra 8. klasse, som også synes, at det var en sjov oplevelse.
Vigtigt at få virkeligheden ind i skolen
Når Mærsk åbner døren for Ishøjs elever med oplevelser og et læringsmiljø, så har det ifølge formanden for Børne- og Undervisningsudvalget, Kasper Bjering Søby Jensen, en stor værdi i forhold til elevernes dannelse og læring, samt drømme for fremtiden.
“Skolen skal tale til alle børn. Derfor er det vigtigt at få virkeligheden ind i skolen, og skolen ud i virkeligheden. De unge skal se, at en bæredygtig fremtid først og fremmest bygges af dygtige mennesker - med kloge hoveder og kloge hænder. Som udvalgsformand er jeg så stolt hver gang, vi kan vise vores dygtige elever til omverdenen,” siger Kasper Bjering Søby Jensen.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs borgmester: ”Det virker helt absurd, at regeringen sætter Vejleåparken på listen over parallelsamfund”1.12.2023 14:25:01 CET | Pressemeddelelse
Boligområdet Vejleåparken er kommet på regeringens liste over parallelsamfund, som netop er blevet offentliggjort. ”Et stigmatiserende stempel og små marginaler gør udfaldet for Vejleåparken,” lyder det fra Ishøjs borgmester, Merete Amdisen
Ny centerchef for Ledelse og Strategi i Ishøj Kommune30.11.2023 16:44:56 CET | Pressemeddelelse
Merete Pagter bliver ny centerchef for Ledelse og Strategi i Ishøj Kommune. Hun er en erfaren leder og kommer fra en lignende stilling i Frederikssund Kommune
Ishøjs borgmester ærgrer sig over flytning af gymnasium23.11.2023 17:11:16 CET | Pressemeddelelse
”Det er en virkelig kedelig nyhed.” Sådan lyder reaktionen fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen på udmeldingen fra NEXT Sydkysten Gymnasium om, at gymnasiet i Ishøj forventes at blive flyttet til Hvidovre fra sommeren 2024
Ny centerchef for Ejendomme og Arealer i Ishøj13.11.2023 12:35:44 CET | Pressemeddelelse
Bianka Saarnak har været konstitueret centerchef for Ejendomme og Arealer i Ishøj Kommune siden 1. august. Kommunen har nu valgt at fastansætte hende i stillingen
Tag familien med til Jul på Bredekærgård10.11.2023 11:41:57 CET | Pressemeddelelse
I weekenden den 2. og 3. december slår Bredekærgård i Ishøj traditionen tro dørene op til et par dage med julestemning og masser af hygge på den gamle bondegård
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum