UNICEF: Mindst 100.000 børn ramt af jordskælvet i Marokko

11.9.2023 21:49:32 CEST | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse

Del

100.000 børn vurderes at være blevet ramt af det voldsomme jordskælv, der ramte Marokko sent fredag. Og endnu flere børn og familier er i risiko for at blive ramt af de efterskælv, der må forventes i de kommende dage og uger.

Jordskælvet med en styrke på 6,8 ramte lige efter kl. 23, hvor de fleste børn lå i deres senge, hvilket kan have været med til at øge antallet af ramte.

Ifølge de marokkanske myndigheder er flere end 2.600 mennesker blevet dræbt, herunder børn, og flere tusinder er sårede. Disse tal vil sandsynligvis kun stige.

UNICEF har endnu ikke et estimat på, hvor mange børn, der er blandt de dræbte og sårede. Men ifølge en opgørelse fra 2022 udgør børn knap en tredjedel af Marokkos befolkning.

Tusindvis af familier står uden tag over hovedet, efter at deres hjem er blevet ødelagt. Og det sker på et tidspunkt, hvor det kan blive meget koldt om natten. Desuden er mange skoler, hospitaler og sundhedsklinikker blev ødelagt eller beskadiget af skælvet, hvilket også rammer mange børn.

”Det er en fuldstændig katastrofal situation for tusindvis af børn og deres familier, og situationen kan virke helt håbløs lige nu. Derfor er det vigtigt, at de børn, der er blevet påvirket af jordskælvet, hurtigst muligt kan få noget normalitet tilbage i deres hverdag. Hvis deres hjem er ødelagt, skal de selvfølgelig genhuses. Men det er også vigtigt, at børn kan komme tilbage i skole hurtigst muligt, da det kan vise sig at være det stærkeste holdepunkt i en hverdag, hvor alt pludselig er blevet forandret,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.

UNICEF har hjulpet børn i Marokkos siden 1957 og åbnede i 1978 et landekontor. UNICEF-ansatte har derfor kunne yde hjælp i de akutte indsatser, som er blevet ledet af de marokkanske myndigheder. UNICEF er parat til yderligere at støtte den humanitære indsats efter ønske fra myndighederne.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark

Syv børn dræbt i Libanon4.3.2026 14:58:10 CET | Pressemeddelelse

Den militære eskalering i Mellemøsten har det seneste døgn kostet syv børn livet i Libanon og yderligere 38 er blevet såret. Det oplyser landets sundhedsministerium. Det høje antal ofre blandt børn kommer samtidig med, at nye luftangreb har ramt flere områder i landet, hvilket har udløst massiv fordrivelse og yderligere forværret en i forvejen skrøbelig humanitær situation. “Volden skal stoppe nu. Børn skal altid beskyttes. Ingen børn bør nogensinde blive dræbt eller leve med fysiske og følelsesmæssige følger fra vold,” siger Marcoluigi Corsi, UNICEFs repræsentant i Libanon. Alene inden for det seneste døgn er næsten 60.000 mennesker – heraf 18.000 børn – blevet fordrevet. Det kommer oven i de titusinder, som allerede er blevet tvunget fra deres hjem. Flere end 12.000 familier har søgt tilflugt i mere end 300 krisecentre, som er åbnet over hele landet, og mange af dem er allerede fyldt til bristepunktet. I takt med at behovene stiger, har UNICEF opskaleret sin nødhjælpsindsats i Libano

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye