3 Danmark

3 indgår samarbejde med Discovery om Dplay Sport

Del
Teleselskabet 3 og Discovery Networks Danmark kan i dag løfte sløret for et nyt samarbejde, som føjer streamingtjenesten Dplay Sport til listen over tilvalgsmuligheder for 3’s kunder. Indtil 31. december kan kunder hos 3, der ikke tidligere har abonneret på Dplay, få 30 dages gratis adgang og de næste seks måneder til 99 kr. pr. måned.
Med abonnement på Dplay Sport får 3’s kunder adgang til live-streaming på alle Discoverys 11 kanaler og et bagkatalog af programmer.
Med abonnement på Dplay Sport får 3’s kunder adgang til live-streaming på alle Discoverys 11 kanaler og et bagkatalog af programmer.

Nu er der godt nyt til fodboldfans, sports-entusiaster og dem, der bare ikke kan få nok af krimi, underholdning og reality. Fra i dag kan kunder hos teleselskabet 3 nemlig købe adgang til Discovery Networks’ streamingtjeneste Dplay Sport til kampagnepris og som noget helt særligt få 30 dages gratis adgang.

”Vores kunder streamer film, tv og sport i stor stil, både ude, hjemme, direkte på mobilen og via routere og wi-fi-signal. De har vænnet sig til friheden til selv at vælge, hvilke kanaler og programmer de vil bruge deres tid og penge på. Derfor er jeg rigtig glad for samarbejdet med Discovery Networks Danmark omkring Dplay Sport, som giver vores kunder endnu mere godt indhold at vælge imellem, uden at de skal binde sig til særlige mobilabonnementer,” siger David Elsass, der er direktør for 3’s privatmarked.

”Vi har hele tiden fokus på at lande nye og innovative aftaler, så endnu flere danskere får adgang til vores 11 kanaler og store programunivers. Det er denne nye aftale med 3 et rigtig godt eksempel på. Aftaler som denne er nemlig med til at udbrede kendskabet til Dplay og øger tilgængeligheden til vores streamingtjeneste til endnu flere danskere,” siger Christian Kemp, direktør hos Discovery Networks Danmark.

Det bedste fra sportens verden

Med abonnement på Dplay Sport får 3’s kunder adgang til live-streaming på alle Discoverys 11 kanaler og et bagkatalog af programmer fra bl.a. Kanal 4, Kanal 5, 6’eren, Canal 9, TLC, Discovery Channel og Eurosport 1 og 2.

Her kan de holde sig opdaterede på det nyeste realityindhold som ’Ex on the Beach’, stærke krimiprogrammer som ’Profil af en morder’ og ’Forbrydelser der rystede Danmark’, reportager som ’Remee og Mathilde’, ’Beauty bosserne’ og ’Plastikkongerne’ samt udvalgte Superliga-kampe, Europa League og EM-kvalifikation, OL i 2020, masser af cykling, Grand Slam-tennis og meget andet.

Fra 18. november til 31. december kan kunder hos 3, der samtidig er nye Dplay-kunder, få 30 dages gratis adgang til Dplay Sport og de næste seks måneder til 99 kr. pr. måned. Fra 7. måned er normalprisen 179 kr. pr. måned.

Fakta om Dplay Sport hos 3

  • Kunder hos 3, der samtidig er nye Dplay-kunder, kan få 30 dage gratis adgang og de efterfølgende seks måneder til 99 kr. pr. måned. Normalpris 179 kr. pr. måned.
  • Livestream indhold fra Discoverys 11 kanaler, inkl. Kanal 4, Kanal 5, 6’ere, Canal 9 og Eurosport 1 og 2, og få det bedste fra sportens verden.
  • To brugere kan streame samtidig, og der er ingen binding.

Læs mere på www.3.dk/dplay

Mediekontakt:

Cecilie Bruun Iversen, PR & Communications, 3: cecilie.iversen@3.dk, 31 200 404

Lena Bøgild, pressechef, Discovery Networks Danmark: lena_boegild@discovery.com, 20 43 29 19

Du kan altid kontakte den vagthavende kommunikationskonsulent i 3’s kommunikationsafdeling på mobil 31 200 202. 

Relaterede links

Nøgleord

Kontakter

3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202


Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313

Billeder

Med abonnement på Dplay Sport får 3’s kunder adgang til live-streaming på alle Discoverys 11 kanaler og et bagkatalog af programmer.
Med abonnement på Dplay Sport får 3’s kunder adgang til live-streaming på alle Discoverys 11 kanaler og et bagkatalog af programmer.
Download

Information om 3 Danmark

3 Danmark
3 Danmark
Fadet 4
1799 København V

3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 3G, 4G og 4G+ mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 64 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor  AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk

Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye