Presseinvitation: Vær med, når Brorfelde Observatorium puster planetarium op på skole i Furesø
18.9.2023 11:24:35 CEST | Furesø Kommune | Presseinvitation
I uge 39 er der gang i stjernerne i Furesø. Og torsdag den 28. september vil vi gerne invitere jer med, når vi puster planetariet op i idrætshallen på Lille Værløse Skole, når eleverne fyrer raketter af - både udendørs og indenfor, og når eleverne arbejder med forskellige modeller af solsystemet.

Hvorfor?
Flere børn og unge skal motiveres til at bruge naturvidenskab i hverdagen og måske gå den vej senere i livet! Derfor holder Lille Værløse Skole, Naturvidenskabsfestival i uge 39 - en del af den nationale festival, hvor 100.000 andre danske børn også deltager. I år handler det om rummet!
Oppusteligt planetarium (torsdag den 28. seotember)
Som stjernen (tøhø) på ugens pakkede program kommer Brorfelde Observatorium forbi og puster et planetarium op i vores idrætshal. Her får klasserne trukket stjernehimlen ned over hovedet på sig, mens de lytter til galaktiske fortællinger.
Spørgsmål til Andreas (mandag den 25. september)
Udskolingseleverne på Lille Værløse Skole vil udarbejde skarpe spørgsmål til Andreas Mogensen, som også 'kigger forbi' festivalen. Han transmitteres nemlig direkte ud i de mange klasselokaler fra det ydre rum mandag. Her svarer han på spørgsmål, som eleverne har haft mulighed for at stille ham i forvejen - og måske er vi heldige, at der er et fra eleverne på Lille Værløse Skole.
Kom og vær med!
Mette Hejn, naturfagslærer på Lille Værløse Skole og Naturfagskoordinator i Furesø, har styr på ugens program og vil gerne hjælpe jer, hvis I har lyst til at lægge vejen forbi Furesø - fx når vi puster planetariet op.
Baggrund: Naturvidenskab for alle
Programleder for den nationale Naturvidenskabsfestival, Louise Lund Bækgaard, siger, at naturvidenskaben er for alle og en vigtig del i at forstå verden omkring os:
“Det er det nationale naturfagscenter, Astra, der hvert år står bag festivalen, og for os, er det vigtigt, at ugen opleves som et frirum. I en hel uge skal der eksperimenteres med nye undervisningsmetoder, emner og samarbejder, som kan inspirere til resten af årets undervisning.“
Siden 1998 har Naturvidenskabsfestival bidraget til, at børn og unge over hele landet har fået engagerende oplevelser med science.
Foruden selve festivalen, inddrager vi Læsningen Dag i starten af september, så eleverne kan opleve en sammenhæng mellem skønlitteraturen og andre fag, her: naturfaget. Oplevelsen fra denne dag skal danne grobund for et trivselsarbejde mellem venskabsklasserne på skolen.
“Vi afholder Naturvidenskabsfestival på Lille Værløse Skole fordi, det er en fantastisk mulighed for at sætte spot på et naturvidenskabelige emne i en længere periode. Når vi afholder festival, er det fordi, vi synes det er sjovt, og vi i Furesø Kommune forsøger at lave en skoledag, som eleverne ikke vil hjem fra, hvor især den anderledes skoledag er i fokus. Mette Hejn, naturfagslærer på Lille Værløse Skole og Naturfagskoordinator i Furesø Kommune.
Kontakter
Mette Hejnnaturfagslærer på Lille Værløse Skole og Naturfagskoordinator i Furesø Kommune
Tlf:2945 7670mett116s@fureskoler.dkMuhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum