Parcelhuse og lejligheder giver sommerhuse baghjul
For første gang i et halvt år falder sommerhuspriserne, mens priserne på ejerlejligheder og parcelhuse fortsætter med at stige, viser nye tal.

Mens julis boligprisstigninger har budt på glæde hos landets parcelhus – og ejerlejlighedsejere, ser det anderledes ud hos sommerhusejerne, der for første gang i seks måneder har oplevet, at sommerhuspriserne er faldet modsat parcelhuse og ejerlejligheder, hvor priserne er steget måned efter måned det seneste halve år. Det viser de nyeste tal fra Boligsiden.dk, som ejendomsmæglerkæden Estate har analyseret.
Siden Corona har det danske sommerhusmarked sprunget alle rammer, hvor priserne på og salget af helårsboliger i perioder har været svingende.
-Selvom det ikke er meget, er det iøjnefaldende, at vi ser sommerhuspriserne falde, mens priserne på parcelhuse og ejerlejligheder fortsætter med at stige. Det kunne tyde på, at efterspørgslen på sommerhuse er ved at klinge af efter nogle veritable jubelår, siger Thomas Hovgaard, der er presseansvarlig i Estate.
Han mener, at det høje renteniveau kan være en medvirkende faktor til, at sommerhusene falder i værdi for første gang i et halvt år.
-Selvom mange i flere år har kunnet købe sommerhuse på deres friværdier og jobsikkerhed, betyder renteniveauet en del, når man køber husstandens anden bolig.
-At købe et sommerhus er for de fleste ikke need to have, men nice to have, og her betyder den månedlige ydelse meget. Hvis renten stiger fra nul til fire procent, og man regner på, hvor mange ferier man kan tage på for de penge, det koster at eje et sommerhus, hvor det skal finansieres med en rente på fire procent, er det ikke underligt, hvis flere bliver tilbageholdende med at realisere deres sommerhusdrømme, siger Thomas Hovgaard.
Ifølge ham har virkeligheden indhentet mange, der er ved at gøre deres entre på sommerhusmarkedet.
-Der sker meget i verden lige nu, som kan få betydning for dansk økonomi. Derfor er det oplagt at spørge sig selv, om det er tidspunktet, hvor man skal foretage en investering, som kan miste værdi, hvis flere forhold falder sammen på en gang. Med markedet for helårsboliger er det en anden historie, da vi her taler om boliger som basal nødvendighed. Når det er sagt, kan faldet i sommerhuspriser sagtens vise sig at være en enlig svale på grund af sommerferien, siger Thomas Hovgaard.
Kontakter
Thomas Hovgaard
PRESSEKONTAKT
Estate
thhv@nykredit.dk
30831052
Om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 90 forretninger fordelt over hele Danmark. Ejendomsmæglerne i Estate har et stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere, der skal købe eller sælge bolig. Estate ejes af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Forår på boligmarkedet: Lejlighedspriser slår rekord11.4.2025 15:07:16 CEST | Pressemeddelelse
I marts måned nåede salgspriserne for landets ejerlejligheder et nyt højdepunkt, Også prisniveauet for villaer, rækkehuse og fritidshuse er meget tæt på rekordniveau.
Grønt håndværkerfradrag er godt nyt for boligejerne19.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med seneste finanslov er der indført et nyt grønt håndværkerfradrag målrettet ”grøn istandsættelse” af hjemmet eller fritidsboligen. Læs her, hvordan du kan gøre brug af fradraget.
Ny kædechef vil sikre vækst i Estate27.1.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er nu godt fem måneder siden, at Thomas Jacobsen tiltrådte som kædechef for Estate. Nu har han udstukket kursen for de kommende år. Der skal være plads til medindflydelse for forretningerne og kort vej fra tanke til handling. Og så skal Estate vokse og fylde mere lokalt – i hele landet.
Der var fuld fart på boligmarkedet i 202416.1.2025 11:59:03 CET | Pressemeddelelse
Med mere end 85.000 bolighandler, endte boligsalget i 2024 væsentligt højere end i både 2022 og 2023. Samtidig steg boligpriserne over hele landet for både huse og ejerlejligheder – flere steder markant.
Har du overblik over din boligskat i 2025?16.12.2024 13:53:26 CET | Pressemeddelelse
Ny opdateret version af den populære boligskatteberegner gør det nu muligt for dig at få en indikation af din boligskat i 2025. Er du blandt de mange boligejere, som har fået en for høj skatterabat, kan du samtidig se, hvor meget du risikerer at skylde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum