Ny aftale skal stoppe snyd i synshaller
Alle Folketingets partier står bag en ny aftale, der skal styrke kontrollen med bilsyn og stoppe sms-syn.
Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne), Socialistisk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti, Alternativet og Nye Borgerlige har indgået en aftale om styrket indsats mod sms-syn.
Aftalen kommer på baggrund af DR Kontants dokumentation af, at det er muligt at købe et sms-syn, hvor bilen bliver registeret som synet uden, at den reelt har været i synshallen.
Partierne har aftalt otte skridt, der skal styrke indsatsen over for brodne kar i branchen. Det betyder blandet andet, at der fremover skal være fotodokumentation for, at bilen har været i synshallen, at der bliver indført mulighed for at give bøder til medarbejdere, der overtræder reglerne, og at der kommer flere kontroller uden for normal åbningstid.
Flere af tiltagene kræver ændring af bekendtgørelser og forventes at træde i kraft efter nytår. Der er dog allerede nu sat ind med ekstra kontrol i ydertimerne.
Kontaktoplysninger til ordførere:
Socialdemokratiet: Thomas Jensen, thomas.jensen@ft.dk, 61 62 41 78
Venstre: Peter Juel-Jensen, peter.juel-jensen@ft.dk, 61 62 46 28
Moderaterne: Peter Have, peter.have@ft.dk, 33 37 58 29
Socialistisk Folkeparti: Sofie Lippert, sofie.lippert@ft.dk, 61 62 49 62
Danmarksdemokraterne: Kenneth Fredslund Petersen, kenneth.petersen@ft.dk, 61 62 48 96
Liberal Alliance: Jens Meilvang, jens.meilvang@ft.dk, 61 62 49 64
Det Konservative Folkeparti: Niels Flemming Hansen, niels.hansen@ft.dk, 61 62 32 21
Enhedslisten: Jette Gottlieb, jette.gottlieb@ft.dk, 61 62 36 70
Radikale Venstre: Stinus Lindgreen, stinus.lindgreen@ft.dk, 61 62 33 37
Alternativet: Christina Olumeko, christina.olumeko@ft.dk, 61 62 49 85
Dansk Folkeparti: Nick Zimmermann, nick.zimmermann@ft.dk, 61 62 49 51
Ny Borgerlige: Kim Edberg Andersen, kim.edberg.andersen@ft.dk, 61 62 49 24
Kontakt transportminister Thomas Danielsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14
Links
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Storebæltsbroen skal lukkes for udenlandske bøderyttere12.5.2025 09:11:38 CEST | Pressemeddelelse
Transportministeren har netop sendt nye regler i høring, så udenlandske lastbiler, der ikke betaler vejafgiftsbøder, fremover kan nægtes passage over Storebæltsbroen.
Skræddersyede postløsninger til småøerne7.5.2025 11:00:30 CEST | Pressemeddelelse
Småøer med under 1.000 indbyggere kan fremover få puljemidler til styrke postbetjeningen med lokal udbringning, brev- og pakkeanlæg eller andre lokale løsninger.
Elektriske sættevogne på vejene i Danmark5.5.2025 07:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Sættevogne med egen elektrisk drivkraft kan give lastbiler meget længere rækkevidde og dermed være en gevinst for både branchen og klimaet. Derfor åbner transportminister Thomas Danielsen for, at der nu kan køres med de såkaldte eTrailers på de danske veje.
Transportsektoren leverer på den grønne omstilling1.5.2025 07:00:50 CEST | Pressemeddelelse
Klimafremskrivningen viser, at den grønne omstilling af både person- og erhvervstransport går hurtigere end forventet.
Tommy Ahlers ny formand for Metroselskabet I/S22.4.2025 17:37:13 CEST | Pressemeddelelse
Jørn Neergaard Larsen har efter udløb af sin udpegningsperiode valgt at fratræde posten som bestyrelsesformand i Metroselskabet I/S. Han afløses af erhvervsmand og tidligere uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum