Fynske Bank

Ny kunderådgiver i Fynske Bank i Aarhus har stort lokalkendskab

Del

Jesper Lindberg Hansen tager et stort lokalkendskab - og ikke mindst mange års erfaring - med sig i sin nye stilling i Fynske Bank.

Jesper Lindberg er en erfaren rådgiver med et særdeles godt lokalkendskab.
Jesper Lindberg er en erfaren rådgiver med et særdeles godt lokalkendskab. PR-foto: Fynske Bank

I mere end 35 år har Jesper Lindberg Hansen rådgivet privatkunder i Aarhus om alt fra bolig til investering og pension. Det er derfor en erfaren rådgiver med et særdeles godt lokalkendskab, som nu bliver ny kunderådgiver i Fynske Banks nystartede filial i Aarhus.  

55-årige Jesper Lindberg Hansen begyndte sin karriere i banksektoren i 1987 i Provinsbanken (senere Danske Bank). Herefter har han været rådgiver for privatkunder i en række forskellige filialer. De seneste 20 år har han dog været en del af Danske Banks Aarhus-afdeling.

Det store lokalkendskab og ikke mindst de mange års erfaring fra sit arbejde med privatrådgivning tager han med sig i sin nye stilling i Fynske Bank, som han tiltrådte d. 1. september 2023.

Privat bor han også selv i Aarhus med sin kone, Katja. De har sammen tre voksne børn, og i januar 2023 blev de bedsteforældre til deres første barnebarn.

I fritiden holder Jesper Lindberg Hansen af at cykle på landevejene, spille golf og rejse, hvor destinationen gerne må være Italien.

Kontakter

Billeder

Jesper Lindberg/PR-foto: Fynske Bank
Jesper Lindberg/PR-foto: Fynske Bank
Download

Kort om Fynske Bank

Fynske Bank har 9 filialer på Fyn og i Trekantområdet og åbner nu den tiende filial i Aarhus. Hovedkontoret ligger i Svendborg med sæde for bestyrelse og direktion. Banken beskæftiger i dag cirka 170 medarbejdere. Mere information på www.fynskebank.dk

Følg pressemeddelelser fra Fynske Bank

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fynske Bank

Fynske Bank og Nordfyns Bank ønsker fusion: Vil skabe Fyns stærkeste bank6.5.2025 08:48:24 CEST | Pressemeddelelse

Bestyrelserne i Fynske Bank og Nordfyns Bank ønsker en ligeværdig fusion med ambitionen om at skabe Fyns stærkeste og mest attraktive bank til gavn for både medarbejdere, kunder, aktionærer og i et større perspektiv hele Fyn. Fusionen vil sikre, at den nye bank løfter sin finansielle styrke og sine kompetencer og specialer. Med til sammen 19 filialer på Fyn og i Østjylland styrker banken samtidig sin fysiske tilstedeværelse tæt på sine kunder og deres lokalsamfund.

Fynske Bank får næstbedste resultat nogensinde trods store forandringer27.2.2025 15:06:13 CET | Pressemeddelelse

Fynske Bank kommer ud af 2024 med et overskud på 164 millioner kroner før skat. Det er det næstbedste resultat i bankens historie. Administrerende direktør Henning Dam kalder regnskabet tilfredsstillende og hæfter sig især ved, at banken har oplevet reel kundetilgang, har øget forretningsomfanget, vækster i de store byer og har fået forretningen op i et højere gear. – Vores fundament er stærkt, og vi er godt rustet til fremtiden, siger han.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye