Borgerservice i Billund lukker midlertidigt
19.9.2023 13:26:36 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Snart går moderniseringen af Billund Centret i gang. Det betyder blandt andet, at Borgerservice lukker midlertidigt fra uge 40.

Borgerservice i Billund er åbent til og med uge 39. Herefter kan Borgerservice træffes på tlf. 79 72 72 00 eller i MAGION Biblioteket i Grindsted. Borgere, der har brug for at aflevere dokumenter til kommunen, vil fortsat kunne gøre dette på Billund Bibliotek.
Borgerservice åbner igen, når ombygningen af Billund Centret er færdig.
Biblioteket, kirken, kulturskolen og lokalhistorisk arkiv holder åbent
Der vil i hele ombygningsperioden af Billund Centret være adgang til biblioteket, kirken, kulturskolen og lokalhistorisk arkiv, som har fuldt program.
Adgangen til kirken og biblioteket vil være gennem Billund Centrets forhal, som moderniseres i etaper. Adgangen til kulturskolen og lokalhistorisk arkiv vil være gennem kulturskolens indgang.
Billund Centrets øvrige faciliteter, mødelokaler, teatersal og legestue vil under moderniseringen være lukket.
Renoveringen af Billund Centret forventes at vare til sommerferien 2024.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Ny leder af Billund Bibliotekerne bliver Judith Benz Therkelsen3.7.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Judith Benz Therkelsen, der er uddannet bibliotekar og mangeårig leder i Vejle Bibliotekerne, er ansat som ny leder af Billund Bibliotekerne. Judith tiltræder 1. august 2026.
Fagligt stærk duo i spidsen for ny kunstfestival i Billund Kommune1.7.2026 14:13:42 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har indgået samarbejde med kunsthistoriker og kurator Anders Berg Jacobsen samt billedkunstner og kurator Sofie Telling Berg om udviklingen af den nye kunstfestival Transformation – Festival for Kunst og Rum. Festivalen er en del af et nyt kultursamarbejde i Trekantområdet og er primært finansieret af kulturaftalemidler fra Kulturministeriet.
Ny leder fundet til Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie1.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Lilholt tiltræder den 1. august 2026 som ny museumsleder hos Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie. Marie kommer med mere end 10 års ledelseserfaring fra kulturområdet og har en kandidatgrad i klassisk arkæologi.
HN Group vinder Den Sociale Virksomhedspris 202617.6.2026 15:00:59 CEST | Pressemeddelelse
Billund-virksomheden HN Group, der er specialiseret i fremstilling af plastemner, modtager Den Sociale Virksomhedspris 2026 for virksomhedens stærke engagement i at skabe plads til mennesker, som har brug for støtte til at komme i job eller tilbage til arbejdslivet.
Elever i fuld gang med forberedelserne til Legens Festival8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni, på FN’s Internationale Dag for Leg, fejrer alle skoler og dagtilbud i Billund Kommune Legens Festival. Over hele kommunen tager børn, unge og voksne del i en masse legende aktiviteter - og forberedelserne er i fuld gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
