Regeringen afsætter rekord mange bistandskroner til Ukraine
Danmark vil hæve rammen for udviklingsbistand til Ukraine, som dermed igen bliver det største modtagerland af dansk bistand. Med finansloven 2024 lægger regeringen op til at hæve rammen fra 1,2 til 1,5 mia. kr. til civile indsatser i Ukraine og de østlige naboskabslande under Ukrainefonden.
”Det er en kerneprioritet for regeringen at hjælpe Ukraine og den ukrainske befolkning. Derfor afsætter vi igen i år et rekordhøjt beløb til civile indsatser så vi kan fortsætte den vigtige støtte og hjælp med at tackle de hårde konsekvenser af krigen. Genopbygningen af Ukraine bliver langvarig og behovene er enorme.” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen.
Konkret skal den danske bistand blandt andet bidrage til at levere akut hjælp til ofrene for krigen. Samtidig skal også hjælpe med den tidlige genopbygning af landet. Det drejer sig om at bistå ukrainerne med en grønnere og bedre genopbygning af den kritiske infrastruktur såsom el og vand.
Regeringen har påtaget sig et særligt ansvar for byen Mykolaiv og dens genopbygning efter anmodning fra Ukraine selv. I Mykolaiv hjælper Danmark med at sikre bedre adgang til vand og varme, samt genopbygning og reparation af boligområder, skoler og sundhedsfaciliteter.
Ruslands brutale angreb mod Ukraine trækker ikke bare dybe spor i det ukrainske samfund. Konsekvenserne strækker sig også ind i Ukraines nabolande, som er påvirket af russisk indflydelse, modtagelse af ukrainske flygtninge og udfordringer med energiforsyning. Derfor vil Danmark også have et øget fokus på de østlige nabolande. Danmark vil blandt andet hjælpe lande såsom Georgien og Moldova med at sætte skub i reformerne og de omfattende demokratiseringsprocesser, de står over for.
Baggrund:
Regeringen og et bredt flertal i Folketinget etablerede i marts 2023 en Ukrainefond, der er målrettet Ukraines behov og understøtter en dansk indsats med militær, civil og erhvervsmæssig støtte. Regeringen afsætter i 2024 1,5 mia. kr. under udviklingsbistanden til civile indsatser i Ukraine og øvrige naboskabslande.
|
Mio. kr. |
1. Early recovery og genopbygning i Ukraine |
1.194 |
Genopbygning i Ukraine |
631 |
Reformindsatser (Naboskabsprogrammet, herunder anti-korruption mv.) |
100 |
Makrofinansiel støtte til Ukraine |
113 |
Ukraine-indsatser under Danida Sustainable Infrastructure Finance (DSIF) |
100 |
Humanitære indsatser |
250 |
2. Regionale indsatser inkl. Ukraine |
306 |
Indsatser i østlige naboskabslande under Freds- og stabiliseringsfonden |
50 |
Reformindsatser i Georgien (Naboskabsprogrammet) + Moldova |
110 |
Øvrige naboskabslande, Demokratifonden og regionale indsatser |
146 |
I alt til Ukraine og øvrige østlige naboskabslande |
1.500 |
For yderligere henvendelser:
Udenrigsministeriets pressevagt på tlf. 61 97 92 47 (ikke SMS) eller pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren tager på diplomatisk rundrejse i Mellemøsten12.1.2025 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
På første rejse som medlem af Sikkerhedsrådet besøger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen den 12. til 15. januar Israel, Palæstina, Libanon og Jordan.
I november 2024 faldt Danmarks samlede eksport 1,4 pct. i forhold til oktober. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, steg til 6,9 pct.9.1.2025 11:37:15 CET | Nyhed
I løbende priser faldt den samlede eksport af varer og tjenester 1,4 pct. i november i forhold til oktober 2024 i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten faldt 2,3 pct. mens tjenesteeksporten faldt svagt med 0,1 pct.
Joint Statement by Nordic Baltic countries on the energy situation in the Republic of Moldova7.1.2025 14:00:44 CET | Nyhed
We note Gazprom’s decision to cease gas supplies to Moldova as of January 1st, 2025. This action is aimed at undermining political and economic stability in Moldova. We commend the Moldovan authorities for their measures to ensure stability in gas and electricity supply under these challenging circumstances. We will work with the European Commission and other key partners to be ready to step up international assistance to Moldova to this end. Recent infrastructure improvements and increased transmission capacities have significantly enhanced Moldova’s resilience to external energy pressures, reflecting the country’s commitment to strengthening its energy security. We remain firmly committed to supporting Moldova in managing the current energy challenges and in advancing the reform of its energy sector. These efforts are essential not only for Moldova’s sustainable development but also for the stability of the wider region, particularly in light of Europe’s broader energy security goals
Invitation til ansøgning om Børnenes U-landskalenderprojekt i 202620.12.2024 14:04:10 CET | Nyhed
Hvor skal Børnenes U-landskalender hen i 2026? Har din organisation en god idé til et projekt, som gavner børn i et udviklingsland og kan formidles til danske børn – og har I mod på at være med i midten af en stor og mangesidet oplysningsindsats? Så send os en kort interessetilkendegivelse. Overskuddet fra salget af U-landskalenderen 2026 vil gå til det udvalgte projekt.
Grønland, Færøerne og Danmark enige om rollefordelingen under formandskabet for Arktisk Råd20.12.2024 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
Over det seneste år har Grønland, Færøerne og Danmark i tæt samarbejde forberedt Kongeriget Danmarks kommende formandskab for Arktisk Råd, der løber i 2 år fra maj 2025 til maj 2027.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum