Presseinvitation: Hyldest af Skillslandsholdet 12. september
Skillslandsholdet samles til en officiel hyldest efter det flotte resultat ved EuroSkills 2023 i Gdansk, Polen. Statsminister Mette Frederiksen vil holde en kort tale, og der er mulighed for at interviewe landsholdsdeltagerne samt tage billeder.

Hyldestarrangementet foregår hos PensionDanmark, der er hovedsponsor for Skillslandsholdet, og samler organisationer, faglige udvalg samt deltagernes virksomheder.
Pressen er inviteret til at deltage i arrangementet, der foregår 12. september 12.00 – 14.00 ved:
PensionDenmark, Langelinie Alle 43, 2100 København Ø
Program:
12.00 – 12.30
- Tale ved Søren Heisel, formand for SkillsDenmark
- Tale ved Torben Möger Pedersen, adm. Direktør PensionDanmark
- Uddeling af gaver
12.30 – 13.00
- Tale ved statsminister Mette Frederiksen
- Meet-and-greet deltagerne og statsministeren
- Fotomulighed med deltagerne
13.00 – 14.00
- Frokost og hyggeligt samvær
Tilmelding for presse/fotografer til Rudi Damkjær på rda@skillsdenmark.
Læs mere om Skillslandsholdet og se oversigt over deltagere/resultater her: https://skillsdenmark.dk/nyheder/medaljeregn-over-danmark/
Kontakter
Rudi Raahauge DamkjærKommunikationschef, SkillsDenmarkSkillsDenmark
Tlf:+4520923464rda@skillsdenmark.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Rekordstor medaljehøst til Danmark ved EuroSkills Herning 202513.9.2025 22:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske Skillslandshold har gjort en eminent indsats på hjemmebane under EuroSkills Herning 2025 og er kommet hjem med hele 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence.
H.M. Kongen besøgte EuroSkills Herning 2025: Et vindue til Europas fremtidige faglærte11.9.2025 15:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter en første konkurrencedag med mere end 30.000 gæster fik EuroSkills Herning 2025 torsdag fornemt besøg af H.M. Kongen. Under rundvisningen oplevede han de mange konkurrencer, hvor unge faglærte fra hele Europa demonstrerer deres talent, præcision og fremtidens kompetencer. Besøget understregede, at EuroSkills Herning 2025 er mere end en konkurrence – det er en europæisk bevægelse, der samler unge på tværs af landegrænser og sætter fokus på erhvervsuddannelserne som fundamentet for Europas fremtid. På sin rundtur mødte Kongen fire danske fagatleter: tjeneren August Lynge Jensen, elektrikeren Casper Kærvang Pedersen, møbelsnedkeren Niels Næraa-Nicolajsen samt makkerparret Sofie Nørremark Rasmussen og Magnus Holmgaard Jørgensen, begge automatikteknikere. De unge fagatleter viste deres håndværk frem, mens H.M. Kongen interesseret fulgte med i deres præstationer. For formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, var besøget en vigtig markering af de unge faglærtes betydning for Danmark: “Nå
H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 202528.8.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen deltager i EuroSkills Herning 2025, som afholdes i MCH Messecenter Herning den 10.-12. september.
Presseinvitation til EuroSkills Herning 20254.8.2025 08:52:51 CEST | Pressemeddelelse
Invitation til redaktionen: Danmark er vært ved det officielle europamesterskab for unge faglærte, EuroSkills Herning 2025, 9.-13. september.
Vejle bliver vært for DM i Skills 2027 – Næstved får 202818.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To kommuner bliver i dag offentliggjort som kommende værtsbyer for DM i Skills. Kæmpe-eventet foregår i Vejle i 2027 og i Næstved i 2028. Det afgjorde SkillsDenmarks bestyrelse på et møde tirsdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum