Udvidelsesprojekt af lufthavnshotel i København

Udvidelsen af Zleep Hotels’ populære lufthavnshotel ved Københavns Lufthavn sættes nu i gang. I slutningen af 2017 forventes værelseskapaciteten at være steget med 67 værelser, så hotellet i alt tilbyder 126 værelser. Hotellets hovedbygning blev renoveret i 2015, og i 2016 blev hotellets store køkken og restaurant ombygget med yderligere 11 værelser. Det er nu den gamle fløj, der oprindeligt blev bygget som motel med 46 værelser, der skal rives ned og bygges på ny. Hermed øges hotellets samlede værelseskapacitet fra 59 til 126 værelser. I forbindelse med byggeriet vil siddekapaciteten i morgenmads- og loungeområdet ligeledes blive øget.
Hotel med stort markedspotentiale
Zleep Hotel Copenhagen Airport ligger kun fem minutters kørsel fra Københavns lufthavn. Lufthavnen har stor aktivitet og et stort vækstpotentiale, som afspejler sig i Zleep Hotels’ lufthavnshotel. En gennemsnitlig belægningsprocent på 90% i hele 2016 forklarer beslutningen om at investere i bedre faciliteter.
”Det er med stor glæde og spænding, at vi kan se frem til at udvide hotellet igen. Og endnu en gang kan vi tilbyde vores gæster flere moderne og attraktive værelser, hvilket der er stor efterspørgsel på”, fortæller Susanna Lund, Hotelchef på Zleep Hotel Copenhagen Airport.
Forbedrede faciliteter
Også udvendigt vil hotellet blive fornyet. Hotellets store parkeringsplads renoveres med ny asfalt, og der bliver flere gratis parkeringspladser, da den nye bygning optager mindre areal. Endvidere får hotellet i forbindelse udvidelsen også en elevator for at gøre hotellet mere bruger- og handikapvenligt. Der etableres et fitnessrum, som Zleep Hotels har haft gode erfaringer med fra deres andet lufthavnshotel i Billund.
”Vi vil fortsat være til for den brede befolkning; det oplagte lufthavnshotel i København for både business og leisure gæster, hvorfor vi også udvider fællesområderne på hotellet. For eksempel giver vi vores gæster mulighed for at træne under deres ophold, der kommer flere ’hyggeområder’, og loungens fornyelse gør den til et endnu bedre arbejdsområde. Vores gæster kommer fremadrettet også til, at kunne købe lettere måltider i receptionen”, fortæller Susanna Lund.
Zleep Hotel Copenhagen Airport fakta
- Hele byggeprogrammet vil stå klar i slutningen af 2017
- 126 værelser, når udvidelsen er færdig (67 nye)
- 90% belægning i hele 2016
- Gratis parkering med mulighed for langtidsparkering (begrænset plads)
- 5 min. kørsel til og fra Københavns Lufthavn
- Gratis fitnessrum
- Gratis WiFi
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Peter Haaber
CEO
ph@zleep.com
+45 51 57 87 00
Billeder
Information om Core Hospitality A/S
Om Zleep Hotels
Zleep Hotels er en innovativ virksomhed, der er i stor fremgang. Det er en virksomhed med noget på hjertet. Visionen er netop at tilbyde et prisvenligt kvalitetsprodukt. Hotelkæden består i dag af 9 hoteller i Danmark. Målet er at operere 20 hoteller i 2020. For at kunne realisere det mål, skal Zleep Hotels kunne bevise sine kompetencer for at fremstå som en attraktiv franchisegiver, samarbejdspartner og investering. Læs mere om Zleep Hotels.
Følg pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Årsregnskab præget af store investeringer og fusion i dansk hotelselskab23.7.2025 08:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Core Hospitality A/S (det tidligere Zleep Hotels A/S) ser tilbage på et 2024 præget af betydelige strategiske skridt, herunder nye hotelåbninger og en omfattende fusion med sit søsterselskab. Selskabet opnåede en omsætningsvækst på 3,6%, men på grund af en turbulent ejerskifteperiode og omkostninger forbundet med at lægge to organisationer sammen, rapporterer selskabet en negativ bundlinje. Det var forventet og ledelsen er tilfreds, da det negative resultat primært relaterer sig til engangsomkostninger, ejerskifte, rebranding og investering; ikke hoteldriften.
Fra NGO’er til nordisk hotelkoncern: Bo J. Bleeg bliver CFO hos Core Hospitality26.6.2025 13:38:12 CEST | Pressemeddelelse
Med global ledelseserfaring skal Core Hospitalitys nye IT- og økonomidirektør være med til at sætte retning for næste kapitel i den nordiske ekspansion.
Hotelkæde bringer VIP-overnatning tilbage til Nibe Festival 202522.5.2025 10:38:38 CEST | Pressemeddelelse
For tredje år i træk kan erhvervsfestivalgæster nyde eksklusiv overnatning på Nibe Festival – men i år under nyt navn og med spændende tilføjelser. Det tidligere Zleep Hotel i Danmark er rebrandet til Four Points Flex by Sheraton, og det populære VIP-koncept vender stærkt tilbage under den nye identitet.
Topnavne fra erhvervslivet indtræder i hotelvirksomheds bestyrelse20.5.2025 10:55:56 CEST | Pressemeddelelse
Core Hospitality har etableret en ny professionel bestyrelse som led i virksomhedens strategi om at styrke sin position i hotelbranchen. Fem erfarne brancheprofiler vil bidrage med strategisk sparring og ledelsesmæssigt overblik, mens Core Hospitality fortsætter sin ekspansion i Danmark og Norge.
Nyt kapitel hos Core Hospitality: Nye direktørroller skal løfte nordisk vækst1.5.2025 13:07:25 CEST | Pressemeddelelse
Med et skarpt strategisk snit og ny identitet til 14 hoteller rykker Core Hospitality ind i næste vækstkapitel – og to stærke profiler får nøglerne til hver deres direktørspor i en nordisk satsning på drift og udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum