Dansk Metal: Investeringer i erhvervsuddannelserne sikrer fremtiden
Regeringen foreslår i deres finanslovsudspil, at der skal investeres massivt i erhvervsuddannelserne, og at udvalgte ledige skal have en højere dagpengesats. Det er klogt, men regeringens forslag om skattelettelser må ikke føre til overophedning af dansk økonomi.

Regeringen har præsenteret sit udspil til finansloven for 2024. Forbundsformand i Dansk Metal, Claus Jensen, glæder sig især over, at regeringen vil styrke erhvervsskolerne, som fra 2030 og frem får 900 millioner kroner mere om året.
– Faglært arbejdskraft er spydspidsen i den grønne omstilling. Derfor er det meget positivt, at regeringen nu foreslår at investere massivt i erhvervsuddannelserne. Pengene falder på et tørt sted og bør bruges på at købe nyt udstyr til undervisningen og sikre bedre uddannelsesmiljøer og mere kvalitet i undervisningen, siger Claus Jensen.
Regeringen vil også permanentgøre muligheden for at tage en erhvervsuddannelse på 110 procent af dagpengesatsen i brancher, hvor der er mangel på arbejdskraft. Det er et vigtigt skridt, men der mangler lige nu nogle vigtige uddannelser på positivlisten:
– Vi har i Dansk Metal længe arbejdet for at gøre den her ordning permanent. Derfor glæder vi os selvfølgelig over, at regeringen har taget det med i sit finanslovsforslag. Vi ærgrer os dog over, at uddannelser som klejnsmed, køle- og automatiktekniker ikke er på positivlisten, som den ser ud nu. De uddannelser er meget vigtige for den grønne omstilling. Uden klejnsmede bliver der ikke sat vindmøller op, og uden køleteknikere er der heller ingen varmepumper. Vi håber derfor, at disse uddannelser kommer med på positivlisten, siger Claus Jensen.
Dansk økonomi står bomstærkt, og der er grønne tal på bundlinjen i statens husholdningsbudget. Derfor kommer mange partier også ind til finanslovsforhandlingerne med et ønske om store skattelettelser. Claus Jensen påpeger, at hvis der bliver givet for store skattelettelser, kan det puste til inflationen:
– Vi står over for helt nødvendige investeringer i uddannelse, den grønne omstilling og vores velfærdssamfund. Samtidig er kampen mod inflationen ikke vundet endnu, og hvis der bliver givet for store skattelettelser, kan det få inflationen til at blusse op. Vi er ikke imod skattelettelser til vores medlemmer – tværtimod – men skattelettelser skal ske i et tempo, hvor de ikke fører til en overophedning af dansk økonomi, siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Erhvervsuddannelserne får tiltrængt løft – nu skal pengene bruges klogt6.5.2025 21:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser ny politisk aftale: Klar retning for kvalitet og flere faglige muligheder for lærlingene.
Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation1.5.2025 11:25:48 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Tysk vækstpakke kan skabe næsten 9500 jobs i Danmark30.4.2025 08:28:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan resultere i næsten 9500 jobs de kommende år, når Tyskland i løbet at det næste ti år øger sine offentlige investeringer med 500 milliarder euro. Det viser ny analyse fra Dansk Metal.
Flådeplan er godt nyt for sikkerhed og danske arbejdspladser22.4.2025 15:34:02 CEST | Pressemeddelelse
Det vækker glæde i fagforeningen Dansk Metal, at forsvarsforligskredsen i dag har givet håndslag på, at de kommende skibe til Forsvaret skal bygges i Danmark.
Massiv opbakning til nye overenskomster i Dansk Metal9.4.2025 13:33:47 CEST | Pressemeddelelse
89 procent har stemt ja til de nye overenskomster. Syv ud af 10 har stemt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum