Hotelkæde til kamp for miljøet: ”Lad os bekæmpe forureningen af verdenshavene”

Det er kun tre uger siden, at den danske hotelkæde, Zleep Hotels, lancerede sin nye miljøvenlige drikkedunk, og nu gør hotelkæden endnu engang klar til kamp mod plastikforureningen. Denne gang skal løsningen dog ikke findes i sukkerrør og bambus, hvilket de bionedbrydelige drikkedunke er produceret af, men i stedet i stærke lårmuskler, god kondition og stramt snørede løbesko.
Hvordan kan stærke lårmuskler gavne miljøet?
Svaret gemmer velgørenhedsorganisationen Ocean Run på. For andet år i træk arrangerer Ocean Run nemlig et velgørenhedsløb i København til fordel for miljøet, og her har Zleep Hotels igen i år valgt at støtte op. For hver kilometer der løbes, giver den miljøbevidste hotelkæde én krone til det gode formål. Hele overskuddet fra løbsdagen går direkte til den internationale miljøorganisation Plastic Change, der kæmper for at knække den stigende kurve af plastikforurening.
”Vi er enormt stolte af, for andet år i træk, at sponsorere Ocean Run. Miljøet kræver vores konstante fokus, hvis vi ønsker at gå en grønnere fremtid i møde, det er både vi og iværksætterne bag Ocean Run enige om. Foruden at rigtig mange Zleep-medarbejdere stiller op på dagen, smider vi for hver kilometer, der løbes, én krone i velgørenhedskassen. Forhåbentlig kan vi på denne måde samle rigtig mange penge ind til bekæmpelse af plastikforureningen af verdenshavene”, fortæller Peter Haaber, CEO i Zleep Hotels.
Hver en kilometer tæller
Løbet finder sted den 4. maj i Amager Strandpark i København. Alle, der enten går eller løber den to kilometer lange rute, er med til at samle penge ind. Antallet af omgange er valgfrit. Den person, der, når dagen er slut, har løbet det længste antal kilometer, vinder desuden et weekendophold for to på et vilkårligt Zleep hotel. Opbakningen til løbet er stor, og det glæder arrangørerne:
”Jeg tror, at Ocean Run er blevet så stor en succes, fordi løbet kombinerer to emner, der betyder rigtig meget for den almene dansker. Sundhed og miljø. At kunne udfordre sin krop fysisk og samtidig indsamle penge til en miljøvenlig velgørenhedsorganisation som Plastic Change er tiltalende for rigtig mange”, fortæller Katarina Nordström, der er en af iværksætterne bag Ocean Run.
Sidste års vinder løb hele 21 omgange med en samlet distance på 42 kilometer.
Nøgleord
Kontakter
Peter Haaber
CEO
ph@zleep.com
+45 51 57 87 00
Billeder

Information om Core Hospitality A/S
Om Zleep Hotels
Zleep Hotels er en del af Deutsche Hospitalitys brandfamilie. Zleeps vision er altid at levere kvalitet, service og design til en god pris for de mange. I dag består hotelkæden af 10 hoteller i Danmark og et i Sverige, og fire nye hotelprojekter er allerede offentliggjort. Målet er at drive 40 hoteller i 2025. For at kunne realisere det mål, skal Zleep Hotels kunne bevise sine kompetencer for at fremstå som en attraktiv franchisegiver, samarbejdspartner og investering. Deutsche Hospitalitys investering i Zleep Hotels er et godkendelsesstempel for fremtidige ejendomsudviklere og samarbejdspartnere. Udover Zleep Hotels omfatter paraplyvirksomheden, Deutsche Hospitality, fire kendte hotelmærker: Steigenberger Hotels and Resorts, MAXX af Steigenberger, Jaz in the City og IntercityHotel. Deutsche Hospitalitys portefølje omfatter i øjeblikket over 130 hoteller på tre kontinenter. Læs mere om Zleep Hotels. Læs mere om Deutsche Hospitality.
Om Ocean Run
Ocean Run er en velgørenhedsorganisation, der kæmper for at mindske plastikforureningen af verdenshavene. Organisationen tilskynder desuden brugen af miljøvenlige produkter i hverdagen. Konceptet på løbsdagen er simpelt. Jo længere der løbes, desto flere penge indsamles. Flere sponsorer bakker op omkring det gode formål ved enten at donere penge pr. løbet kilometer eller gennem en fast donation. Læs mere om Ocean Run.
Følg pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Zleep Hotels bliver til Four Points Flex by Sheraton i Danmark30.1.2025 09:42:01 CET | Pressemeddelelse
28. januar 2025 - Fredag markerer en milepæl for den danske hotelbranche, når den danske gren af Zleep Hotels officielt rebrandes til Four Points Flex by Sheraton i samarbejde med Marriott International.
Ny Hotel Manager til Zleep Hotel Hillerød: En inspirerende karriererejse11.6.2024 15:25:00 CEST | Pressemeddelelse
11. juni 2024 - Zleep Hotels er stolte af at annoncere den nye Hotel Manager i hjertet af Hillerød fra juni 2024.
Zleep Hotels gentager succesen og tager på Nibe Festival22.5.2024 15:19:23 CEST | Pressemeddelelse
22. maj 2024 - Festivalsæsonen bliver snart skudt i gang, og Zleep Hotels samarbejder igen i år med Nibe Festival om luksuriøse overnatningsmuligheder for festivalgæsterne.
Zleep Hotels’ seneste initiativ: Living værelser kan nu udlejes på månedlig basis8.5.2024 11:40:40 CEST | Pressemeddelelse
08. maj 2024 – I en tid med skiftende boligbehov og øget efterspørgsel efter fleksible løsninger, præsenterer Zleep Hotels stolt deres seneste initiativ, som er udlejning af Living værelser på månedlig basis.
Nyt hotel i Hillerød inviterede de lokale på rundvisning og bobler15.4.2024 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
Hillerød, april 2024 - Zleep Hotel Hillerød fik sendt samarbejdspartnere, leverandører og Hillerøds borgere godt på weekend med en åbningsfest, der både bød på jazz musik, bobler og private rundvisninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum