PSYCHED UP JANIS: 30 ÅRS JUBILÆUMS TOUR

Del

De to grundlæggere af bandet Psyched Up Janis, Sune Rose Wagner og Jakob Krogh Jørgensen drager på 30-års jubilæums tour i 2024.

Psyched Up Janis slog sig fast som et af DK´s bedste livebands tilbage i 90´erne, hvor de spillede et hav af koncerter i Danmark, resten af EU og USA. De spillede på legendariske steder i U.S.A. som CBGB´s (New York), The Troubadour (L.A.) og Bottom of the Hill (San Francisco). De har været på flere Europa-tours og tour i Norden. Derudover er de det eneste band nogensinde, der har spillet på Roskilde Festival 6 år i træk, 1994-1999.  

I 2009 lavede P.U.J en kort reunion-tour, da de hyldede deres gode ven, fotografen Søren Solkær, ved hans store Rockfoto udstilling ”Closer” i Øksnehallen, hvor bandet spillede sammen for første gang i 10 år. Da de opdagede, at der stadig var spilleglæde og gnist internt i bandet og masser af trofaste fans, satte de deres 2. reunion-tour op i 2014, hvor de hyldede debutalbummet ”Swell”, der havde 20-års jubilæum.  

Siden udsendte bandet deres bagkatalog fra 90'erne på vinyl (4 ud 5 albums for første gang på vinyl) og første oplag blev revet væk på 4 dage – til bandets store overraskelse – de nuppede da også 1.- 5. pladsen ugen efter på den danske officielle vinyl hitliste! Bandet fik blod på tanden og udgav i 2022 fire albums med bl.a. demoer, hele debutalbummet ”Swell” indspillet på én dag, ikke udgivede sange, m.m. 

I 2019 gav de koncert i Det Kongelige Teater, og de tog på mini-tour i 2022, bl.a.  sammen med med Dizzy Mizz Lizzy, hvor der blev sluttet af med et stort rockbrag i mægtige Royal Arena. 

Med fansene i ryggen og masser af gejst for at spille live, har Sune og Jakob valgt at spille endnu en tour i deres favorit byer i DK. Med sig tager de Jesper ”Yebo” Reginal. Han har spillet med bandet siden 1996 og har medvirket på det anmelderroste studiealbum ”Beats Me”, det ligeledes anmelderroste Live-album ”The Quiet Album”.

Billetsalget til touren starter fredag d. 15. september kl. 10:00 via: https://pdh.dk/tour/psychedupjanis/

Touren er som følger:

30.03 MUSIKHUZET BORNHOLM. Rønne

04.04 SØNDERBORGHUS

05.04 HARDERS. Svendborg

06.04 GIMLE. Roskilde

11.04 BYGNINGEN. Vejle

12.04 PLATFORM K. Horsens

13.04 TRAIN. Aarhus

18.04 TURBINEN. Randers

19.04 SKRÅEN. Aalborg

20.04 POSTEN. Odense

25.04 MANTZIUSLIVE. Birkerød

26.04 STORE VEGA. København

27.04 TØJHUSET. Fredericia

02.05 TAPPERIET. Køge

03.05 STARS. Vordingborg

Billeder

Links

Følg pressemeddelelser fra PDH Music

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PDH Music

KATINKA ANNONCERER KONCERTER MED HELT NYT BAND12.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fredag d. 21. februar sprang Katinka ud som soloartist med den hårdtslående og rørende single "Knappenål", og hun flyver stadig. Efter 12 år i en evigt foranderlig bandkonstellation står Katinka nu helt alene for første gang – både som erfaren musiker og debuterende soloartist. Og ja, man kan sagtens være begge dele på én gang. Det er måske lige præcis dér, Katinka trives allerbedst – lige mellem gråd og grin, mellem styrke og sårbarhed. Og det er også dér, man finder hendes første headliner-koncerter. Dem kan man opleve til oktober, hvor Katinka træder ind på scenen på Train i Århus og Store VEGA i København. Kom og få en rusketur i selskab med Katinka og hendes nye band til en aften fyldt med barberbladsskarp poesi, hvor hun vil spille helt nye sange samt nyfortolkninger fra sit imponerende bagkatalog. Katinka om sin solodebut: "Jeg har aldrig haft så store sæbebobler i min mave af spænding, angst og lykke, som jeg har lige nu, hvor jeg skal vise verden, hvordan mine sange lyder, når

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye